NIKAD nije ugodnog mirisa, ali stolica ponekad može ozbiljno zaudarati. Ako se to događa povremeno, uglavnom nema razloga za brigu.
"Miris može potjecati od neprobavljene hrane, kao i od plina koji proizvode bakterije u crijevima", kaže dr. Seyedehsan Navabi za časopis Women's Health.
Možda ćete uočiti da je stolica neugodnijeg mirisa nakon što pojedete meso jer su mesni proteini bogati aminokiselinom metioninom, koja može stvoriti smrdljive spojeve koji sadrže sumpor.
Ako pak redovito osjećate neugodan miris nakon obavljanja velike nužde, možda vam stolica ukazuje da nešto nije u redu. Evo nekoliko najčešćih razloga zbog kojih stolica može jako smrdjeti, kao i slučajeva u kojima je potrebno posjetiti liječnika.
1. Uzimate antibiotike
Uzimanje antibiotika može poremetiti bakterijsku floru u crijevima, a ta promjena sastava bakterija može uzrokovati i promjenu mirisa stolice.
2. Imate infekciju
Različite bakterijske, virusne ili parazitske infekcije mogu utjecati na probavni trakt. Iako mogu uzrokovati proljev, mogu promijeniti i sastav plinova u izmetu te tako stvoriti neugodan miris.
3. Intolerantni ste ili alergični na hranu
Kad imate intoleranciju ili alergiju na hranu, vaše tijelo ne može pravilno obraditi određeni sastojak. Kombinacija plina koji proizvode bakterije koje pokušavaju razgraditi hranu može uzrokovati smrad, kao i grčeve u želucu te ponekad i krvarenje.
4. Imate celijakiju
Imati celijakiju znači da vaše tijelo ima imunološku reakciju na jedenje glutena, proteina koji se nalazi u pšenici i napada sluznicu tankog crijeva. Ta oštećenja sluznice crijeva mogu otežati apsorpciju hranjivih sastojaka te dovesti do proljeva ili zatvora, nadutosti, plinova, bolova u trbuhu i smrdljivog izmeta.
5. Imate upalnu bolest crijeva
Upalna bolest crijeva je pojam koji se koristi za opis nekoliko autoimunih stanja poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa. Upala debelog crijeva s ulceroznim kolitisom može izmijeniti bakterije u crijevima i uzrokovati krvarenje, a može se javiti i neugodan miris nakon obavljanja velike nužde. Crohnova bolest može uzrokovati slične probleme, uz poteškoće s apsorpcijom hranjivih sastojaka.
6. Vaše tijelo ne apsorbira pravilno hranu
Puno stvari može dovesti do toga da tijelo ne apsorbira pravilno hranjive sastojke. To su, primjerice, infekcija, alergija na gluten, upala crijeva i nekoliko sindroma.
"Kad god se u crijevima pojavi kronična upala, to može promijeniti ravnotežu bakterija, a to može povećati količinu plinova u izmetu i posljedično pojačati smrad", ističe dr. Navabi.
Kada posjetiti liječnika?
Kad god dođe do promjene u stolici koja ne nestaje nakon nekoliko dana ili se pogoršava, dobro je nazvati liječnika. Ako uočite neki od niže navedenih simptoma u kombinaciji s neugodnim mirisom izmeta, također se posavjetujte s liječnikom oko daljnjih koraka.
- Mučnina
- Povraćanje
- Gubitak težine
- Krv u stolici
- Obiteljska povijest raka ili upalnih bolesti crijeva
- Groznica
- Oticanje zglobova
- Čirevi u ustima
- Bol oko očiju
- Buđenje noću zbog obavljanja velike nužde
- Bezreceptni lijekovi vam ne olakšavaju stanje