Ukrajina: Rusi izbjegavaju sankcije ilegalnim pretovarom nafte kraj Grčke i Cipra

RUSIJA ilegalno pretovara naftu između tankera na otvorenom moru uz obale Grčke i Cipra, izvijestila je Glavna uprava za obavještajne poslove Ministarstva obrane Ukrajine (HUR), a prenosi Ukrinform.
Od srpnja 2024. Rusija koristi Aframax tanker, IMO 9247443, bez zapadnog osiguranja, kao plutajuće središte za pretovar sankcionirane nafte.
Prema navodima ukrajinske obavještajne službe, takve operacije predstavljaju ekološku prijetnju, omogućuju Rusiji prikrivanje podrijetla nafte, izbjegavanje međunarodne kontrole i osiguravaju opskrbu trećim zemljama mimo sankcija.
Informacije o tankerima
HUR je objavio podatke o spomenutom brodu na portalu War&Sanctions, gdje se nalaze informacije o 159 tankera, većinom iz "ruske flote iz sjene", te osobni podaci 55 kapetana te flote. Ukupno, baza sadrži podatke o 577 tankera ukupne nosivosti veće od 63 milijuna tona.
HUR naglašava da su, u četvrtoj godini ruske invazije na Ukrajinu, izvoz nafte i plina i dalje ključni izvori prihoda za ruski državni proračun. Procjenjuje se da će trećina tih prihoda u 2025. biti iskorištena za financiranje rata protiv Ukrajine.
"Flota iz sjene" koristi visokorizične prakse u pomorskoj logistici, uključujući isključivanje automatskih identifikacijskih sustava, lažiranje navigacijskih podataka, pretovar nafte noću bez odgovarajućeg osvjetljenja, korištenje zastava pogodnih jurisdikcija i registraciju fiktivnih tvrtki.
Ove aktivnosti predstavljaju ozbiljnu prijetnju okolišu, osobito zbog tehničkog stanja starih brodova i nedostatka osiguranja, što može dovesti do velikih nesreća i ekoloških katastrofa blizu obala EU-a.
Element hibridnog ratovanja
Osim izbjegavanja sankcija, Rusija koristi "flotu iz sjene" i kao element hibridnog ratovanja. Zabilježeni su slučajevi sudjelovanja takvih brodova u izviđačkim i diverzantskim operacijama, posebice u Baltičkom moru, gdje nadziru pomorsku infrastrukturu, podmorske kabele i druge ključne objekte.
HUR ističe potrebu za pojačavanjem sankcija ruskom gospodarstvu, posebice snižavanjem gornje cijene nafte i naftnih derivata, odbijanjem G7 i EU-a od uvoza derivata proizvedenih iz ruske nafte, zabranom STS (ship-to-ship) operacija u teritorijalnim vodama G7 i EU-a, jačanjem kontrole nad osiguranjem brodova na zapadnom tržištu i potpunom zabranom uvoza ruskog ukapljenog prirodnog plina i plina iz plinovoda.
HUR nastavlja dokumentirati mehanizme zaobilaženja sankcija od strane Rusije i razotkrivati strukturu mreže koja Kremlju omogućuje financiranje rata protiv Ukrajine, dodaju.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati