Većina odraslih u Europi je pretilo, kaže WHO
VIŠE od polovice odraslih u Europi je predebelo, pokazuje Regionalno izvješće o pretilosti 2022. koje je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predstavila u utorak. Podaci pokazuju da oko 59 posto odraslih u europskoj regiji WHO-a ima previše kilograma ili je pretilo. Problem pogađa više muškarce nego žene, pri čemu 63 posto muškaraca ima prekomjernu težinu u usporedbi s 54 posto žena.
Kod djece u dobi između 7 i 9 godina, 29 posto dječaka ima prekomjernu tjelesnu težinu ili je pretilo, a kod djevojčica taj udio je 27 posto. Samo 8 posto djece mlađe od 5 godina ima prekomjernu tjelesnu težinu. Među adolescentima taj je postotak 25.
Porast pretilosti među djecom i adolescentima
Ljudi s prekomjernom tjelesnom težinom i pretili bili su nesrazmjerno pogođeni covidom-19 tijekom pandemije i veća je vjerojatnost da će biti primljeni u bolnicu ili umrijeti od te bolesti, navodi WHO. Inicijalni podaci također sugeriraju da je pretilost među djecom i adolescentima u porastu zbog pandemije.
Prekomjerna tjelesna težina i pretilost općenito su među vodećim uzrocima invaliditeta i smrti u europskoj regiji WHO-a, a pretilost bi mogla postati glavni čimbenik rizika za rak u sljedećim desetljećima u nekim zemljama, zamijenivši pušenje.
Nijedna zemlja neće ostvariti zaustaviti porast pretilosti do 2025., tvrdi WHO
Pretilost može dovesti do raka, kroničnih respiratornih bolesti poput astme, moždanog udara i drugih kardiovaskularnih bolesti, problema s jetrom i bubrezima, bolova u leđima i psihičkih problema.
Procjene ukazuju na to da su prekomjerna tjelesna težina i pretilost trenutno četvrti najčešći čimbenik rizika za nezarazne bolesti u regiji, nakon visokog krvnog tlaka, rizika u prehrani i duhana, stoji u izvješću.
Europska regija WHO-a sastoji se od 53 zemlje, uključujući Tursku, Rusiju i Ukrajinu izvan EU. Nijedna od zemalja nije na putu da postigne cilj zaustavljanja porasta pretilosti do 2025., prema WHO-u.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati