REAKCIJE Nađi o mjerama: Mljeveno meso više ne kupujem. UGP: Je li ovo moralno?
DONOSIMO reakcije na vladine mjere.
> VIDEO Objavljene cijene struje za građane i firme, vlada ograničila cijene hrane
> Šaljite nam svoje reakcije na mjere na mail desk@index.hr. Molimo da napišete jeste li poduzetnik ili građanin te odakle ste.
HRVATSKA udruga za zaštitu potrošača izrazila je zadovoljstvo što će vlada mjerama ograničiti cijene nekih važnih za život namirnica.
>> Opširnije
Drastičan rast cijena energenata posljednjih mjeseci predstavljao je veliku opasnost za opstanak ionako pandemijom iscrpljenih poduzetnika, a posebice ugostitelja koje najvećim dijelom čine mikro, mali i srednji obrti i društva.
Nacionalna udruga ugostitelja stoga pozdravlja paket mjera Vlade RH usmjeren na ublažavanje negativnih posljedica energetske krize.
Iz paketa mjera Vlade RH posebno želimo izdvojiti mjeru ograničavanja cijene električne energije i mjeru podizanje iznosa neoporezivih isplata zaposlenicima koje će ove zime omogućiti nastavak rada ugostiteljskih objekata i doprinijeti očuvanju radnih mjesta.
Ograničavanjem cijene električne energije za polugodišnju potrošnju poduzetnika do 250.000 kWh na 0,53 kn/kWh, kojom se osigurava 12 puta jeftinija cijena od burzovne, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja je pokazalo do sada nezapamćeno razumijevanje i podršku za mikro, malo i srednje poduzetništvo koje proživljava najteže trenutke u poslovanju, a ujedno čini i kičmu našeg gospodarstva.
Nadamo se uspješnim pregovorima i jednakom tretmanu ograničavanja cijena plina, koji je uz električnu energiju neizostavan energent u ugostiteljstvu, a posebice na području kontinentalne Hrvatske u zimskom periodu godine.
Obzirom na široke razmjere i dugoročnost krize te ograničene resurse kojima raspolažemo, ovim putem također pozivamo na implementaciju mjera štednje i racionalizaciju potrošnje energenata kako u poslovnoj tako i privatnoj sferi života.
PODUZETNIK Saša Cvetojević na Facebooku je kratko kometirao vladine mjere.
>> Opširnije
ZAGREBAČKI gradonačelnik Tomislav Tomašević istaknuo je danas da su zadovoljni mjerama vlade, ako je točna informacija koju ima da to uključuje sva gradska poduzeća, jer to znači da neće morati drastično dizati cijene zbog cijene električne energije.
>> Opširnije
PREDSJEDNIK stranke Fokus Davor Nađi komentirao je vladine mjere.
>> Opširnije
BIVŠI ministar financija Boris Lalovac komentirao je paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu koji je danas predstavljen na sjednici vlade.
>> Opširnije
ŠEF udruge trgovine pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) Martin Evačić gost je večerašnjeg Newsnighta N1 televizije u razgovoru koji je prethodno snimljen.
>> Opširnije
UDRUGA Glas poduzetnika (UGP) ocijenila je da paket mjera koji je vlada donijela za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena energenata i hrane, u ukupnom iznosu od 21 milijarde kuna, nije dovoljan, nije reformski i nije hrabar.
>> Opširnije
Hrvatska udruga poslodavaca pozdravlja vladin paket mjera za pomoć građanima i gospodarstvu. "Energetska kriza pogađa sve gospodarske subjekte, bez obzira na njihovu djelatnost i veličinu, i zato je iznimno važno što je vlada RH uvažila prijedloge Hrvatske udruge poslodavaca i mjerama pomoći obuhvatila sve poduzetnike", navode.
”Povećanje troškova energije i do 15 puta u odnosu na prošlu godinu ne može preživjeti niti jedan poduzetnik bez teških posljedica, bez obzira na veličinu. Zato pozdravljamo mjere vezane uz cijenu električne energije koje je predstavila vlada RH jer one čine značajan korak u lakšem prevladavanju krize s kojom se suočavaju poduzetnici. Vlada RH je ovime osigurala stabilnost u krizi bez presedana.
S vladom RH ćemo nastaviti razgovore o mjeri ograničavanja cijena pojedinih prehrambenih proizvoda i pratiti njen utjecaj na domaću industriju kako bi izbjegli potencijalne negativne posljedice takve mjere.
Vladin paket sigurno će dijelom amortizirati veliki udar cijena energenata na domaće gospodarstvo. Poduzetnici su ti koji osiguravaju plaće svim zaposlenicima, ali istovremeno investiraju u razvoj poslovanja kako bi omogućili rast standarda svih u Hrvatskoj. Pravovremena potpora poduzetnicima u ovakvim izvanrednim okolnostima jamac je zadržavanja standarda svih građana.
U narednom koraku očekujemo daljnje mjere koje je vlada RH najavila, a tiču se dodatnih rasterećenja gospodarstva vezanih uz cijenu plina, nakon što EU predstavi svoj plan.
Najavljeno povećanje neoporezivih primitaka pozdravljamo kao prvi korak nužnog rasterećenja plaća u cilju povećanja konkurentnosti hrvatskih poslodavaca“ izjavila je glavna direktorica HUP-a Irena Weber.
Na vladine mjere na Facebooku je reagirao šef stranke Fokus Davor Nađi.
"Vlada može staviti strop na cijene, ali ne može staviti dno na količine. S druge strane, dobra stvar je što će manja konzumacija šečera, brašna i ulja dovesti do boljeg zdravlja. A za dodatak jelima, uvodi se i novi porez. Dobar tek! P.S. Mljeveno meso od sada više ne kupujem", napisao je.
Kasnije je malo dopunio svoju reakciju: "Pile će se sigurno prodavati u komadu, a ne raskomadano... Btw. Zašto nije sve spušteno na kunu po kilogramu? Ne samo navedeni artikli nego svi... Ja mislim da bi to bilo fer...", napisao je Nađi.
IZ STRANKE Možemo reagirali su na vladine mjere kojima se ograničavaju cijene energenata i nekih prehrambenih artikala.
Ustvrdili su da je intervencija u cijene energenata i socijalne transfere prema ugroženim skupinama nužna, a poručili su i da su posebno zadovoljni što je vlada prihvatila njihove apele "da se uvede porez na ekstraprofite kompanija koje imaju značajan rast dobiti upravo na ovoj energetskoj krizi".
Ipak, kritizirali su mjere vezane uz hranu ustvrdivši da je iz njih vidljivo da Hrvatska nema politiku hrane te dodali da vlada još nije intervenirala u cijene plina za poduzetništvo. Najlošijima su ocijenili mjere energetske tranzicije.
>> Opširnije
UMIROVLJENIČKE udruge, stranke i sindikat pozdravili su vladine mjere pomoći građanima. Kažu da se među umirovljenicima pojavila panika jer je 75 mirovina ispod linije siromaštva.
>> Opširnije
Mostov Miro Bulj vladine je mjere nazvao pobjedom.
"Ljudi, vidite li da se isplati boriti i što pritisak na Vladu radi! Dok su gradonačelnici po Hrvatskoj šutjeli, ja sam se borio i napadao Vladu i HEP zbog nenormalnog rasta cijena električne energije za vodovode. Danas odluka na Vladi da će vodovodi imat cijenu kao i kućanstva što je i logično jer se ne bave profitabilnom djelatnošću nego građanima isporučuju vodu. Ovo vam je i pouka! Ako budete šutke trpjeli njihovu krađu promjena neće biti! Ali isto tako što budemo glasniji, a oni u strahu za svoje pozicije, više će odriješit državnu kesu koja se dodatno punila zbog inflacije!" napisao je Bulj i pozvao na prosvjed u subotu.
Iz Domovinskog pokreta podsjećaju da su ograničavanje cijena dijela prehrambenih proizvoda predlagali još prije ljeta, no to je i dalje nedovoljno.
"Kaže brižni Plenković kako je demografija pitanje opstanka Hrvatske, a obiteljima s jednim djetetom dat će jednokratno po 300 kuna, te onima s dvoje djece po 500 kuna", ističu u DP-u.
Kada je riječ o studentskim stipendijama i obrocima za studente, DP tvrdi da ukupan iznos tih mjera iznosi 692 milijuna kuna, što je manje nego što je pokradeno u Ini.
Također upozoravaju da je Hrvatska lani prvi put u dvadeset godina uvezla više prirodnog plina nego što ga je proizvela, čime se "vladina mantra o 'hrvatskom plinu kod hrvatskih potrošača' apsolutno demantira".
Sandra Benčić (Zeleno-lijevi blok) ocijenila je kako je mjerama pokriven velik broj skupina, a dobro je što se cijene struje i plina zamrzavaju i što je vlada spremna to subvencionirati.
"Socijalni transferi nisu ciljani za one nižeg socijalnog statusa nego djeluju jednako prema svima.
Problematično je što mjere za kućanstva, kao socijalni transferi, ponovno nisu jasno ciljane, nego se išlo na horizontalne mjere koje djeluju jednako prema svima, kao što je zamrzavanje cijena nekih namirnica.
Mi smo predlagali da kućanstvima nižeg socijalnog statusa transferi idu direktno kako bi mogli pokriti troškove", podsjetila je.
"U oči mi je upalo da potpore dobivaju poljoprivrednici koji proizvode na ekološki i klimatski prihvatljiv način, što je izrazito nejasan kriterij, a i takvih poljoprivrednika nemamo puno", kaže Benčić.
"Skidanje PDV-a sa solara je dobro, međutim, mi ćemo inzistirati na brzoj solarizaciji koja bi išla preko HEP-a", poručila je Benčić.
Pritom treba imati na umu da 21 milijarda kuna nije iz proračuna, nego je dio iz subvencija, dio je gubitak proračuna poput poreznih olakšica za rad studenata, a dio ide iz europskih fondova poput programa 'Zaželi' ili subvencija za poljoprivredu i energetsku učinkovitost.
Domagoj Hajduković iz Socijaldemokrata pozdravio je svaku mjeru koja je usmjerena olakšavanju jeseni i zime građanima i poduzetnicima. No, istovremeno je skeptičan kako će se te mjere provoditi jer su u vrijeme koronakrize od mjera najviše profitirali veliki.
Za uspjeh dobrog dijela mjera potrebno usuglašavanje članica EU-a
"Pitanje je kakvog će efekta dati te mjere", ističe Hajduković koji smatra da je paket mjera trebao biti donesen puno ranije.
Upozorio je da mali i srednji poduzetnici neće moći podnijeti teret krize ako se i njima ne pomogne, dok za neke mjere za poljoprivrednike kaže da su „čisti PR” jer neće pomoći onima kojima najviše trebaju, poput OPG-a.
Peđa Grbin (SDP) izjavio je da se vlada napokon pomaknula s mrtve točke pa će novac hrvatskih građana konačno biti utrošen tako da im se pomogne.
„Brojne mjere koje je vlada danas usvojila SDP predlaže već mjesecima. Žao nam je što nisu implementirane i ranije jer bi onda pomoć građanima bila veća, ali bolje ikad nego nikad", kaže Grbin.
"Dobar dio mjera je na tragu onoga što radi Europska unija pa je za njihov uspjeh potrebno da se usuglase sve države članice EU. Nadam se da će na razini Europe biti razuma da se napokon uvede porez na ekstraprofit, što mi kao socijaldemokrati zagovaramo već dugo", dodao je.
"SDP će podržati implementiranje mjera, a zakoni koji se na njih odnose dobit će našu potporu u saboru, ali ćemo pažljivo pratiti kako se provode", najavio je Grbin.
"Ipak, ostaje žal što se mjere odnose isključivo na trenutnu krizu, a ne promišljaju budućnost, kako bi se Hrvatska, ako se ponovno nađe u ovakvoj situaciji, mogla s njome nositi bez potrebe za ad hoc mjerama teškim desetke milijardi kuna", ističe Grbin.
IDS-ov Emil Daus pozdravio je sve mjere koje imaju za cilj pomoć hrvatskom gospodarstvu i građanima, posebno najosjetljivijim skupinama stanovništva.
„Primijeti se trud i želja da se obuhvati što je moguće više ugroženih skupina, no rezultat najavljenih mjera tek treba pričekati”, kazao je.
Daus upozorava da većina mjera kod nas nisu produkt dugoročnog planiranja i strateškog promišljanja, već su samo “vatrogasne mjere”. Potrebna sredstva morat ćemo uzeti na nekim drugim stavkama proračuna, što će proizvesti nove probleme, dodao je.
Radimir Čačić iz Reformista smatra kako je važno što je vlada reagirala, ali je reagirala nedovoljno i nepotpuno.
"Jednokratne pomoći su drastično niže nego u nizu drugih zemalja EU, a za umirovljenike bilo bi značajno da se donese odluka o izvanrednom usklađenju mirovina u punom postotku inflacije", rekao je Čačić.
Očekuje od vlade hitni zakonski okvir za oporezivanje ekstra profita, posebno u dijelu eksploatacije nafte i plina u Hrvatskoj.
Čačić također predlaže da se formiranje cijene struje u dijelu vlastite proizvodnje potpuno odvoji od formule vezane za plin, što predlaže i EU.
Vesna Vučemilović iz Hrvatskih suverenista pozdravila je to što su mjere sveobuhvatne i uključuju širok broj ljudi. Pri tome je interesantno da se prvo govorilo o 4.5 milijardi kuna, pa o šest milijardi kuna, da bi se sada došlo na preko 20 milijardi kuna.
„Pitanje je bi li to bilo u tim iznosima da nije bilo afere u Ini”, kazala je Vučemilović ocijenivši da vladajući žele umiriti javnost i opravdani gnjev zbog Ine anulirati mjerama.
Dodala je da Suvereniste posebno veseli što je vlada odlučila zabraniti izvoz plina koji se crpi na nalazištima u Hrvatskoj, što su i oni tražili kroz interpelaciju.
Božo Petrov (Most) smatra kako je dobro da je vlada odriješila kesu koja je napunjena zbog inflacije.
"Mjerama se želi anulirati bijes javnosti zbog pljačke u Ini.
Iako je ljudima koji su u katastrofalnoj financijskoj situaciji dobro bilo što da bi mogli premostiti mjesec, budimo svjesni da je ovo samo gašenje požara i kratkotrajno kupovanje socijalnog mira, posebno sada kada je vlada pod udarima zbog neviđene pljačke u Ini", rekao je.
"Usput rečeno, to je tek trećina novca koji se godišnje pokrade u Hrvatskoj. Ovo je kratkotrajna intervencija jer mjere nisu usmjerene da stvore dodatna financijska sredstva kroz ulaganje u gospodarstvo i time bolje plaće. Ona samo gasi požar i čini ljude ovisne o drugima", ocijenio je Petrov.
Također smatra kako mjere nisu sustavno razrađene. "Nužno je što prije smanjiti porez na dohodak jer će tako najviše novca ostati obiteljima", poručio je čelnik Mosta.
PREDSJEDNIK Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever za N1 je komentirao vladin paket mjera.
>> Opširnije
Iz Hrvatske udruga turizma (HUT) su ocijenili da je to nastavak politike pravovremenih i fokusiranih intervencija vlade za lakše prevladavanje izvanrednih okolnosti u kojima se našlo gospodarstvo.
Smatraju i da je važnost pravovremene reakcije najbolje pokazala mjera očuvanja radnih mjesta tijekom covid-krize, koja je turističkom sektoru omogućila spremnost za postizanje izuzetnih rezultata u protekle tri vrlo dobre turističke godine.
"Današnja odluka o donošenju mjera za sprečavanje rasta cijene energenata spriječila je ekstremni troškovni udar koji je prijetio ozbiljnim posljedicama po poslovanje kompanija u turističkom sektoru. U uvjetima kada još uvijek nisu nadoknađeni gubici pandemijske 2020., spriječeno je ranije zatvaranje hotela, smanjenje prihoda i broja zaposlenih te niz drugih negativnih posljedica", ističe direktor HUT-a Veljko Ostojić.
Iz HUT-a poručuju i da očekuju produženje trajanja mjere ograničenja cijene električne energije i nakon 31. ožujka iduće godine jer će to biti ključno za planiranje i realizaciju uspješne turističke sezone 2023. godine.
"Fizička sam osoba, građanin Splita, odnosno žitelj Dalmacije, koja s ovim mjerama ima vrlo ozbiljan problem. Mi uglavnom za grijanje koristimo električnu energiju, a ne plin, jer je Dalmacija slabo plinificirana (što južnije, to je gore).
Zbog toga godišnje trošimo puno više električne energije nego sjever Hrvatske, pa automatski ne ulazimo u subvencioniranu kategoriju potrošača koji će po ovim novim mjerama imati značajno nižu cijenu struje.
Dakle, i prije smo bili diskriminirani jer smo grijanje na struju plaćali skuplje nego oni koji su se grijali na plin, a sada smo ponovo diskriminirani jer trošimo (po nečijim pogrešno određenim kriterijima) previše struje i ne možemo dobiti subvencioniranu cijenu struje. U pitanju je skoro cijela Dalmacija, odnosno većina kućanstava."
"Poštovani, ne razumijem. Platim mlijeko u Konzumu po 6.49 kuna, Plenković ga zamrzne na 7.99 kuna. Piceka sam platio u KTC-u 20.99 kuna, on ga zamrzne na 24.99 kuna. Tko tu ispada glup? Kaj stvarno misli da smo tak blesavi i naivni? Očito, a mi samo šutimo i trpimo."
PROFESOR i ekonomski analitičar Damir Novotny nije zadovoljan danas predstavljenim mjerama vlade pomoći građanima i gospodarstvu, pogotovo dijelom koji se odnosi na državni intervencionizam u tržišne cijene.
>> Opširnije
"Ako su rashodi kućanstva za energiju veći od 10% prihoda, smatra se da je kućanstvo u riziku od energetskog siromaštva, što se do sada vezivalo uz kućanstva sa nižim prihodima odnosno uglavnom ona umirovljenička.
Enormnim poskupljenjem svih energenata na tržištu ove 2022. godine prijetnja energetskim siromaštvom bi se u konačnici bez intervencije Vlade proširila čak i na one sa prosječnim prihodima stoga ove mjere koje je donijela Vlada za cijene energenata, posebno plina i električne energije, će mnoge građane do proljeća 2023 godine spasiti od „smrzavanja“ tijekom zime koja je pred nama.
Nisu riješeni svi problemi građana
Ipak, sa mjerama kojima je Vlada intervenirala u formiranju cijena energenata svi problemi građana nisu ni riješeni ni završili jer sličan problem u ovoj godini imamo sa enormnim porastom cijena hrane. Neki od najčešće korištenih prehrambenih artikala poput ulja, brašna, šećera, svinjskog i pilećeg mesa itd. su cijenama u posljednjih godinu dana porasli i preko 50% što je obzirom na primanja za veliki broj građana postalo nedostupno u potrebitim količinama. Na žalost sve je više građana koji su već dulje vrijeme prisiljeni svaki dan birati između hrane, energenata i lijekova, a logika kaže da su bez i jednog od navedenog u životnoj ugrozi stoga je vraćanje cijena ulju, mlijeku, brašnu, šećeru, piletini, svinjetini za 30-ak% u ovom trenutku svakako dobra mjera Vlade.
Brza i uistinu financijski izdašna reakcija Vlade, kao i nepoznanica oko trajanja rata u Ukrajini kao ishodišta krize na globalnoj razini, je razlog da se u ovom trenutku ne treba postavljati kritički ni politikantski prema mjerama koje teže skoro 21 milijardu kuna nudeći neka populistička rješenja bez pokrića koja bi možda zvučala povoljnije za građane i poduzetnike. Smatramo da će za analizu učinkovitosti paketa mjera biti dovoljno vremena u narednim mjesecima.
Ono što u ovom trenutku usprkos našem nezadovoljstvu dosadašnjim sveukupnim radom Vlade, posebno položajem umirovljenika, ne podržavamo su aktivnosti neozbiljne skupine očito potaknute od strane nekih političkih diletanata koji bi u sadašnjim, gotovo izvanrednim, okolnostima umjesto iznalaženja što boljih rješenja za pomoć građanima rušili Vladu i tako uistinu izazvali pravu katastrofu. Možemo samo zamisliti što bi sa građanima, ustanovama i gospodarstvom bilo bez danas donesenih mjera….
U političkom djelovanju odgovornih ljudi i stranaka postoje trenuci kada se radi puno viših interesa od osobnih ili stranačkih sva neprijateljstva ili rivalstva moraju zamrznuti, i sve raspoložive resurse staviti na raspolaganje svojim građanima koji su trenutno u velikoj ugrozi."
"Ovakve mjere se donose iznimno, rijetko i ne lako. Ovo je specifičan trenutak. Ne očekujemo nestašice, izabrani su artikli, razgovarali smo sa svima u lancu opskrbe hranom i mjera je donesena na tri mjeseca", rekla je Vučković.
Odluka stupa na snagu čim se objavi u Narodnim novinama.
"Krizni tim može predložiti vladi da donese odluku s obzirom na ogromne poremećaje na tržištu plina. I vlada će idući tjedan donijeti odluku."
"Mi ćemo predložiti da se hrvatski plin prodaje hrvatskim građanima i to ćemo odlučiti sljedeći tjedan", rekao je Filipović.
Hoće li dobiti otpremnine članovi Uprave?
Vlada je predložila razrješenje hrvatskih članova Uprave Ine. Oni imaju regulirane ugovore, to je sfera poslovne tajne, ne mogu o tome.
Mogu li uopće biti smijenjeni bez suglasnosti MOL-a?
Moraju svi dići ruke za tu smjenu.
Jučer sam nakon sastanka s MOL-om rekao da mi očekujemo ostavke svih.
Je li se nešto promijenilo, jer Ćorić je govorio da nema hrvatskog plina?
Nisam vidio niti izjavu Vanđelića niti bivšeg ministra Ćorića.
Od 1. listopada ide isplata umirovljenicima:
SAVEZ samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) pozdravlja novi paket mjera pomoći građanima i gospodarstvu kao korak u dobrom smjeru, no upozorava kako su pojedine mjere trebale biti bolje osmišljene.
>> Opširnije
Cijena hrane se ograničava odmah, rekao je Butković.
"Vladine mjere, nažalost, izgledaju kao da su skupljene s 'koca i konopca': svega pomalo, a ništa zapravo ni za koga. Bilo bi puno bolje da se pogledalo što rade ostali i ciljano prepisalo ono što je najbolje za naše građane. Najgore će, kao i uvijek, čini se proći poduzetnici i svi oni koji rade i imaju koliko-toliko pristojnu plaću koju sada ova poskupljenja ozbiljno nagrizaju.
Dakle, sve opet preko leđa srednjeg sloja, koji jedva da i postoji više u Hrvatskoj, i malih i srednjih poduzetnika, za koje Vlada još uvijek nema rješenja kad je u pitanju enormno poskupljenje industrijske cijene plina.
Vlada nije iskoristila priliku ni za ozbiljnije poticanje energetske obnove i korištenja obnovljivih izvora energije, posebno solarnih ploča, što je u ovoj situaciji izuzetno važno.
Da bi ikakvi poticaji imali smisla, za početak papirologija i postupci moraju biti svedeni na minimum, a to je s ovom Vladom, vidjeli smo dosad puno puta, posebno u obnovi, uvijek problem. Također, da bi se građani i poduzetnici odlučili na takav korak, posebno u trenu kad inflacija divlja i očekujemo recesiju, i poticaji moraju biti puno sustavniji i konkretniji. Ovo što Vlada predlaže nije ni blizu dovoljno."
Vlasnica frizerskog salona Vlatka Menges za N1 je komentirala kako će se tek vidjeti kakve su mjere kada dođu računi. "Meni bez struje nema frizure, nema tople vode. Još ćemo vidjeti što će biti, čekamo račune", rekla je.
Upitan je li zadovoljan, Pudić je rekao da su prilično dobre mjere što se tiče kućanstava već donesene i da ona imaju dobru cijenu u odnosu na tržište. "Mislim da je i vlada imala izdašne mjere kojima je pomogla i kućanstvo i poduzetništvo. Možda ako ima prostora s obzirom na rast inflacije i oporezivanje, da se još pomogne određenoj skupini potrošača, odnosno proizvođača i poduzetnika", rekao je Pudić za N1 Televiziju.
Kako bi vlada još mogla pomoći?
"Ako se kod poduzetnika pojavljuju proizvodi koje koriste kućanstva, onda pomoći mjerama, subvencionirati mjere plina i pomoći distributerima u rješavanju gubitaka", rekao je.
Kad je riječ o malim poduzetnicima, Pudić je rekao da se moraju pokriti troškovi i da će se to odraziti na cijenu usluge. "Cijena je otišla gore zato što su energenti otišli i cijena će vjerojatno ići gore i kod frizerskih salona", rekao je Pudić.
Prenosimo priopćenje HOK-a:
"Hrvatska obrtnička komora izražava zadovoljstvo prezentiranim paketom mjera Vlade Republike Hrvatske za zaštitu građana, ustanova i poduzeća od udara rastućih cijena energenata.
Vodeći računa o sve većoj ugroženosti svih obrta, u prijedlozima prema resornim ministarstvima, a posebno prema Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatska obrtnička komora u proteklih nekoliko mjeseci tražila je sveobuhvatne i konkretne mjere pomoći obrtništvu i poduzetništvu.
Iako je Hrvatska obrtnička komora u pogledu troškova energije, kao najučinkovitije i dugoročno rješenje tražila da se obrtnicima obračunava potrošnja energije po modelu kao i kućanstvima, izrazito smo zadovoljni mjerom koju je donijela Vlada RH da se obrtnicima i poduzetnicima s potrošnjom do 250.000 kWh električna energija obračunava po jedinstvenoj tarifi od 0.53 kn/kWh. Po našim podacima u tu kategoriju ulazi velika većina obrtnika.
Isto tako, zadovoljni smo da je prihvaćen i naš prijedlog limitiranja cijene za ukapljeni plin (iz posebnih cisterni odnosno plinskih boca) što je izuzetno važno za obrtnike u dijelu zemlje koja nije plinoficirana, ali i za sve ugostitelje te proizvodne djelatnosti', istaknuo je predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec.
'Izražavamo zadovoljstvo što je Vlada RH prihvatila i u mjere pomoći uključila: pristup povoljnim kriznim kreditima; kompenzaciju povrata troškova energenata za javni prijevoz čime će biti obuhvaćeni i svi obrtnici koji vrše uslugu javnog prijevoza; financijsku pomoć ribarima i poljoprivrednicima; povećanje neoporezivih dodataka na plaću djelatnika kao i neoporezive naknade za korištenje osobnog automobila u službene svrhe.
Uvjereni smo da će Vlada i dalje držati pod kontrolom cijene svih vrsta energenata kako bi zaštitila obrtnike i gospodarstvo te zadržala zapošljivost.
I dalje ostaje zahtjev Hrvatske obrtničke komore za subvenciju obrtnicima koji su već započeli s ulaganjem u obnovljive izvore energije u svojim poslovnim prostorima te se očekuje ukidanje administrativnih zapreka za kompletan proces od nabave materijala do ugradnje solarnih panela. Komora pozdravlja primjenu stope PDV-a od 0% prilikom nabavke i ugradnje solarnih panela.
Hrvatska obrtnička komora nastavit će vrlo aktivno predlagati dodatne mjere vodeći računa da budu uključeni svi obrtnici koji su na bilo koji način ugroženi, a sve s ciljem da opstanu i osiguraju egzistenciju svojim radnicima i svojim obiteljima."
PLENKOVIĆ je na sjednici vlade objavio koje će cijene biti fiksirane.
>> Opširnije
PREMIJER Andrej Plenković danas je na sjednici vlade najavio da će umirovljenicima biti isplaćen jednokratni energetski dodatak.
>> Opširnije
PREMIJER Andrej Plenković na sjednici vlade predstavlja paket mjera za pomoć građanima, firmama, javnom sektoru...
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati