MOKRENJE je fiziološka funkcija kojom se tijelo rješava toksina i suvišne tekućine, a čiji boja i miris mogu reći dosta toga o našem zdravlju. Koliko bismo puta dnevno trebali mokriti, ali i je li loše zadržavati mokraću, često su postavljana pitanja na koja je odgovore za TED pokušala dati dr. Heba Shaheed.
"Toksične se tvari u našem tijelu miješaju s vodom i filtriraju kroz bubrege, a potom mokraćovodima prenose do mjehura. Mjehur se puni urinom, a kako se širi, receptori za rastezanje govore našem mozgu kada je vrijeme za mokrenje", rekla je dr. Shaheed.
"Kada se mjehur napuni sa 150 do 200 mililitara urina, to je trenutak u kojem počinjemo osjećati potrebu za mokrenjem. Pola litre urina u mjehuru već stvara laganu bol i neugodu, a kada se približite litri, tada postoji mogućnost da vam se mjehur raspukne. No, ne brinite, većina ljudi se pomokri prije nego dođu do tako kritične točke", objasnila je dr. Shaheed i navela primjer astronoma iz 16. stoljeća, Tychea Brahea, koji je poznat po tome da je na mapi označio više od 1000 zvijezda, a naglo je umro u dobi od 54 godine.
Priča kaže da je tijekom kraljevskog banketa bio toliko uljudan da je odbijao ustati od stola, iako je očajnički morao ići na toalet. Na kraju je umro, navodno, od puknuća mjehura.
Odrasla osoba trebala bi mokriti četiri do šest puta dnevno, istaknula je liječnica.
"Odgađanjem mokrenja možete oštetiti unutarnje i vanjske uretralne sfinktere, kao i mišiće dna zdjelice, što s vremenom može dovesti do boli i inkontinencije. Osim toga, ne sjedanjem na WC školjku već čučanjem iznad nje također možete oštetiti te mišiće", poručila je Shaheed.