Ova namirnica može pomoći u sprječavanju debljanja, posebno nakon menopauze
POZNATA zdravstvena stručnjakinja tvrdi da namirnica koju većina nas ima u kuhinji može igrati ključnu ulogu u održavanju zdrave tjelesne težine, osobito nakon menopauze. Dr. Mindy Pelz, koja je savjetovala brojne poznate osobe, uključujući pjevačicu LeAnn Rimes, istaknula je kako prehrana bogata vlaknima može pomoći u regulaciji tjelesne težine i podržavanju zdravlja crijeva.
Na svom Instagram profilu, gdje je prati gotovo milijun ljudi, dr. Pelz objasnila je kako promjene u mikrobiomu povezane sa starenjem mogu utjecati na način na koji tijelo skladišti masnoće i nosi se sa stresom. Naglasila je kako se debljanje nakon menopauze često povezuje s promjenama u crijevima te da postoji jednostavan način da se tijelo podrži kroz taj proces - konzumacijom batata.
"Kako starimo, naš mikrobiom se mijenja, gubimo estrobolom koji podržava razinu estrogena, što utječe na način na koji skladištimo masnoće. Dobra vijest je da su naši preci znali tajnu – hranu bogatu vlaknima, poput batata. Ove namirnice mogu potaknuti vitalnost i pomoći u održavanju ravnoteže tjelesne težine, osobito kada se kombiniraju s postom", napisala je dr. Pelz.
Batat je bogat vlaknima i hranjivim tvarima te pomaže u smanjenju masnoća na trbuhu, tvrdi liječnica. I dok se pretjerana konzumacija prerađenih ugljikohidrata često povezuje s debljanjem, batat pripada skupini tzv. složenih ugljikohidrata. Oni se sporije razgrađuju i pružaju dugotrajniji osjećaj sitosti, čime smanjuju potrebu za grickanjem. Slična svojstva imaju i integralne žitarice, povrće, kvinoja i mahunarke.
Ugljikohidrati trebaju činiti oko četvrtinu obroka
Naravno, ugljikohidrate je važno konzumirati umjereno. Britansko društvo za menopauzu (BMS) u svojim smjernicama iz 2023. godine preporučuje da ugljikohidrati čine oko četvrtinu obroka, a batat svrstavaju među najbolje opcije za one koji često osjećaju želju za slatkim.
"Izuzetno je važno da žene u menopauzi ne izbacuju ugljikohidrate iz prehrane, osobito ako su fizički aktivne. Tjelovježba uz nedovoljan unos ugljikohidrata može dovesti do gubitka mišićne mase, što je kontraproduktivno. Vrijedno je razmotriti unos ugljikohidrata s niskim glikemijskim indeksom kod žena koje su sklone inzulinskoj rezistenciji ili koje često žude za slatkim", stoji u objavi BMS-a.
Uz povećan unos biljnih obroka, stručnjaci preporučuju smanjenje konzumacije kofeina, alkohola i začinjene hrane, koji mogu pogoršati simptome poput valunga i problema sa spavanjem. Međutim, naglašavaju da se simptomi menopauze ne mogu u potpunosti kontrolirati prehranom.
"Fokus prehrane u menopauzi treba biti na kvalitetnoj i raznovrsnoj prehrani koja podržava cjelokupno zdravlje, osobito zdravlje srca i kostiju", zaključuje BMS.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati