OSIM što je rijetko tko ne voli, tjestenina je već poznati izbor kada nemamo puno vremena, gladni smo i želimo nešto ukusno i jednostavno u kratkom vremenu. Ovaj vam put donosimo nekoliko poznatih, tradicionalnih talijanskih recepata za neka zaista jednostavna jela s tjesteninom, koja se od davnina pripremaju od tek nekoliko mediteranskih sastojaka i koja dokazuju da ponekad stvarno vrijedi uzrečica "manje je više".
1. Aglio e Olio
Jedno od najstarijih i najjednostavnijih talijanskih jela, porijeklom iz Napulja u južnoj Italiji. Prvotno su ga pripremali radnici i siromašniji slojevi društva jer su češnjak i maslinovo ulje bili osnovni, jeftini i uvijek dostupni sastojci. U Napulju se vjerovalo da je ovo jelo, kojemu su osnovni sastojci češnjak i ulje, savršen obrok za kasne večeri kada su se ljudi vraćali kući nakon dugog radnog dana. Tjestenina se brzo kuhala, a umak je bio gotov za nekoliko minuta. Evo recepta za ovo klasično jelo koje je i danas simbol jednostavnosti mediteranske kuhinje.
2. Cacio e Pepe: tjestenina sa sirom i paprom
Jedno od najstarijih i najpoznatijih rimskih jela, a naziv mu u doslovnom prijevodu znači "sir i papar", dva ključna sastojka za ovo jelo, osim tjestenine. Cacio e Pepe potječe iz ruralnih dijelova Rima, kada su pastiri nosili sušeni sir Pecorino Romano, crni papar i špagete tijekom dugih putovanja jer su ti sastojci mogli trajati dugo. Ključ pripreme je zapravo u tehnici, a umak dobiva kremoznost dodavanjem vode u kojoj se kuhala tjestenina, uz dodavanje sira. Isprobajte recept.
3. Penne alla marinara
Ova tjestenina potječe iz južne Italije, a ime joj potječe od talijanske riječi "marinaro", što znači mornar ili moreplovac, a vjeruje se kako su je ribari i mornari pripremali kada bi se vratili s dugih plovidbi. I ovaj umak karakteriziraju lako dostupni i jednostavni sastojci - rajčice, češnjak, maslinovo ulje i bilje poput bosiljka ili origana. Budući da recept nije sadržavao meso ili mliječne proizvode, bio je idealan za putovanja jer je mogao trajati dulje. Prvi put se pojavilo u 16. stoljeću kada su rajčice stigle u Europu, a od tada se počelo pripremati diljem Italije. Kao što naziv govori, za pripremu se koristi penne tjestenina koju Talijani preferiraju zbog njene mogućnosti zadržavanja umaka unutar svojih šupljina. Evo recepta.
4. Špageti carbonara
Ova poznata tjestenina potječe iz regije Lazio, a najčešće se pripremala u Rimu. Jedna od teorija je da su je pripremali talijanski ugljenari (na talijanskom "carbonari"), kada su trebali brz i jednostavan obrok koji će im dati energiju i kalorije, a u originalu su se koristili tjestenina, jaja, sušena svinjska slanina guanciale ili panceta, pecorino sir i crni papar. Druga teorija ovu tjesteninu veže za Drugi svjetski rat, kada su tijekom okupacije Rima američki vojnici u Italiju donijeli jaja i slaninu kao dio vojnih obroka, pa su ih kuhari kombinirali s poznatim talijanskim sastojcima. Danas su poznate razne varijacije ovog jela, a u modernim verzijama najpoznatija je ona s dodavanjem vrhnja u umak. Recept za originalnu pripremu je ovdje.