Najčešća greška kod jačanja trbušnjaka koju gotovo svi rade

AKO STE se ikad uhvatili kako guglajući "najbolje vježbe za trbuh" završite na TikToku gledajući 30-sekundne izazove s obećanjem isklesanih trbušnjaka, niste jedini. Svi volimo ideju o brzom receptu za čvrst core - bilo da je cilj ravniji trbuh, bolje držanje ili napokon život bez bolova u leđima. No, stvarnost je ipak nešto drugačija.
Trbušnjaci možda peku, ali to ne znači da rade ono što mislimo
Jedna od najvećih fitness zabluda? Da će nas svakodnevno vježbanje trbušnjaka dovesti do snažnog i zdravog trupa. Alexis Iannucci, certificirana osobna trenerica iz New Yorka, jasno kaže: "Pretjerano oslanjanje na klasične trbušnjake nije dovoljno. Oni ne aktiviraju duboke mišiće trupa koji su ključni za stabilnost i funkcionalnost."
Drugim riječima - samo zato što osjećamo da nam trbuh "gori", ne znači da radimo nešto učinkovito. Maggi Gao, trenerica specijalizirana za kettlebell trening, upozorava: "Trbušnjaci brzo daju osjećaj da radimo nešto korisno jer odmah osjetimo žarenje. No to nije pokazatelj da pogađamo ono što je zaista važno."
Snažan core je više od estetike
Naravno da nema ništa loše u tome da želimo definiciju trbušnih mišića, ali treba znati da core nije samo trbuh. Core uključuje cijelo područje središnjeg dijela tijela: poprečni trbušni mišić (naš unutarnji ‘steznik’), donji dio leđa, bočne mišiće i zdjelično dno.
"Ako zanemarite ove dijelove, riskirate ozljede – ne samo u teretani, nego i dok, recimo, podižete dijete iz sjedalice ili unosite vrećice iz dućana", objašnjava Gao.
Ne brzajte – usporite i osluškujte tijelo
Jane VanderVoort, trenerica i osnivačica studija Movement & Mindset, kaže da je najveći problem što ljudi vježbaju na brzinu. "Puno je učinkovitije napraviti pet sporih i preciznih ponavljanja nego dvadeset brzinskih bez kontrole", ističe.
Keith Hodges, kondicijski trener iz LA-a, dodaje da mnogi jednostavno ne znaju pravilno izvoditi vježbe. Umjesto da pitaju za pomoć, nastave po svom i na kraju ne ostvare ništa – osim možda bolova u leđima.
Pa što onda stvarno treba raditi?
Dobra vijest? Ne moramo potpuno izbaciti trbušnjake. Ali ih treba kombinirati s drugim vrstama vježbi koje pogađaju cijeli core. Uključite izdržaje (plank), rotacijske pokrete. Tu su i vježbe poput "mrtvog kukca" (dead bug), koje ciljano aktiviraju duboke mišiće bez opterećenja kralježnice.
"Krenite s nekoliko osnovnih vježbi koje volite, ali ih izvodite s punom pažnjom", savjetuje VanderVoort. "Pitajte se osjećate li napetost u pravim mišićima, gubite li kontrolu. Tijelo će vam dati odgovor."
Trenerica Keri Harvey dodaje da core ne radi samo kad ležite na podu, on je ključan i za pravilno izvođenje čučnjeva, mrtvog dizanja i gotovo svakog pokreta koji zahtijeva stabilnost.
Kvaliteta ispred kvantitete, uvijek
I na kraju, ako niste sigurni izvodite li vježbe pravilno, potražite savjet osobnog trenera. Dvoje stručnjaka, Stephen Holt i Holly Roser, slažu se da bez pravilne forme nema stabilizacije - a bez stabilizacije, core neće odraditi svoju ulogu.
Jer snažan trup ne gradi se tako da "odradimo 100 trbušnjaka svaki dan", već tako da naučimo koristiti cijelo tijelo svjesno i funkcionalno. Ne izgleda možda kao instant rješenje s društvenih mreža, ali rezultat je stvarna snaga i manje boli u svakodnevici.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati