Trump se obratio. Noćas udara Kinu carinama od 104%, novi pad na američkim burzama

DONOSIMO najnovije informacije o svjetskom trgovinskom ratu, koji je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump.
Ključne informacije:
- Trump se obratio, rekao je da su carine tu i da će SAD od njih dnevno zarađivati 2 milijarde dolara
- Novi pad američkih burzi
- Macron pozvao Trumpa da povuče odluku o carinama
- Amerika će uvesti Kini carine od 104 posto, potvrdila je danas glasnogovornica Bijele kuće
- Wall Street otvorio dan u plusu
- Američki ministar trgovine: Odluka Kine da uvede carine je velika pogreška
- Europska komisija odgovorila na Trumpov zahtjev: Spremni smo pregovarati o energetici
- Guvernerka ruske središnje banke: Pad cijena nafte predstavlja rizik za naše gospodarstvo
- Kina razmatra zabranu holivudskih filmova
- Trump: Ako EU ne želi carine, neka kupi energije za 350 milijardi dolara od nas
- Azijske burze danas blago porasle, rastu i europske burze
- Kina: Trumpova prijetnja je pogreška na pogrešku. Borit ćemo se do kraja

Donald Trump sada govori o svojim širokim carinama, naglašavajući da će SAD dnevno zarađivati 2 milijarde dolara od tih mjera.
Američki predsjednik iznio je ovu tvrdnju bez dodatnih detalja.
Ponovivši mnoge teze koje je iznio u posljednjim danima, kao i one koje je njegova glasnogovornica spomenula ranije danas, Trump je rekao: "Imali smo razgovore s mnogim, mnogim zemljama" koje žele pregovarati o carinama.
"Naš problem je što ne možemo razgovarati s toliko zemalja odjednom. Ali ne moramo, jer carine su tu i novac dolazi na razini kakvu nikada nismo vidjeli", dodao je.
Trump je također tvrdio da su izvršni direktori industrija izrazili želju za otvaranjem tvornica i poduzeća u SAD-u, gdje neće biti podložni carinama.
Trump je, nakon potpisivanja uredbe o ugljenu, komentirao carine koje uvodi američkim trgovinskim partnerima.
Predsjednik je izjavio da su njegove nedavne najave carina bile "pomalo eksplozivne", ali je istaknuo da su bile ključne za njegovu viziju SAD-a.
Trump je naglasio da novac "ulazi" od carina koje je već uveo.
"Carine su tu", dodao je.
Evo kako su danas prošli neki od najvećih američkih tehnoloških divova na kraju današnjeg trgovanja.
Tesline dionice pale su za 5,45%, dok je Apple zabilježio pad od 5,22%.
Nvidia, još jedan tehnološki gigant, završila je dan s padom od 2,01%, a Amazon je izgubio 2,88%.
Prema jučerašnjem izvještaju agencije Reuters, takozvana "veličanstvena sedmorka" – Nvidia, Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft, Meta i Tesla – čini veliki dio od preko 5 bilijuna dolara vrijednosti koje je S&P 500 izgubio tijekom posljednjih trgovinskih dana.
Trump u Bijeloj kući potpisuje uredbu o ugljenu. Okružen radnicima iz rudarskog sektora, Trump je poručio da je ovo "vrlo važan dan".
"Vraćamo industriju koju su napustili", rekao je.
Američki predsjednik najavio je da će danas okončati rat Joea Bidena protiv "prekrasnog, čistog ugljena" te dodao da će rudari "ponovno imati posao".
Burze u Sjedinjenim Državama završile su trgovanje nakon još jednog nestabilnog dana, obilježenog nesigurnošću zbog carina koje uvodi Donald Trump. Dionice su jutros u New Yorku otvorile u plusu, ali su ubrzo počele padati. Stanje na zatvaranju:
- S&P 500 pao je za 1,57%
- Dow Jones završio je dan niže za 0,84%
- Nasdaq je potonuo 2,15%
Od sutra će neki automobili koji iz SAD-a ulaze u Kanadu plaćati carinu od 25 posto, potvrdilo je kanadsko ministarstvo financija. Mjere su najavljene ranije ovog mjeseca, a obuhvaćaju:
- potpuno sastavljena vozila koja ne udovoljavaju uvjetima sporazuma CUSMA (kanadsko-američko-meksički sporazum)
- dijelove uvoznih automobila proizvedene izvan Kanade i Meksika, čak i ako vozilo kao cjelina udovoljava CUSMA pravilima
U priopćenju stoji kako će carine ostati na snazi sve dok SAD ne ukine svoje carine na kanadski automobilski sektor. Kanada se snažno usprotivila američkim carinama te je od 13. ožujka već uvela vlastite, također od 25 posto, na niz američkih proizvoda uključujući čelik, aluminij, alate i sportsku opremu, ukupne vrijednosti 29,8 milijardi dolara.
Elon Musk, milijarder, vlasnik Tesle, Space X-a i X-a te šef Trumpovog ureda za vladinu učinkovitost, u najnovijem istupu na X-u još je jednom napao Petera Navarra, Trumpovog savjetnika.
>> Opširnije
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda António Guterres upozorava da "nitko ne pobjeđuje" u trgovinskom ratu, te da će najteže posljedice osjetiti najsiromašnije zemlje.
Govoreći pred novinarima, rekao je: "Trgovinski ratovi su izuzetno negativni. Nitko ne pobjeđuje u trgovinskom ratu, svi uglavnom gube. A posebno sam zabrinut za najslabije razvijene zemlje, u kojima će utjecaj biti još razorniji."
Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je Trumpa da "povuče svoju odluku" o uvođenju globalnih carina.
Govoreći za novinara Le Parisiena tijekom posjeta Egiptu, Macron je izjavio: "Europa nikada nije željela kaos."
Dodao je da Europska komisija vodi odgovor država članica EU-a.
Trump planira uvesti porez na uvoz iz EU-a u iznosu od 20%.
Južna Koreja neće slijediti kineski primjer i suprotstaviti se carinama koje su uvele Sjedinjene Američke Države, poručio je vršitelj dužnosti predsjednika Han Duck-soo u intervjuu za CNN. Umjesto toga Seul želi pronaći rješenje kroz dogovor s predsjednikom Donaldom Trumpom.
>> Opširnije
Karoline Leavitt, Trumpova glasnogovornica, danas se osvrnula na povijesne izjave dvaju istaknutih demokratskih političara, Nancy Pelosi i Chucka Schumera, u kontekstu američkog trgovinskog deficita s Kinom.
Leavitt je podsjetila da je Pelosi još 1996. pozvala svoje kolege u Kongresu da se "bore protiv statusa quo" koji je, prema njezinim riječima, pridonio rastu trgovinskog deficita.
"Trump danas, 27 godina kasnije, konačno odgovara na njezin poziv", rekla je Leavitt. "Nancy Pelosi danas može zahvaliti predsjedniku."
Osvrnula se i na izjavu senatora Chucka Schumera iz 2007., koji je tada govorio o "paralizirajućem trgovinskom deficitu SAD-a", dodajući da je rekao kako su to "rekordi koje Amerikanci ne žele rušiti".
"Predsjednik napokon poduzima konkretne mjere", poručila je Leavitt, ističući da "to nisu riječi republikanaca, već riječi demokrata – izgovorene prije mnogo godina."
Glasnogovornica Karoline Leavitt potvrdila je danas da će dodatne carine od 50 posto na kinesku robu stupiti na snagu večeras u 00:01 po istočnoameričkom vremenu, odnosno u šest ujutro po hrvatskom vremenu.
"Carina stupa na snagu večeras u 00:01. Dakle, zapravo sutra", rekla je Leavitt, odgovarajući na pitanje hoće li prijetnja predsjednika Donalda Trumpa Kini biti ostvarena.
Na dodatno pitanje o mogućem dogovoru s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom Leavitt je poručila:
"Predsjednik vjeruje da Kina želi dogovor s SAD-om. Kina mora postići dogovor s SAD-om."
"Bilo je pogrešno što su uzvratili. Kad je Amerika udarena, on uzvraća jače", rekla je.
Prošle srijede Trump je najavio dodatnu carinu od 34 posto na sav kineski uvoz, čime su ukupne carine premašile 54 posto.
Kina je potom odgovorila uvođenjem protucarine od 34 posto na američku robu.
Trump je tada upozorio da će dodati još 50 posto carina ako Kina ne povuče protumjere do današnjeg roka. Kina to nije učinila, pa će sveukupna carinska stopa na kineski uvoz u SAD sada iznositi 104 posto.
Novinari su glasnogovornicu Bijele kuće pitali o otvorenom sukobu Elona Muska i Trumpovog savjetnika za carine Petera Navarra.
"To su dvije osobe koje imaju dva različita pogleda na stvari", kratko je odgovorila.
"Dečki će ostati dečki i pustit ćemo da se sparing nastavi", rekla je.
"Trebali biste biti jako zahvalni što imamo najtransparentniju administraciju u povijesti."
Sjedinjene Američke Države uvest će carinu od 104 posto na robu iz Kine s početkom u 00:01 po istočnoameričkom vremenu u srijedu, potvrdio je dužnosnik Bijele kuće.
Odluka je donesena nakon što Peking nije do utorka u podne ukinuo svoje protumjere prema američkim proizvodima, kako je prethodno zatražio aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump.
Karoline Leavitt, glasnogovornica kampanje aktualnog američkog predsjednika Donalda Trumpa, ponovno je branila trgovinsku politiku Bijele kuće, nazvanu "Dan oslobođenja", koju je Trump predstavio prošlog tjedna.
"Time je jasno poručeno da je završeno razdoblje američke ekonomske predaje", rekla je Leavitt s govornice.
Dodala je da se gotovo 70 zemalja obratilo SAD-u s namjerom da započnu pregovore o trgovinskim sporazumima.
"Te zemlje iznimno poštuju predsjednika", naglasila je.
Leavitt je istaknula da će predsjednik Trump pažljivo saslušati strane partnere, ali da će "dogovori biti postignuti samo ako budu u korist američkih radnika".
Kao pozitivan primjer izdvojila je Izrael, čiji "proaktivan pristup treba biti model za ostatak svijeta".
"Zemlje se natječu tko će prvi doći do stola. Zašto? Jer poštuju SAD i snagu američkog tržišta", rekla je Leavitt.
Prema njezinim riječima, Trump već sada ispunjava obećanja o novom industrijskom procvatu u SAD-u.
"Usmjeravanjem na jačanje američke proizvodnje predsjednik već ostvaruje svoje obećanje o zlatnom dobu za našu zemlju", poručila je.
Na kraju je ponovila osnovnu poruku Trumpove trgovinske politike:
"Predsjednik više neće dopuštati da američke tvrtke budu iskorištavane zbog glupih trgovinskih praksi. Amerika na prvom mjestu – to je put kojim idemo."
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt započela je svoj brifing, prolazeći kroz brojne objave od prošlog tjedna i ono što je na dnevnom redu predsjednika Trumpa u sljedećih nekoliko dana.
Kineski juan izvan kontinentalne Kine danas je pao na najnižu razinu otkad je počeo slobodno trgovati 2010. godine, nakon što je aktualni američki predsjednik Donald Trump jučer zaprijetio dodatnim carinama od 50 posto na kinesku robu.
Trumpove nove mjere podigle bi ukupnu carinsku stopu na čak 104 posto.
Offshore juan (CNH) danas je oslabio na 7.3815 u odnosu na američki dolar – najnižu vrijednost od početka trgovanja prije 14 godina.
Tržišta su u pripravnosti zbog sve većeg rizika od trgovinskog rata SAD-a i Kine. Peking odbija popustiti pod pritiskom iz Washingtona i poručuje da se neće povući.
"Nećemo podleći ucjenama. Borit ćemo se do kraja", poručile su kineske vlasti.
Talijanska premijerka Giorgia Meloni otputovat će sljedeći tjedan u SAD na razgovore o carinama s Donaldom Trumpom, priopćio je njezin ured.
Meloni je Trumpovu odluku o carinama nazvala pogreškom, ali je upozorila da bi protumjere EU mogle eskalirati trgovinski rat i pozvala na pregovore za ublažavanje krize.
Italija je prošle godine ostvarila treći najveći robni suficit u EU s SAD-om, nakon Njemačke i Irske.
Najpraćeniji pokazatelj straha među investitorima na Wall Streetu, indeks volatilnosti Cboe, poznat kao Vix, danas je značajno pao, nakon što je jučer dosegnuo najvišu razinu od kolovoza prošle godine.
Prema dostupnim podacima, Vix je danas zabilježio pad od gotovo 20 posto.
Dan ranije indeks je skočio za čak 14.82 boda i dosegao 60.13 bodova, što je njegova najviša vrijednost od 5. kolovoza prošle godine.
Vix se često naziva i indeksom straha jer odražava očekivanja ulagača o volatilnosti tržišta u nadolazećim tjednima.
Menadžer hedge fonda Bill Ackman oglasio se na X-u nakon što su njegovu objavu o carinama koje je uveo američki predsjednik Donald Trump prenijeli brojni mediji.
>> Opširnije
Nakon četiri trgovinska dana oštrih padova na Zagrebačkoj burzi danas su glavni dionički indeksi znatnije porasli, nadoknadivši tako dio gubitaka, pri čemu su svi dionički indeksi ojačali, no uz nešto manji promet nego proteklih dana.
>> Opširnije
Ruski proračunski prihod od nafte i plina oštro je pao u prvom tromjesečju, odražavajući visoku poredbenu osnovicu u 2024. godini i niže prosječne cijene, pokazali su podaci na internetskoj stranici ministarstva financija.
>> Opširnije
Američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer potvrdio je danas da će tzv. recipročne carine, koje je najavio aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump, stupiti na snagu već sutra.
Greer je rekao da SAD trenutačno pregovara s otprilike 50 zemalja, ali da ne može čekati ishod tih razgovora.
"Carine stupaju na snagu uz istovremeno pokretanje neposrednih pregovora", izjavio je Greer.
Nova carinska stopa, koja se primjenjuje na gotovo sve države, dodatak je postojećim mjerama. Ipak, nekoliko zemalja neće biti pogođeno novim povećanjem jer su već od 5. travnja pod postojećom carinom od 10 posto na sav uvoz.
Zemlje koje su izuzete od sutrašnjih viših carina su Ujedinjeno Kraljevstvo, Argentina, Australija, Brazil i Saudijska Arabija.
Elon Musk žestoko je uzvratio Peteru Navarru, jednom od glavnih savjetnika aktualnog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, nazvavši ga – idiotom.
>> Opširnije
Neki Amerikanci osjećaju strah uoči putovanja u inozemstvo zbog očekivanih negativnih reakcija na politiku i postupke Trumpove administracije.
>> Opširnije
Po njemu će konačnu cijenu američkog poteza osjetiti građani kao krajnji kupci.
>> Opširnije
Prema internom dokumentu u koji je Politico imao uvid, Europska komisija razmatra nametanje carina do 25 posto na širok spektar američkih proizvoda
>> Opširnije
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen pozvala je Kinu na pregovore o rješenju problema nastalih carinama koje je najavio američki predsjednik Donald Trump.
>> Opširnije
Poput tržišta u Aziji i Europi, i američke su burze započele dan u pozitivnom tonu, no i dalje su daleko od vrijednosti koje su imale prije najave carina aktualnog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.
Indeks S&P 500, koji okuplja stabilne i profitabilne kompanije, porastao je za 3.3 posto.
Tehnološki indeks NASDAQ, u kojem dominiraju kompanije iz sektora visoke tehnologije, bilježi rast od 3.6 posto.
Industrijski indeks Dow Jones (DJIA), koji obuhvaća 30 vodećih američkih kompanija, porastao je također za 3.3 posto.
Aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump objavio je na društvenoj mreži Truth Social da je vodio "sjajan razgovor" s vršiteljem dužnosti predsjednika Južne Koreje.
Trump je napisao: "Upravo sam vodio sjajan razgovor s vršiteljem dužnosti predsjednika Južne Koreje. Razgovarali smo o njihovom ogromnom i neodrživom trgovinskom suficitu, carinama, brodogradnji, velikoj kupnji američkog ukapljenog prirodnog plina (LNG), zajedničkom ulaganju u naftovod na Aljasci i plaćanju za vojnu zaštitu koju SAD pruža Južnoj Koreji."
"S plaćanjem vojne zaštite započeli su tijekom mog prvog mandata – riječ je o milijardama dolara – ali je Pospani Joe Biden iz nepoznatih razloga prekinuo taj dogovor. To je sve iznenadilo! U svakom slučaju, pred nama su konture i velika vjerojatnost jednog sjajnog DOGOVORA za obje zemlje. Njihov glavni TIM je u avionu i leti prema SAD-u, a stvari izgledaju dobro. Također razgovaramo s mnogim drugim zemljama koje žele postići dogovor sa Sjedinjenim Državama."
"Kao i s Južnom Korejom, pokrećemo i teme koje ne spadaju pod trgovinu i carine, i pregovaramo i o njima. 'JEDNOSTAVNA KUPOVINA NA JEDNOM MJESTU' je predivan i učinkovit proces!!! Kina također očajnički želi dogovor, ali ne zna kako početi. Čekamo njihov poziv. Dogodit će se! NEKA BOG BLAGOSLOVI SAD!"
Podsjetimo, jučer je Trump zaprijetio Kini novim carinama od 50 posto ako Peking do danas ne odustane od svojih novih protumjera, koje uključuju carine od 34 posto na američku robu.
Europske burze bilježe snažan rast i trenutačno su na putu da ostvare najbolji dan u posljednje dvije i pol godine.
Paneuropski indeks Stoxx 600, koji prati dionice diljem kontinenta, trenutačno je u plusu 2.7 posto, što bi bio najveći dnevni skok još od listopada 2022.
Francuski CAC indeks porastao je za 2.5 posto, dok je njemački DAX u plusu 2.3 posto.
Rusija bi mogla imati određene koristi od carina koje je američki predsjednik Donald Trump najavio gotovo svim zemljama, osim nje same.
>> Opširnije
Ministar obrane Ivan Anušić kazao je da će vlada pomoći hrvatskim proizvođačima koji su pogođeni uvođenjem carina u SAD-u, ako one ostanu na snazi, a detalji će biti dogovoreni u razgovoru s ministrom financija.
>> Opširnije
Wall Street se priprema za snažan skok na početku današnjeg trgovanja, koje počinje za nešto više od sat vremena.
Terminski ugovori pokazuju da će indeks S&P 500 porasti za 2.7 posto, čime bi se nadoknadio dio gubitaka iz prošlog tjedna.
Industrijski indeks Dow Jones mogao bi porasti za čak 3 posto, odnosno za 1160 bodova, što bi ga vratilo na razinu od 39.326 bodova.
Trgovce je ohrabrila izjava američkog ministra financija Scotta Bessenta, koji je danas rekao da se oko 70 zemalja obratilo Bijeloj kući s ciljem pokretanja razgovora o carinama.
Rast američkih tržišta slijedi nakon pozitivnog dana u Europi. Londonski FTSE 100 indeks trenutno bilježi rast od 2.5 posto, odnosno 192 boda, i sada iznosi 7894 boda. Jučer je zaključio trgovanje na najnižoj razini u posljednjih godinu dana.
Unatoč zaoštrenim tenzijama između Pekinga i Washingtona, investitori zasad ostaju smireni. Kina je noćas poručila da će se "boriti do kraja" ako aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump uvede nove carine od 50 posto, osim ako Peking ne ukine svoje protucarine.
Ipak, rastu nade u mogući proboj u trgovinskim pregovorima, osobito nakon što su se pojavile informacije da bi Japan mogao postati prioritet u dugom redu zemalja koje žele ublažiti Trumpove tzv. recipročne carine.
Američki ministar financija Scott Bessent rekao je za CNBC da Bijela kuća ima "značajan" popis država s kojima planira razgovarati o carinama te da je sinoć odlučeno koje su zemlje prioritet za moguće postizanje dogovora.
Britanska ministrica financija Rachel Reeves upravo je izjavila u Donjem domu da će "uskoro" razgovarati s Bessentom.
Bessent smatra da aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump trenutačno ima "maksimalnu pregovaračku moć".
"Mislim da bi bilo pogrešno ako bi itko pomislio suprotno", dodao je.
Europska unija uskoro će predstaviti svoj odgovor na carine koje su Sjedinjene Američke Države prošlog tjedna uvele na proizvode iz EU, poručio je danas glasnogovornik Europske komisije.
Podsjetimo, aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump uveo je carinu od 20 posto na robu iz Europske unije, a Bruxelles od tada formulira svoju strategiju.
"Početkom sljedećeg tjedna u osnovi ćemo predstaviti naš plan", rekao je glasnogovornik Europske komisije Olof Gill.
"Objasnit ćemo što je predviđeni plan djelovanja, potom ćemo se konzultirati s državama članicama, industrijama, i tek nakon toga donijeti konačne mjere koje ćemo staviti na glasanje pred članice", dodao je.
Trgovinski suficit Vijetnama u robnoj razmjeni s SAD-om više se nego utrostručio, dosegnuvši rekordnih 123.5 milijardi dolara prošle godine.
>> Opširnije
Nakon što je Trump objavio nove carine, ekonomski analitičari redom povećavaju stopu vjerojatnosti da će i SAD i ostatak svijeta pasti u recesiju. No zapravo je teško uopće procijeniti moguće posljedice.
>> Opširnije
Trgovanje na burzi u SAD-u počinje u 09:30 po američkom istočnom vremenu (15:30 po našem vremenu).
Rani pokazatelji o tome kako će trgovanje početi mogu se vidjeti na onome što je poznato kao "tržište terminskih ugovora". Kako stvari stoje, privremeni oporavak dionica će se nastaviti.
Američki ministar financija Scott Bessent poručio je da su pregovori o carinama pokrenuti zbog brojnih poziva iz drugih zemalja te da odluka o pokretanju pregovora nema veze s previranjima na financijskim tržištima.
Govoreći za CNBC, Bessent je naglasio da se, ako postoje "čvrsti prijedlozi" na stolu, dogovori mogu sklopiti.
Bessent je potvrdio da su američki dužnosnici razgovarali o tome kojim zemljama dati prioritet i da će Trump osobno biti uključen u pregovore. Također je nazvao odluku Kine da uvede Washingtonu protucarine "velikom pogreškom".
Trgovinski rat između dviju najvećih svjetskih ekonomija ne pokazuje znakove usporavanja.
>> Opširnije
Europska komisija "spremna" je pregovarati o energetici s Trumpovom administracijom, potvrdio je glasnogovornik.
"Važna stvar za nas je da naši izvori energije budu raznoliki. Želimo izbjeći pretjeranu ovisnost o bilo kojem pojedinačnom dobavljaču. Naučili smo lekcije", naveo je.
Podsjetimo, predsjednik SAD-a Donald Trump poručio je da Europska unija mora pristati na kupnju američke energije u vrijednosti od 350 milijardi dolara ako želi izbjeći široke carinske namete koje mu je nametnula njegova administracija.
"Govoriti o željenoj brojci je vrlo teško jer energetski ugovori ovise o potražnji potrošača, koja se mijenja tijekom godine, i cijenama, koje također fluktuiraju", upozorio je glasnogovornik.
Posljednjih dana društvenim mrežama proširila se snimka govora Nancy Pelosi u Zastupničkom domu iz lipnja 1996.
>> Opširnije
Singapurski premijer izjavio je kako se čini da Amerikanci nisu spremni pregovarati o osnovnoj carinskoj stopi od 10%.
Ova otočna država jugoistočne Azije izbjegla je mnogo veće carinske stope koje je Trump nametnuo nekim drugim zemljama, ali je svejedno "jako razočarana".
U obraćanju parlamentu, premijer Lawrence Wong poručio je kako nema sumnje da će carine značajno utjecati na rast Singapura. "Ne izgleda kao da je univerzalna stopa od 10% otvorena za pregovore. Čini se da je ovo fiksna minimalna carina, bez obzira na trgovinsku bilancu zemlje ili postojeće trgovinske aranžmane", naveo je.
"Vrlo smo razočarani potezom SAD-a, posebno s obzirom na duboko i dugogodišnje prijateljstvo između naše dvije zemlje. To nisu postupci koje čovjek čini prijatelju", dodao je.
Pentagon razmatra prijedlog o povlačenju do 10 tisuća američkih vojnika iz istočne Europe, što je izazvalo zabrinutost među američkim i europskim dužnosnicima, objavio je NBC News, pozivajući se na šest izvora upoznatih s planom.
>> Opširnije
Izvršna direktorica tvornice čelika u SAD-u priznala je da je "vrlo zahvalna" na Trumpovim carinama od 25 posto na uvozni čelik.
Hollie Noveletsky, izvršna direktorica tvrtke Novel Iron Works, kaže za Newsday da je "značajan priljev" prejeftinog inozemnog čelika "iskrivio" tržište.
Kaže da tvrtke poput njezine u SAD-u plaćaju 30 dolara ili više za sat rada zavarivača, dok u Meksiku plaćaju 1.75 dolara. "Ne možete se natjecati s tim", naglasila je ona, dodajući da su mnoge tvrtke u njezinoj industriji propale.
Cijena nafte pala je za 14% tijekom prošlog tjedna i to izaziva tjeskobu u Moskvi, javlja Reuters.
"Oštar pad globalnih cijena nafte izazvan carinama američkog predsjednika Donalda Trumpa predstavlja rizik za rusko gospodarstvo", izjavila je guvernerka ruske središnje banke Elvira Nabiullina, prenosi ruska državna novinska agencija Tass.
Spencer T. Hakimian, osnivač i glavni investicijski direktor hedge fonda Tolou Capital Management, na platformi X na zanimljiv je način komentirao trgovinski rat SAD-a i Kine.
>> Opširnije
Američke carine uvedene Ujedinjenom Kraljevstvu mogle bi utjecati na proizvodnju i opskrbu lijekovima, upozorio je britanski ministar zdravstva Wes Streeting.
Potvrdio je da je Ujedinjeno Kraljevstvo "već imalo problema s proizvodnjom i opskrbom lijekovima", ali je za Sky News napomenuo da bi se to moglo pogoršati carinama od 10 posto koje su uvele Sjedinjene Države.
"Bilo je izazova u smislu proizvodnje, izazova u smislu distribucije i ako vidimo da carine stupaju na snagu, to je još jedan sloj izazova. Ovu situaciju promatramo vrlo pažljivo", rekao je. Naveo je da postoji "niz čimbenika" koji osiguravaju pristup lijekovima.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen jutros je razgovarala s kineskim premijerom Li Qiangom. Europska komisija objavila je priopćenje.
"Kao odgovor na rasprostranjeni poremećaj uzrokovan američkim carinama, predsjednica Von der Leyen naglasila je odgovornost Europe i Kine, kao dva najveća svjetska tržišta, da podrže snažan reformirani trgovinski sustav, slobodan, pošten i utemeljen na jednakim uvjetima", navodi se u priopćenju.
"Predsjednica je pozvala na dogovorno rješenje trenutne situacije, naglašavajući potrebu izbjegavanja daljnje eskalacije", ističe se. Dodaje se da su se Von der Leyen i Li dotakli "ključne uloge Kine u rješavanju mogućeg preusmjeravanja trgovine" uzrokovanog carinama.
Američki predsjednik Donald Trump uveo je Tajvanu carine od 32 posto. Tajvanski ministar vanjskih poslova Lin Chia-lung poručio je danas da su spremni pregovarati s SAD-om u bilo kojem trenutku.
Jučer je ekonomski savjetnik Bijele kuće Kevin Hassett priopćio da je Tajvan izrazio spremnost za pregovore.
Govoreći u tajvanskom parlamentu, premijer Cho Jung-tai naglasio je da Tajvan traži pregovore i da će vlada odabrati prikladno vrijeme za predstavljanje planova Washingtonu.
Sky News u analizi objavljenoj jutros piše da bi dodatne carine Donalda Trumpa mogle uništiti trgovinu između SAD-a i Kine, a potencijalni odgovor Pekinga mogao bi uključivati mjere koje zadiru i u kulturu i sigurnost.
>> Opširnije
Na europskim su burzama jutros cijene dionica porasle, nakon četiri dana pada, a tržišta su i dalje vrlo osjetljiva dok ulagači pažljivo prate razvoj situacije u vezi američkih carina i poruke iz drugih zemalja.
>> Opširnije
Zbog najnovijih carina koje je uveo američki predsjednik Donald Trump, neke svjetske kompanije odlučile su privremeno obustaviti isporuke proizvoda u SAD.
>> Opširnije
Bivši ministar gospodarstva Davor Štern je u Studiju 4 na HTV-u govorio o svjetskom trgovinskom ratu.
>> Opširnije
Apple planira preusmjeriti dio proizvodnje iPhonea iz Kine u Indiju kako bi ublažio učinak novih američkih carina koje je predsjednik Donald Trump uveo na kinesku robu, objavio je Wall Street Journal.
>> Opširnije
Nakon nekoliko dana snažnih padova, glavne europske burze jutros bilježe rast.
FTSE 100 porastao je za 1.1%, njemački DAX za 0.6%, a francuski CAC 40 za 1.3%. Iako su analitičari pozdravili ovaj oporavak, upozoravaju da je tržišno raspoloženje i dalje krhko i nestabilno.
"Ovo se teško može smatrati krajem problema, osobito jer predsjednik Trump ne pokazuje znakove popuštanja", kaže Matt Britzman, viši analitičar u Hargreaves Lansdownu. "Udvostručio je pritisak na Kinu i nastavlja inzistirati na ispravljanju trgovinske neravnoteže."
Ipak, pojavio se i tračak optimizma: mogući trgovinski pregovori između SAD-a i Japana. "Što se prije postignu dogovori, to će tvrtke i ulagači brže steći jasniju sliku o stanju na tržištu", zaključuje Britzman.
Jučer su sve najveće europske burze otvorile i zatvorile s osjetnim minusima, a neke su tijekom dana zabilježile i padove do 10%.
Uoči europskih burzi u 9 sati po hrvatskom vremenu, donosimo kratak pregled jučerašnjih zbivanja:
- FTSE 100 (UK): Najveći burzovni indeks u Velikoj Britaniji, koji okuplja vodeće kompanije s Londonske burze, otvorio je s padom od 2.4%, a dan je završio na -4.4%.
- DAX (Njemačka): Frankfurtska burza otvorila je trgovanje s gotovo 10% minusa, no do kraja dana uspjela je vratiti dio gubitaka i zatvorila na -4.1%.
- CAC 40 (Francuska): Indeks koji prati 40 najvažnijih francuskih kompanija počeo je dan s padom od oko 7%, a zatvorio na -4.8%.
Današnje otvaranje bit će ključan pokazatelj koliko se tržišta uspijevaju oporaviti nakon jučerašnjeg šoka.
Prema pisanju Washington Posta, milijarder Elon Musk tijekom vikenda je osobno zatražio od Donalda Trumpa da povuče carine koje je najavio prošli tjedan. Pozivajući se na dva neimenovana izvora, list navodi da se radi o dosad najvećem neslaganju između izvršnog direktora Tesle i američkog predsjednika.
Muskov apel uslijedio je nakon što je Trump najavio osnovnu carinsku stopu od 10% na sav uvoz u SAD, uz dodatna povećanja za desetke zemalja.
Musk, koji ujedno vodi američki Odjel za učinkovitost vlade, i ranije je pozivao na ukidanje carina između SAD-a i Europe.
Tesla je u posljednjem tromjesečju zabilježila snažan pad prodaje, dijelom i zbog negativne reakcije na Muskovu ulogu u Trumpovoj administraciji. Dionice tvrtke jučer su zatvorile na 233.29 dolara, što je pad od preko 42% od početka godine. Musk je ranije rekao da je utjecaj carina na Teslu "značajan".
Kad je Benjamin Netanyahu u subotu pozvan u Bijelu kuću, očekivalo se da je razlog hitan sastanak s Donaldom Trumpom kako bi se riješila nova carina od 17 posto koju je SAD netom prije uveo na izraelsku robu. Kako piše Sky News u analizi situacije, izraelski dužnosnici to su i neslužbeno sugerirali novinarima.
Činilo se da će Izrael postati ogledni primjer, svojevrsni testni slučaj za ostatak svijeta. Netanyahu je već ranije najavio da će njegova vlada ukinuti sve carine i trgovinske prepreke za američku robu koja ulazi u Izrael.
Trump je sastanak otvorio pozivom Netanyahuu da kaže svijetu što će Izrael učiniti za SAD. I Netanyahu je to, uz puno poštovanja, i učinio. "Uklonit ćemo deficit i trgovinske prepreke koje su nepotrebno uvedene", poručio je, dodajući da to "može poslužiti kao model za druge zemlje".
Bilo je razumljivo očekivati da će Trump nešto ponuditi zauzvrat, ali to se nije dogodilo. Umjesto toga, američki predsjednik je skrenuo razgovor na druge teme, od Irana do Gaze, bez ikakvog osvrta na carine.
>> Opširnije
Glasnogovornica kineskog ministarstva vanjskih poslova Mao Ning i kinesko veleposlanstvo u SAD-u podijelili su na društvenim mrežama snimku govora iz 1987. u kojem tadašnji američki predsjednik Ronald Reagan kritizira carine.
>> Opširnije
Aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump poručio je da Europska unija mora pristati na kupnju američke energije u vrijednosti od 350 milijardi dolara ako želi izbjeći široke carinske namete koje mu je nametnula njegova administracija. Time je odbacio ponudu Bruxellesa o ukidanju carina na automobile i industrijsku robu.
>> Opširnije
Nakon nešto optimističnijeg trgovanja u Aziji, sve su jasniji znakovi da bi se i europske burze jutros mogle oporaviti. Rachel Winter, partnerica i investicijska menadžerica u Killik & Co, izjavila je za BBC da "danas izgleda kao znatno bolji dan".
Terminski ugovori, koji nude indikaciju o tome kako bi burze mogle otvoriti, sugeriraju da bi britanski indeks FTSE 100 mogao započeti trgovanje s rastom od oko 2%. No BBC napominje da je terminsko tržište promjenjivo i da se situacija može značajno izmijeniti do službenog otvaranja trgovanja.
Nakon tri dana oštrog pada, japanski Nikkei 225 jutros je otvoren s rastom od 6%. Indeks Hang Seng u Hong Kongu porastao je za oko 2%, nakon što je jučer potonuo više od 13%, što je bio najveći pad od 1997. godine.
Rast bilježe i burze u Južnoj Koreji i Australiji, dok su Tajvan i Singapur nastavili s gubicima. U kontinentalnoj Kini, indeks Shanghai Composite uglavnom je bio nepromijenjen tijekom jutarnjeg trgovanja.
Jedan trgovac opisao je stanje na tržištu kao "prirodan oporavak nakon katastrofe u ponedjeljak".
Kako piše BBC u svojoj analizi, Peking jasno pokazuje da neće odstupiti pred najnovijim trgovinskim pritiscima američkog predsjednika Donalda Trumpa.
>> Opširnije
Nedugo nakon povratka u Bijelu kuću, Donald Trump ponovno se obrušio na Kinu, jednu od svojih omiljenih meta u trgovinskoj politici. No, njegov kineski kolega Xi Jinping ne pokazuje znakove povlačenja. U veljači je Trump uvoz iz Kine opteretio novom carinom od 10%, a Peking je uzvratio mjerama poput carina na američki ugljen, ukapljeni prirodni plin i poljoprivredne strojeve.
Mjesec dana kasnije, Trump je carinu udvostručio – na 20%, što je izazvalo novi kineski odgovor: carine do 15% na ključne američke poljoprivredne proizvode i stroža pravila za poslovanje američkih kompanija u Kini. Na Trumpov "Dan oslobođenja", prošlog tjedna, najavio je plan za povećanje carine na kinesku robu na 54%, uz izuzeće za određene proizvode poput lijekova i čipova.
Peking je opet uzvratio – uveo je nove kontrole na izvoz rijetkih zemnih metala, obustavio uvoz američkih poljoprivrednih proizvoda iz više tvrtki, tužio SAD Svjetskoj trgovinskoj organizaciji te stavio 27 američkih firmi na popis s ograničenim pristupom kineskom tržištu. Pokrenuta je i antimonopolska istraga protiv tvrtke DuPont China Group Co.
U ponedjeljak je Trump otišao još dalje: zaprijetio je drastičnim povećanjem carina koje bi – ako budu uvedene – značile da bi gotovo sav kineski uvoz bio opterećen carinom od 104%.
Peking poručuje da će se "boriti do kraja". Sve to ukazuje na jedno: kraju ovog trgovinskog rata zasad se ne nazire ni početak, stoji u analizi BBC-ja.
Američki predsjednik Donald Trump više je puta tvrdio da SAD ima trgovinski deficit s Kinom od 1 bilijun dolara. No za tu tvrdnju nema nikakvih dokaza, navodi BBC.
Istina je da SAD ima trgovinski deficit s Kinom, odnosno da uvozi više kineske robe nego što izvozi u tu zemlju. No, prema dostupnim podacima, taj je deficit u 2024. iznosio nešto više od 295 milijardi dolara.
Globalno gledano, Kina je prošle godine izvezla gotovo 1 bilijun dolara više robe nego što je uvezla - moguće je da se Trump zapravo referirao na tu brojku, i to pogrešno, zamijenivši kineski globalni suficit s američko-kineskim deficitom.
Premijer Vijetnama Pham Minh Chinh izjavio je da će zemlja povećati uvoz robe iz SAD-a, uključujući i proizvode namijenjene sigurnosnom i obrambenom sektoru. Dodao je i da će Vijetnam tražiti bržu isporuku američkih zrakoplova.
Vijetnam je jedna od zemalja koja bi mogla biti najpogođenija novim carinama Donalda Trumpa, s najavljenom stopom od 46%. Zemlja ima velik trgovinski suficit s SAD-om, a tijekom Trumpova prvog mandata brojne su tvrtke prebacile proizvodnju iz Kine upravo u Vijetnam kako bi izbjegle tadašnje američke mjere.
Tajlandska burza, koja je jučer bila zatvorena zbog državnog praznika, jutros je otvorena s padom većim od 4%. Burzovne vlasti su, u iščekivanju tržišnog kaosa nakon Trumpove najave novih carina, ovog tjedna zabranile tzv. short selling (prodaju dionica koje se ne posjeduju u očekivanju pada cijene) te spustile dnevne limite kretanja cijena dionica s 30% na 15%.
Tajland se našao pod udarom američke carine od 36%, jedne od najviših u regiji. Premijerka Paetongtarn Shinawatra izjavila je da traži pregovore s SAD-om, dok su vlasti obećale da će povećati uvoz energije, zrakoplova i poljoprivrednih proizvoda iz SAD-a.
Vrijeme curi. Do uvođenja novih carina preostalo je nešto više od 48 sati, a iznosi koji se spominju su ogromni. Kineski izvoz u SAD već sada je podložan carini od 54%, a predsjednik Trump zaprijetio je da bi taj iznos mogao gotovo udvostručiti ako Peking uzvrati protumjerama.
Retorika se zaoštrava, ali prema ocjenama analitičara, Kina se neće povući – ni u riječima ni u djelima – čak i ako nove carine ozbiljno pogode njezin izvozni sektor.
"Vjerujem da Kina ozbiljno misli kad kaže da će se boriti do kraja. Ako SAD stvarno ponovno povisi carine, Kina će uzvratiti istom mjerom", kaže Dan Wang iz savjetničke tvrtke Eurasia Group.
Prema njegovim riječima, predložene carine mogle bi "izbrisati čitavu profitnu maržu kineskog izvoza". Alfredo Montufar-Helu iz think tanka The Conference Board upozorava da bi bilo "pogrešno misliti da će se Kina povući", jer Peking ne želi ostaviti dojam slabosti.
"Nažalost, sada smo došli do točke zastoja koja će vjerojatno dovesti do dugotrajnih gospodarskih posljedica", dodaje Montufar-Helu.
Novi Zeland neće revidirati svoje gospodarske i fiskalne planove unatoč previranjima na globalnim financijskim tržištima izazvanima tarifnim planovima predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, izjavila je danas ministrica financija Nicola Willis.
>> Opširnije
Na Wall Streetu su jučer Dow Jones i S&P 500 indeks blago pali, dok je Nasdaq porastao, nakon vrlo nesigurnog trgovanja jer ulagači strahuju od daljnje eskalacije carinskog rata i recesije.
>> Opširnije
Indonezijsko tržište dionica palo je više od 9% odmah po otvaranju, nakon duže blagdanske pauze, što je dovelo do privremene obustave trgovanja u trajanju od 30 minuta.
Istovremeno, rupija je pala na rekordno nisku razinu u odnosu na američki dolar, dok su ulagači reagirali na globalne potrese na tržištu izazvane novim američkim carinama, uključujući i najavljenu carinu od 32% na indonezijske proizvode.
Indonezijska burza otvorena je jutros prvi put od 27. ožujka, a današnje kretanje tržišta odražava zakašnjelu reakciju na globalne događaje.
Čelnik Hong Konga John Lee poručio je da će grad produbiti trgovinske veze s jugoistočnom Azijom i Bliskim istokom kao odgovor na nove američke carine. Pozvao je i tvrtke da pojačaju prodaju prema kontinentalnoj Kini.
U govoru održanom jutros, Lee je carine koje uvodi administracija Donalda Trumpa nazvao "nepromišljenim potezom" i "nemilosrdnim ponašanjem". Njegove izjave dolaze u trenutku dok indeks Hang Seng raste oko 2%, pokušavajući nadoknaditi velike gubitke zabilježene dan ranije.
Nakon jučerašnjeg naglog pada većina velikih burzi u azijsko-pacifičkoj regiji jutros bilježi oporavak – uz nekoliko značajnih iznimki.
Glavni indeksi:
- Shanghai Composite: -0.2%
- Nikkei 225: +6.6%
- Hang Seng: +1.7%
- Kospi: +1.5%
- ASX 200: +1.5%
- STI: -2.2%
- TWI: -3.8%
Burze u kontinentalnoj Kini, Tajvanu i Singapuru ostale su u minusu, dok je tokijski Nikkei zabilježio snažan skok od čak 6.6%.
Japan će poslati tim na razgovore o trgovini, potvrdio je američki predsjednik Donald Trump dodavši da je jučer razgovarao s japanskim premijerom Shigeruom Ishibom.
>> Opširnije
Dok Peking odgovara na posljednje prijetnje američkog predsjednika Donalda Trumpa o novim carinama, propagandni aparat Komunističke partije Kine se punom snagom uključio u raspravu.
"Kineske protumjere su opravdane, zakonite, snažne i suzdržane", poručuje državni list People's Daily u komentaru objavljenom danas, dok američke carine tumači kao pokušaj nametanja "američke hegemonije".
U članku pod naslovom "Pritisci i prijetnje definitivno nisu ispravan način za postupanje prema Kini", People's Daily optužuje Trumpovu administraciju da "zloupotrebljava oružje carina", a Kinu prikazuje kao "branitelja multilateralizma".
Komentar također dovodi u pitanje učinkovitost trgovinskog rata koji vodi Washington: "Prošla je više od godina ili dvije otkako je SAD jednostrano izazvao trgovinski rat protiv Kine. I kakvi su rezultati?" piše list.
"Kineska vanjska trgovina pokazala je snažnu otpornost, a kinesko je gospodarstvo nastavilo s razvojem. Nasuprot tome, SAD nije postigao ciljeve poput smanjenja trgovinskog deficita i povratka proizvodnje, već su štetu nanijele vlastitim tvrtkama i potrošačima", stoji u komentaru.
Kinesko ministarstvo trgovine poručilo je da nikada neće prihvatiti "ucjenjivačku prirodu" američkog pristupa te je obećalo da će se protiv novih carina boriti "do kraja".
Ministarstvo je izjavu američkog predsjednika Donalda Trumpa o mogućem dodatnom povećanju carina za 50% na kinesku robu nazvalo "pogreškom na pogrešku".
Zatražilo je da se svi planovi o uvođenju carina povuku i da se razlike između Kine i SAD-a rješavaju putem dijaloga.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati