BIJELE mrlje ili crte na vašim noktima mogu imati nekoliko uzroka, od traume do gljivičnih infekcija. Takve pojave mogu nastati zbog udarca na nožnom prstu ili su to uobičajene gljivice noktiju koje liječnik može lako liječiti. Iako se to ne događa prečesto, bijeli nokti na nogama mogu ukazivati na ozbiljniju stvar, poput nedostatka vitamina ili bolesti.
Uzroci bijelih mrlja na noktima na nogama
Postoji hrpa razloga zašto vaši nokti na nogama mogu imati bijele mrlje. Možda ćete čak primijetiti bjelkastu promjenu boje nakon upotrebe acetona za uklanjanje laka za nokte. Utvrđivanje uzroka prvi je korak prema liječenju vaših noktiju s bijelim mrljama. Evo najčešćih krivaca:
Udarac
Ponekad, pri jakom udarcu u nožni prst, krvne žile ispod nokta na nozi pucaju i propuštaju krv, uzrokujući modricu. U drugim slučajevima, udarac može uzrokovati bijelu mrlju ili prugu (koja se naziva leukonihija). To se može dogoditi kada udarite prstom o čvrstu nogu stolice ili trljate o unutarnju stranu premale i uske cipele. U tom slučaju, bijela mrlja je bezopasna.
Nokti na nogama su notorno spori u rastu, tako da bijelu mrlju na nožnom prstu možete imati devet do 12 mjeseci. Ali ne brinite se, bijela diskoloracija na kraju izraste.
Nedostatak minerala
Bijeli nokti na nogama možda vam suptilno pokušavaju dati do znanja da ne dobivate dovoljno vitamina i minerala. "Anemija zbog nedostatka željeza i cinka može uzrokovati bijele nokte," kaže dermatologinja dr. Shari Lipner.
Ako imate nedostatak željeza, vjerojatno ćete prvo primijetiti druge simptome. To uključuje umor i probleme s koncentracijom. Ako imate nedostatak cinka, postoji šansa da ćete primijetiti smanjenje apetita i gubitak težine prije nego što vidite bijeli nokat na nozi. Bijeli nokti na nogama uzrokovani nedostatkom cinka često su tanki i lomljivi.
Gljivice na noktima (onihomikoza)
Postoji različite vrste gljivica noktiju na nogama. Svaka od njih ima jednu ili dvije definirajuće osobine, ali većinom uzrokuju promjenu boje, odvajanje noktiju, lomljivost i zadebljanje nokta.
Iako su gljivične infekcije noktiju na nozi rijetko razlog za zabrinutost kada je u pitanju naše cjelokupno zdravlje, rijetko nestaju liječenjem bez recepta.
"Gljivične infekcije noktiju na nogama rijetko, ako uopće, prolaze same od sebe. Gotovo uvijek zahtijevaju upotrebu lijekova", kaže dermatolog dr. Joseph Zahn.
Ako rano primijetite i počnete liječiti gljivicu, možda nećete osjetiti neke od neugodnih simptoma, poput lomljivih noktiju ili potpunog gubitka nokta. Nažalost, gljivice se mogu zadržati nekoliko mjeseci - ili onoliko koliko je potrebno da nokat izraste.
Psorijaza noktiju
"Psorijaza noktiju uobičajeno je upalno stanje noktiju, a 80 do 90 posto pacijenata sa psorijazom doživljava promjene na noktima tijekom života", kaže dr. Lipner.
Zdravi nokti su glatki, ali kod psorijaze, nokti na nogama su deblji, a površina im je prekrivena sitnim udubljenjima". Nokat na nozi može postati mrvljiv i odvojiti se od svog ležišta.
Bolesti i, rijetko, trovanja
Obično su očiti simptomi (groznica, gubitak apetita i kronični trbušni problemi) ti koji nas navode da se obratimo liječniku, a ne promjena boje noktiju. Ipak, liječnik će možda i na temelju te pojave primijetiti da se nešto događa u vašem organizmu, što bi moglo ukazati na takve probleme.
Dakle, ako primijetite vodoravne bijele crte na noktima, znajte da postoji mnogo razloga i uvjeta koji ih mogu uzrokovati. Bijele diskoloracije obično izblijede ili izrastu kako se specifično stanje liječi, piše The Healthy.