Trump ukida agenciju za upravljanje u hitnim situacijama: "Skupa je i neuspješna"

AMERIČKI predsjednik Donald Trump već mjesecima govori o svojoj želji da ukine FEMA-u, saveznu agenciju zaduženu za odgovor na prirodne katastrofe, a sada je prvi put najavio i okvirni rok: nakon završetka aktualne sezone uragana, koja traje od lipnja do studenog.
"Želimo se postupno odviknuti od FEMA-e i prenijeti to na razinu saveznih država," rekao je Trump iz Ovalnog ureda. "FEMA nije bila uspješan eksperiment. Jako, jako je skupa, a posao ne obavlja kako treba."
"Ta agencija, u ovom obliku, jednostavno mora nestati"
Američka ministrica domovinske sigurnosti Kristi Noem dodala je: "Svi znamo da je FEMA u prošlosti iznevjerila tisuće, ako ne i milijune ljudi. Predsjednik Trump ne želi da se to nastavi. Ta agencija, u ovom obliku, jednostavno mora nestati."
Noem je također najavila "intenzivne mjesece" kada je riječ o prirodnim nepogodama, referirajući se na uragane, iako je konferencija za novinare bila službeno sazvana zbog požara i upravljanja šumama.
Trump je o ukidanju FEMA-e govorio još u kampanji 2024., a prve konkretne poteze povukao je već 22. siječnja, samo dva dana nakon početka drugog mandata. "Mislim da FEMA nije dobra," rekao je tada i najavio da će agenciju postupno ugasiti. Pritom je istaknuo da želi veću lokalnu kontrolu i mogućnost da novac izravno dodjeljuje državama, što otvara vrata politički motiviranom raspoređivanju sredstava.
Upozorenja kritičara sve glasnija
Kritičari upozoravaju da predsjednik ne bi smio imati slobodu da "po vlastitom nahođenju" odlučuje koje će savezne države dobiti pomoć, a koje neće, posebno ako se pokazuje obrazac u kojem republikanski guverneri dobivaju više sredstava, a demokratski – manje ili nimalo. Upravo se to, tvrde, sada događa u sukobu s Los Angelesom i kalifornijskim guvernerom Gavinom Newsomom, povodom prosvjeda protiv ICE-a.
FEMA nikad nije bila zamišljena kao prva snaga na terenu u krizama, ali savezna pomoć uvijek se smatrala ključnom za oporavak.
Trump je već sada prebacio velik dio financijskog tereta na države, a prema pisanju Bloomberga, Bijela kuća je već zamrznula više od milijardu dolara predviđenih za programe ublažavanja posljedica katastrofa, a pokušava blokirati još 2.2 milijarde.
Trump želi sustav u kojem lojalnost donosi novac
Trump je u utorak naveo primjer u kojem je jednoj državi dao 71 milijun dolara, iako je tražila 120 milijuna. Čini se da je riječ o Missouriju, koji je u travnju i svibnju pogođen snažnim olujama i tornadima. Guverner Missourija Mike Kehoe, republikanac, zahvalio je Trumpu i pohvalio njegovo "vodstvo".
Trend je jasan. Trump želi uspostaviti sustav u kojem lojalnost donosi novac, a kritika donosi uskraćivanje sredstava. Takav pristup izravno je u suprotnosti s načelima funkcioniranja savezne države, ali sve ukazuje na to da je to smjer u kojem se ide.
Što je FEMA?
FEMA (Federal Emergency Management Agency) je savezna američka agencija zadužena za upravljanje izvanrednim situacijama i katastrofama. Osnovana je kako bi pomogla građanima i zajednicama u pripremi, odgovoru i oporavku od prirodnih katastrofa (poplave, potresi, uragani, požari) ili drugih velikih nesreća.
Kada i zašto se koristi?
FEMA se aktivira kada predsjednik SAD-a proglasi stanje katastrofe u nekom području. Tada FEMA koordinira i pruža pomoć pogođenim osobama i zajednicama – financijsku pomoć, privremeni smještaj, obnovu infrastrukture i druge oblike podrške. Cilj je brzo ublažiti posljedice katastrofe i pomoći ljudima da se što prije oporave.
Ukratko, FEMA je ključna institucija za organiziranu i brzu pomoć u slučaju velikih nesreća na području Sjedinjenih Američkih Država.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati