NEKAD je bio par kuna, sad je već deset, reći će neki, pa da ih odmah preduhitrimo - znamo, ali tako je ne samo sa svom hranom već zadnjih par godina i s ostalim dobrima na ovom svijetu. I dalje, grincajg, taj svežnjić mrkve, korijena celera, korijena i lista peršina i malo kelja uvijek je dobrodošao u našem hladnjaku. U nastavku pogledajte na koje ga je načine lako iskoristiti, čak i kad malo uvene.
1. Klasika - povrtna, pileća ili goveđa juha
Primarna namjena ovog svežnjića i jest da ide u juhu uz jednu poprženu glavicu luka, komad govedine, masne dijelove piletine ili samo još malo povrća. Nedjelja je bez grincajga kao lonac bez poklopca..
>> Recept za goveđu juhu s rezancima
>> Recept za pileću juhu s noklicama
2. Obavezni sastojak variva
Bilo da radite dobar stari čušpajz od mahuna, poriluka ili kelja, onaj s ječmom, grahom ili slanutkom, uz luk kao bazu nasjeckajte i povrće iz grincajga i dinstajte da omekša. Varivo će postati bogatije i ukusnije.
>> Recept za brzi grah s kobasicom
>> Recept za ribollitu - talijansku gustu juhu od povrća
>> Recept za varivo od crvene leće i slanutka
3. Baza za saft
Da biste dobili gust i umak pun okusa, najprije prodinstajte, i to na laganoj vatri, sitno sjeckani luk i povrće iz grincajga. Pred kraj dodajte i pokoji protisnuti režanj češnjaka, tek toliko da zamiriši, a onda dodajte ostale sastojke. Za ovo možete iskoristiti grincajg kad mrvicu uvene.
>> Recept za piletinu na lovački način
>> Recept za juneći gulaš s knedlama od kruha
4. Kakva salata!
Još jedan način na koji možete iskoristiti svježi grincajg je za osvježavajuću salatu. Naribajte ovaj korjenasti dio svežnja, kelj narežite na trakice, a peršin sitno nasjeckajte. Začinite uljem i octom ili napravite neku verziju coleslaw salate. Možete ovo pomiješati s naribanim svježim kupusom, pa onda umiješati kremasti preljev.