Koliko kave je previše? Stručnjaci otkrivaju gdje je granica

ZA MNOGE je kava nezaobilazan dio jutarnjeg rituala i mala navika koja označava početak dana. No pitanje o tome koliko kave je sigurno popiti i dalje izaziva rasprave. Iako se čini jednostavno, odgovor na to pitanje zapravo je prilično složen.
Znanstvena istraživanja pokazuju da kava, kada se konzumira umjereno, može imati pozitivne učinke na zdravlje. Velika studija provedena na Harvardu, koja je pratila gotovo 50.000 žena kroz razdoblje od 30 godina, pokazala je da redovito konzumiranje jedne do tri šalice kave dnevno može pridonijeti zdravijem starenju. Također je povezana s manjim rizikom od srčanih bolesti i nižom stopom smrtnosti.
Upozorenja za pretjeranu konzumaciju
Ipak, druga istraživanja upozoravaju na moguće rizike. Neki radovi sugeriraju da konzumacija većih količina kave može povećati rizik od demencije. Studija objavljena 2022. u časopisu Američke udruge za srce pokazala je da osobe s visokim krvnim tlakom koje piju puno kave imaju veću smrtnost od kardiovaskularnih bolesti.
Gdje je granica?
Stručnjaci se uglavnom slažu u jednom, umjerenost je najvažnija. Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) preporučuje da dnevni unos kofeina ne prelazi 400 miligrama. To se ne odnosi samo na kavu, već i na kofein iz čajeva, energetskih i gaziranih pića, pa čak i iz čokolade.
Zagovornik holističkog zdravlja Deepak Chopra otkrio je da svakodnevno pije dvije do tri šalice kave prije podneva, količinu koja se smatra sigurnom. Nutricionistica Roxana Ehsani potvrđuje da je to unutar preporučenih granica, sve dok se ne prekorači ukupna dnevna količina kofeina.
Važno je znati da svi ne reagiraju jednako na kofein. Nekima i jedna šalica može izazvati nervozu, ubrzan rad srca ili iscrpljenost. "Ako osjetite da vam srce ubrzano lupa, da ste napeti ili ne možete zaspati, vrijeme je da razmislite o smanjenju unosa", savjetuje dijetetičarka Jessica Sylvester.
Tko treba biti posebno oprezan?
Trudnicama se savjetuje da ograniče kofein na maksimalno 200 miligrama dnevno. Osobe s dijabetesom i srčanim bolestima trebale bi paziti ne samo na količinu kofeina, nego i na šećer i mlijeko koje dodaju u kavu. Za tinejdžere stručnjaci preporučuju da u potpunosti izbjegavaju kofein.
Nutricionisti savjetuju da kavu ne pijete na prazan želudac i da ne preskačete doručak u njezinu korist. Prije prve jutarnje kave dobro je popiti čašu vode ili nešto lagano pojesti. Ako primijetite da vam popodnevna kava ometa san, konzumirajte je samo prijepodne.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati