Genetika ili okolina - Kako nastaju inteligentna djeca?
Foto: Shutterstock
RANIJE je procijenjeno da je mozak djeteta od dvije-tri godine dvostruko aktivniji od mozga studenta, što znači da se u glavici vašega mališana događa mnogo više od želje da vas zalije sokom. Medicinska su istraživanja pokazala da, za razliku od ostatka tijela, mozak gotovo završi s rastom do pete godine života.
Dotad se formiraa većina temelja za donošenje kritičkih sudova kojima se djeca kasnije služe pri učenju i zaključivanju. Dječji se mozgovi često opisuju kao spužve zbog sposobnosti upijanja svega što se oko njih događa. Pitanje je imaju li te spužve granice, ili rana edukacija može pridonijeti njihovim sposobnostima upijanja?
Inteligentniji roditelji imaju inteligentniju djecu zbog poticajnog okruženja, a ne genetike
Znanstvenici su dugo pokušavali dokazati da je inteligencija potpuno genetski uvjetovana, ali noviji ih dokazi pobijaju. Roditelji visoke inteligencije najčešće će imati i takvu djecu, ali razlog za to prije svega stoji u poticajnom intelektualnom okružju u djetinjstvu, nego u genetici.
Ranija studija američkih znanstvenika pokazala je da se moždana struktura natprosječno inteligentnih tinejdžera razlikuje od strukture prosječno inteligentnih, ali i da su promjene koje čine razliku nastale u formativnoj dobi. Upravo tada roditelji mogu najviše utjecati na inteligenciju djeteta.
Pozitivna interakcija od rođenja
Krenimo ispočetka: Veza između roditelja i novorođenčeta prva je veza djeteta s vanjskim svijetom. Roditeljska reakcija izvor je svih informacija pomoću koji dijete uči, ali i uči kako učiti. Pozitivna i bliska interakcija doprinosi djetetovu mentalnom razvoju. Dokazano je da inteligencija raste kod djece koja imaju dovoljno pažnje i ljubavi u najranije djetinjstvu.
Igra
Igra je djeci ono što je odraslima posao: sredstvo učenja i okupiranja pažnje. Uz nekoliko dobro osmišljenih i edukativnih igračaka možete si olakšati posao.
Govorite im sve što radite
Dobar način poučavanja djece jest da im govorite i opisujete sve što radite. Dijete će tako obraćati pažnju na svakodnevne stvari i mnogo toga od vas naučiti. Rezultat će biti maleni brbljavci koji će sve komentirati i imati sud o svemu.
Izložite ih umjetnosti
Najbogatija iskustva djeca će prikupiti putem umjetnosti. Odvedite ih na predstave za djecu, pjevanje, slikanje, ples i pričanje priča. Sve to možete napraviti i doma sami, od kazališta lutaka do pjevanja, ali odvedite povremeno djecu da vide i neka druga umjetnička iskustva.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati