Kokosovo ulje je i dalje hit. Evo u čemu se razlikuje od maslaca i kako ga koristiti
KOKOSOVO ulje dobiva se prešanjem sušenog mesa kokosovog oraha i omiljeno je u kuhinji jugoistočne Azije, ali sve se više koristi kao zamjena za maslac diljem svijeta. Kokosovo ulje možete zamijeniti u omjeru 1:1 u skoro svakom receptu koji zahtijeva maslac, ali rezultati neće biti potpuno isti i kokosovo ulje se neće ponašati potpuno isto kao maslac. Međutim, dok god znate što možete očekivati, neće vam se dogoditi neugodna iznenađenja.
Okus
U trgovinama se mogu pronaći dvije vrste kokosovog ulja, djevičansko i rafinirano, a okus im se razlikuje. Rafinirano kokosovo ulje nema okus kokosa i skoro je u potpunosti neutralno, dok djevičansko kokosovo ulje okusom i mirisom lagano podsjeća na kokos. Prilikom izrade slastica dašak okusa kokosa može biti prilično dobar, ali nekima se vjerojatno neće svidjeti kajgana ili pečeni odrezak koji podsjećaju na kokos.
Zamjena za maslac
Keksi pripremljeni s kokosovim uljem umjesto maslacem će ispasti prilično dobro iako će biti malo hrskaviji jer maslac sadrži nešto malo više od 15 posto vode, dok je kokosovo ulje čista mast. Ako želite, uvijek možete dodati malo tekućine kako biste nadoknadili vodu koja nedostaje.
Recepti koji zahtijevaju otopljeni maslac, poput kruha, beskvasnog kruha, muffina i kolača, također će ispasti prilično dobro, ali morate koristiti kokosovo ulje u tekućem obliku. To nije previše teško jer će se kokosovo ulje pretvoriti u tekućinu već na 25°C.
Kokosovo ulje neće toliko dobro zamijeniti maslac pri izradi lisnatog i prhkog tijesta. Prhko tijesto zahtijeva odvojene grudice masnoće koje pomažu pri stvaranju slojeva u tijestu, a s obzirom na to da će se kokosovo ulje otopiti već u malo toplijoj kuhinji, tijesto neće imati potrebnu grudastu konzistenciju, neće biti elastično i bit će teže raditi s njim.
Prženje s kokosovim uljem
Kokosovo ulje možete koristiti kad god biste inače koristili maslac, a u jugoistočnoj Aziji se skoro sva jela iz woka pripremaju s kokosovim uljem. Kokosovo ulje i maslac imaju relativno nisku točku dimljenja od oko 177°C pa ako ste navikli zagrijavati maslac u tavi i na njemu pirjati povrće, kokosovo ulje možete koristiti na isti način. Ako tava postane prevruća, počet će se dimiti, baš kao i maslac. Kokosovo ulje neće se pjeniti u tavi poput maslaca jer ne sadrži vodu.
Skladištenje
Kokosovo ulje možete pohraniti u smočnici i ostat će čvrsto na sobnoj temperaturi do 24.5°C. Ako se na vrhu stvori malo tekućine, nema razloga za brigu jer je to potpuno prirodno. Kokosovo ulje može se otopiti i stvrdnuti puno puta bez posljedica. Ako vam je kuhinja topla, možete ga spremiti u hladnjak kako bi ostalo čvrsto. U pravilu, kokosovo ulje ima rok trajanja od oko dvije godine.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati