Ova je dalmatinska torta danas zaštićena, a simbolizirala je imućnost i luksuz
VEĆ SMO pisali o tradicionalnim slasticama poput makarskih rafiola, a ovaj vam put donosimo priču o vrlo sličnom desertu, barem što se tiče sastojaka i okusa - imotskoj torti.
Imotska torta raskošna je dalmatinska torta koju se često naziva i kraljicom Imotskog. Ima bogatu povijest, receptura se prenosila s generacije na generaciju, a danas je zaštićena oznakom zemljopisnog podrijetla pri Europskoj uniji.
Kakva je to torta
Ova se torta sastoji od dva glavna dijela: prhkog tijesta i bogatog nadjeva. Tijesto se priprema od brašna, jaja, šećera i maslaca (klasična receptura za prhko tijesto), dok nadjev čini mješavina mljevenih badema, šećera, jaja i začina poput cimeta, muškatnog oraščića i limunove korice. Ponekad se dodaje i rakija ili liker koji joj daju dodatnu aromu.
Sastojci Imotske torte zapravo podsjećaju i na neke druge tradicionalne dalmatinske deserte, poput rapske torte, makarske torte (tradicionalne makarane), ali i rafiola, u čijim sastojcima dominiraju bademi, maslac ili mast, jaja, voćni likeri i agrumi.
Simbol luksuza i kulturnog statusa
Torta zapravo datira još iz 18. stoljeća, iako se vjeruje kako bi receptura mogla biti i starija. Izvorno se pripremala samo za posebne prilike poput vjenčanja, blagdana i velikih obiteljskih događanja, a zbog sastojaka poput badema i likera smatrala se luksuznim desertom. U početku su je pripremale žene iz imućnijih obitelji, a u ono vrijeme predstavljala je luksuz i viši status, a dobiti ovu tortu na poklon smatralo se posebnom čašću - i danas se torte često kupuju na poklon, najčešće upakirane u celofan.
Zbog dostupnosti badema i agruma, s vremenom je postala dio tradicije imućnijih obitelji u Imotskoj krajini, a zbog vrijednih i skupljih sastojaka ipak se čuvala za posebne prilike. Iako nije vezana za godišnje doba, često se pripremala na Božić i Uskrs, kada su se očekivali najbolji i najkvalitetniji domaći proizvodi, uz ostale važne prilike tijekom godine.
Koji su sastojci potrebni za pripremu
Za tijesto će vam biti potrebno:
- brašno
- maslac
- šećer
- jaja
- prošek
- prašak za pecivo.
Za nadjev ćete trebati:
- bademi
- šećer
- jaja
- agrumi: korica limun, naranče
- maraskino, rum
- začini: cimet, muškatni oraščić, vanilin šećer.
Kako se priprema
Za početak, zamijesite prhko tijesto i stavite ga hladiti. Pazite da tijesto mijesite kratko kako se maslac ne bi istopio, a time se gubi prhkoća i tijesto postaje tvrđe i žilavije. Zatim tostirajte bademe, pa u posudi pomiješajte sve suhe sastojke koje ćete lagano povezati s mokrim sastojcima. Vratite se na tijesto i razvaljajte ga što tanje te njime obložite kalup promjera 24 cm. Odrežite višak tijesta s rubova, tanko razvaljajte i izrežite na trake širine 2 cm.
Tijesto prekrijte smjesom od badema pa po njemu rešetkasto slažite trake, a na mjestu gdje se trake križaju, upiknite po jedan cijeli badem. Tortu stavite peći, a karakteristično za ovu tortu je da se peče kratko, dok se ostatak vremena zapravo suši. Izvana mora biti prhka, a iznutra vlažna i sočna.
Točne mjere i recept pročitajte ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati