Kennedy promovirao gotove obroke i tvrdio da su zdravi. Zapravo su ultraprerađeni

AMERIČKI ministar zdravstva Robert F. Kennedy Jr. u ponedjeljak je pohvalio tvrtku koja proizvodi obroke za sedam dolara po porciji, a koji se dostavljaju izravno u domove korisnika zdravstveno-socijalnih usluga Medicarea i Medicaida, piše Associated Press.
Čak je i zahvalio tvrtki Mom's Meals što šalje obroke financirane novcem poreznih obveznika "bez aditiva" u domove bolesnih ili starijih Amerikanaca. Ponuda jela uključuje tjesteninu s piletinom, slaninom i ranch umakom te štapiće francuskog tosta s voćem ili šunkom.
Kennedy je obišao pogone u Oklahomi
"Ovo je zaista jedno od rješenja za ponovno ozdravljenje naše zemlje", rekao je Kennedy u videu objavljenom na službenom računu ministra zdravstva na X-u, nakon što je prošloga tjedna obišao pogon spomenute tvrtke u Oklahomi.
Međutim, analiza obroka tvrtke Mom's Meals koju je proveo Associated Press, uključujući sastojke i deklaracije o hranjivim vrijednostima, pokazuje da je riječ o industrijski obrađenoj hrani, spremnoj za konzumaciju nakon podgrijavanja, upravo onoj koju Kennedy često kritizira jer ljude čini bolesnima.
Jela sadrže kemijske aditive zbog kojih ih nije moguće pripremiti kod kuće, kazala je Marion Nestle, nutricionistica sa Sveučilišta u New Yorku i stručnjakinja za prehrambenu politiku, koja je analizirala jelovnik za Associated Press. Mnogi obroci sadrže velike doze natrija, a neki sadrže mnogo šećera ili zasićenih masnoća.
"Savršeno je moguće napraviti ovakva jela od stvarnih, neprerađenih namirnica bez industrijskih aditiva, ali svako od jela koje sam pogledala prepuno je takvih dodataka. Najtužnije je što ne moraju biti takva. Druge tvrtke mogu proizvesti mnogo kvalitetnije proizvode, no oni su, naravno, skuplji", rekla je Nestle.
Obroci tvrtke Mom's Meals ne sadrže umjetna bojila dobivena iz nafte, čije je uklanjanje Kennedy tražio od kompanija, primijetila je Nestle.
"Ti su obroci zdrava alternativa"
"Proizvodi Mom's Mealsa ne uključuju sastojke koji se obično nalaze u ultraprerađenoj hrani kao što su sintetičke prehrambene boje, visoko-fruktozni kukuruzni sirup, određena sladila ili sintetički konzervansi koji su zabranjeni u Europi", odgovorila je mailom glasnogovornica tvrtke Teresa Roof. Nije komentirala upotrebu drugih aditiva zbog kojih se ta hrana smatra ultraprerađenom.
"Ti su obroci zdrava alternativa u usporedbi s onime što mnogi ljudi mogu pronaći u svojim lokalnim trgovinama", rekao je Andrew Nixon, glasnogovornik američkog Ministarstva zdravstva i socijalnih usluga, odgovarajući na pitanja vezana uz tvrtku Mom's Meals.
Tvrtka Mom's Meals jedna je od nekoliko tvrtki diljem SAD-a koje dostavljaju "medicinski prilagođene" obroke u kuće korisnika. Takvi su programi obroka pokriveni Medicaidom za neke osiguranike, uključujući osobe oboljele od raka ili dijabetesa, kao i neke starije Amerikance koji su osigurani određenim vrstama Medicare programa zdravstvenog osiguranja.
Nije poznato koliko američki porezni obveznici svake godine troše na dostavu obroka putem programa Medicaid i Medicare. Prošlogodišnje istraživanje portala STAT News pokazalo je da su neke savezne države potrošile milijune dolara za dostavu medicinski prilagođenih obroka korisnicima Medicaida, reklamiranih kao zdravi i "odobreni od strane dijetetičara".
Međutim, mnoge tvrtke posluživale su obroke pune soli, masnoća ili šećera - ključnih sastojaka nezdrave američke prehrane, zaključilo je izvješće.
Definiranje ultraprerađene hrane može biti komplicirano
Definiranje ultraprerađene hrane može biti složeno. Većina hrane u SAD-u prerađena je na neki način, bilo zamrzavanjem, mljevenjem, fermentacijom, pasterizacijom ili drugim metodama. Međutim, hrana proizvedena industrijskim procesima koja sadrži sastojke poput aditiva, bojila i konzervansa koje nije moguće replicirati u kućnoj kuhinji smatra se najviše prerađenom.
Kennedy je izjavio da su zdravije prehrambene navike Amerikanaca ključ njegove vizije "Ponovnog ozdravljenja Amerike". Njegov poziv Amerikancima da povećaju udio neprerađene hrane u svojoj prehrani pomogao mu je izgraditi jedinstvenu koaliciju Trumpovih pristaša i žena iz predgrađa koje se identificiraju sloganom "MAHA" (Make America Healthy Again).
U nedavnoj objavi na društvenim mrežama, u kojoj je kritizirao velike količine ultraprerađene hrane u američkoj prehrani, Kennedy je pozvao Amerikance da donose zdravije odluke: "Ova je zemlja izgubila najosnovniju od svih sloboda - slobodu koja proizlazi iz zdravlja".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati