VIDEO Smrdljivi mravi haraju Europom. U Njemačkoj nestanci struje, problemi s cestama

SMRDLJIVA vrsta mrava juri Europom na putu prema Ujedinjenom Kraljevstvu, piše The Sun. Superkolonije koje broje milijune jedinki uzrokovale su nestanke struje, pa čak i probleme s cestama jer preplavljuju tlo ispod gradova. Vrsta Tapinoma magnum potječe iz mediteranske regije i sjeverne Afrike i kreće se prema sjeveru Europe.
Ovi mravi brzo se šire i osnivaju superkolonije do 20 milijuna jedinki na površini od 24 hektara koje je vrlo teško iskorijeniti. A svatko tko se usudi zgnječiti ih osjeti smrad poput užeglog maslaca. Ovaj tjedan dospjeli su na naslovnice u Švicarskoj jer ih dužnosnici u regijama oko glavnog grada Züricha pokušavaju ukloniti.
Nestanci struje, prekidi internetske veze, kaos na cestama
Mravi su se također raširili u Francuskoj, a najviše je stradala Njemačka, gdje je preplavljen jugozapadni grad Kehl. Mještani su izjavili da su gledali kako pločnici i rubnici u gradu tonu dok su kukci odnosili zemlju, što je izazvalo kaos na cestama.
Igralište je moralo biti zatvoreno nakon što su mravi preuzeli cijelo područje i pretvorili ga u gnijezdo. Gradski radnici morali su mlazom vruće vode istjerati mrave iz njihovih podzemnih hodnika.
U pokrajini Baden-Württemberg došlo je do nestanaka struje i prekida internetske veze nakon što su kukci pregrizli električne kabele. Destruktivna moć T. magnuma proizlazi iz razmjera njihovih podzemnih labirinta i njihovog neumornog širenja.
"Tvore goleme superkolonije, istiskuju domaće vrste, uzrokuju strukturne probleme"
Dok većina vrsta mrava organizira nekoliko tisuća radilica oko jedne kraljice, kolonije T. magnuma sadrže do 20 milijuna jedinki i stotine kraljica. Umjesto da napadaju jedni druge, manje kolonije se spajaju.
Britanska udruga za kontrolu štetnika rekla je za The Sun da je Ujedinjeno Kraljevstvo u opasnosti od širenja ovih mrava. Objasnili su da se "šire uglavnom kroz hortikulturni uvoz, posebno lončanice i drveće iz mediteranske regije".
Dodali su: "Ako bi se T. magnum ovdje proširio, mogao bi uzrokovati probleme. Tvore goleme superkolonije, istiskuju domaće vrste i mogu čak uzrokovati strukturne probleme kopanjem ispod pločnika." Iako vrsta još nije stigla u Ujedinjeno Kraljevstvo, glasnogovornik je rekao da agencija prati prijetnju.
"Bilo je toliko mrava da se više nije moglo vidjeti tlo"
Područje oko Züricha mravi muče od 2018. godine. Unatoč velikim naporima da ih se ukloni, i dalje su prisutni u četiri područja. U Winterthuru blokirali su građevinski projekt vrijedan više od milijardu eura kada su se nastanili na mjestu gdje je planiran željeznički tunel.
U obližnjoj regiji Oetwil an der Limmat jedna superkolonija preplavila je polje krumpira od pet hektara. Mještanka Agnes Wirth rekla je švicarskom portalu SRF: "Bilo je toliko mrava da se više nije moglo vidjeti tlo."
Ali to je malo u usporedbi s kolonijom u Volketswilu, gdje područje veličine 35 nogometnih igrališta vrvi užurbanim kukcima. Mrava je toliko da je lokalna vlast bila zakonski obvezana djelovati.
"Žive na otvorenom i mogu tražiti hranu na niskim temperaturama"
Katharina Weber iz ciriškog Odjela za gradnju rekla je: "U područjima s velikim brojem mrava potreban je koordiniran pristup stručnjaka. To znači da je potreban plan i moraju se angažirati posebni kontrolori štetnika. Oni mogu usmjeriti insekticid na gnijezda."
Niall Gallagher, tehnički menadžer Britanske udruge za kontrolu štetnika, rekao je da pomno prate vrstu Tapinoma magnum. "Istraživanje o njenim superkolonijama u Švicarskoj pokazalo je da ti mravi žive na otvorenom i mogu tražiti hranu na niskim temperaturama tijekom zimskih mjeseci.
Napori vlasnika kuća i vrtlara nisu dovoljni za učinkovitu kontrolu i potrebna su posebno prilagođena rješenja za kontrolu štetnika kako bi se iskorijenilo koloniju", rekao je za The Sun.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati