MOZAK žena se mijenja tijekom menopauze. Promjene su uglavnom privremene, ali zašto se uopće događaju i kakve osjećaje mogu izazvati?
Menopauza je prirodni dio starenja, a obično se događa kada je žena u dobi između 45 i 55 godina. Do nje dolazi kada razina estrogena u tijelu počne opadati. U to vrijeme menstruacije postaju rjeđe ili mogu naglo prestati, a nakon što nastupi menopauza, žene neće moći zatrudnjeti prirodnim putem.
Simptomi uključuju:
valunge
neredovite menstruacije
poteškoće u spavanju
tjeskobu i gubitak samopouzdanja
loše raspoloženje, razdražljivost i depresiju
noćno znojenje
suhoću rodnice tijekom vođenja ljubavi
smanjen libido (seksualni nagon)
probleme s koncentracijom ili pamćenjem
debljanje
slabu kontrolu mjehura.
Kako menopauza mijenja vaš mozak?
Prijelaz u menopauzu i pad razine hormona mijenjaju strukturu mozga i potrošnju energije. Volumen sive tvari u mozgu - koju čine živčane stanice - smanjuje se, zajedno s bijelom tvari, kako estrogen postaje sve niži. Utvrđeno je i da područja mozga povezana s pamćenjem i percepcijom gube razinu glukoze - što objašnjava zašto mnoge žene u menopauzi pate od problema s pamćenjem.
Što se događa kad dođe do tih promjena?
Iako ovo zvuči pomalo zastrašujuće, sve ove promjene su sasvim normalne i mozak žena ih uglavnom kompenzira. U novom istraživanju utvrđeno je da su pojačan protok krvi i stvaranje molekule zvane ATP glavni izvori energije stanica.
Koliko menopauza utječe na zdravlje kasnije u životu?
Nema puno podataka o utjecaju prolaska kroz menopauzu na žene kasnije u životu.
Tijekom menopauze i perimenopauze razina estrogena oscilira i na kraju opada. Estrogen štiti ženski mozak od starenja i potiče neuralnu aktivnost. Znanstvenici misle da su hormonalne promjene koje se događaju u prijelazu, koje uzrokuju promjene na mozgu, također ono što pokreće klasične simptome menopauze. Tada mogu nastupiti valunzi, noćno znojenje, poteškoće s pamćenjem i poremećaji sna uz anksioznost, depresiju i umor, navodi The Sun.