Studija: Jednostavna navika može smanjiti rizik od demencije za 31 posto
BRIGA o kognitivnom zdravlju ne mora biti složena, a najnovija istraživanja sugeriraju da jednostavna večernja navika može značajno smanjiti rizik od demencije. Studija iz prosinca ove godine pokazala je da su sudionici s teškom parodontozom, poznatom kao bolest desni, imali znatno veći rizik od razvoja blagih kognitivnih oštećenja.
"Teška parodontoza čini se rizičnim faktorom za blago kognitivno oštećenje", navode autori studije, prenosi Parade.
Veza između zdravlja desni i mozga potvrđena je istraživanje na 321 sudionika, gdje je 65.9 posto osoba s teškom parodontozom razvilo blaga kognitivna oštećenja, u usporedbi s 34.3 posto onih sa zdravim desnima.
Dakle, prema istraživanju, jedna jednostavna večernja navika može smanjiti rizik od razvoja demencije - a riječ je o korištenju zubnog konca.
Oralno zdravlje često prati kognitivni pad
Stomatolog dr. Kartik Antani objašnjava da parodontoza, osobito u kombinaciji s bolestima poput osteoporoze, može dovesti do degradacije kostiju i narušiti opće zdravlje. S druge strane, studija iz 2023. ukazala je na toksine iz parodontoze koji mogu oštetiti proteine potrebne za neurološko funkcioniranje.
Dobra vijest je da prevencija bolesti desni nije komplicirana. Dr. Antani ističe važnost pravilnog četkanja zubi, korištenja paste s fluoridom i redovitog čišćenja zubnim koncem. "Većina karijesa započinje između zuba, stoga je čišćenje tih prostora vrlo važno", napominje te savjetuje i korištenje vode za ispiranje usta. Dodaje i kako su pregledi kod stomatologa ključni za rano otkrivanje problema.
Osim toga, stručnjaci upozoravaju da loše oralno zdravlje često prati kognitivni pad.
"Loše oralno zdravlje lako je spriječiti uz minimalna ulaganja vremena i novca. To je jednostavan korak koji svatko može poduzeti kako bi zaštitio i svoje zube i mozak", zaključio je znanstvenik sa Sveučilišta Yale, dr. Cyprien Rivier.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati