U Osijeku izglasan rekordni proračun

OSJEČKO Gradsko vijeće danas je većinom glasova prihvatilo rebalans ovogodišnjeg gradskog proračuna koji nakon povećanja od 3,8 milijuna eura iznosi 203,8 milijuna eura, a riječ je o rekordnom i dosad najvećem proračunu u povijesti grada.
Gradonačelnik Ivan Radić (HDZ) kazao je kako je proračun sada dvostruko veći nego kada je izabran na ovu dužnost 2021., dodavši kako to znači da se prihodi i rashodi ostvaruju planiranom dinamikom.
Stalni rast zaposlenih u gradu
Istaknuo je rast prihoda od poreza na dohodak od 4,1 milijuna eura, što je posljedica stalnog rasta broja zaposlenih u gradu, jer u ovom trenutku na području Osijeka radi četiri i pol tisuće ljudi više nego 2021. godine, ali i većih plaća.
Sukladno tome rastu i prihodi od poreza na dohodak, a iako je Osijek jedini od četiri najveća hrvatska grada koji ukidanje prireza nije nadomjestio povećanjem stope poreza na dohodak, bilježimo rast toga poreznog prihoda, naglasio je Radić.
Osječki gradonačelnik napominje kako su rebalansom osigurana dodatna sredstva za drugu fazu obnove gradskog kupališta Copacabana. Podsjetio je kako su na početku njegovog prvog mandata obnovljena dva bazena, i to prvi pravi olimpijski bazen u Osijeku te bazen s vodenim atrakcijama.
"S nastavkom obnove smo čekali dok ne dobijemo bespovratna sredstva i osigurali smo preko ITU mehanizma četiri milijuna eura. Ukupna vrijednost druge faze radova bit će 7,5 milijuna eura, a obuhvatit će dječji bazen, bazen za rekreativce te strojarnicu. Radovi bi trebali početi u rujnu ove godine, a završiti do iduće kupališne sezone", rekao je gradonačelnik Radić.
Rebalansom osigurana sredstva za škole i dječje vrtiće
Rebalansom su, dodao je, osigurana sredstva za projektnu dokumentaciju u obnovi i izgradnji škola, jer se, uz izgradnju nove osnovne škole u naselju Retfala, planira nadogradnja nekoliko školskih zgrada te izgradnja 13 školskih sportskih dvorana, kako bi sva djeca mogla pohađati jednosmjensku nastavu.
Izvijestio je kako su osigurana sredstva za dva nova dječja vrtića, od kojih će jedan biti u centru grada, u gradskom prostoru u kojemu je radila privatna srednja škola koja se nije htjela iseliti, zbog čega je grad pokrenuo sudski spor, a Upravni sud je taj prostor dodijelio gradu Osijeku kao vlasniku.
"U centru grada nemamo slobodnih parcela za izgradnju novih vrtića, pa ćemo ovu zgradu preurediti za vrtić, a 26. lipnja smo od Ministarstva znanosti i obrazovanja dobili bespovratnu financijsku pomoć od 460 tisuća eura za taj vrtić, čija je procijenjena vrijednost skupa s opremanjem 1,5 milijuna eura", naglasio je.
Budući da dječji vrtić u naselju Podravlje nije u dobrom stanju, Radić je najavio kako će se i tamo graditi novi vrtić. Za taj projekt je Gradska uprava od Ministarstva znanosti i obrazovanja također dobila bespovratnu potporu od 570 tisuća eura, a ukupna vrijednost projekta procjenjuje se na 1,9 milijuna eura, kazao je Radić.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati