SOA citira punk bend, analizira rakiju iz Srbije, a korupcijom se ni ne bavi

SIGURNOSNO-OBAVJEŠTAJNA AGENCIJA (SOA) objavila je izvješće za 2025. godinu, koje je javno. Posljednje izvješće prije ovoga bilo je za 2022. godinu. Osim što službeno izvješće počinje citatom punk blues grupe M.O.R.T. iz Sinja, ima niz zanimljivih zapažanja ove hrvatske službe koja porezne obveznike košta 75 milijuna eura koliko iznosi godišnji proračun SOA-e. To je puno više nego prethodne godine kada nas je SOA koštala 52 milijuna eura.
>> SOA: Ruski izvori iza špijunaže i cyber napada na Hrvatsku
Od punka do rakije
Povećanje u odnosu na ranije godine rezultat je općeg povećanja izdataka za zaposlenike u državnoj upravi te ulaganja u kibernetičku sigurnost. Izvješće SOA-e objavljeno je na 34 stranice, a najsiromašniji i najkraći je dio koji ima naslov: "Gospodarski kriminal i korupcija".
Uglavnom, u izvješću se naglašava kako dvije trećine kibernetičkih napada dolazi iz Rusije, kako se valja paziti desnog ekstremizma, no ne i lijevih ekstremista i to zbog "malobrojnosti, neorganiziranosti i slabe potpore javnosti". Posebno je zanimljivo kako SOA više puta spominje studentske prosvjede u Srbiji, koje očigledno prati s velikim zanimanjem. Posebno su se dotaknuli i poruke koju su Srbi poslali hrvatskoj tajnoj službi s rakijom.
No, krenimo redom. I to s punkom.
"Poštovani, pjesma jednog hrvatskog punk-blues benda kaže: 'Svijet se sužava, sve teže pratim što se događa iza brda'", tako počinje izvješće SOA-e za 2025. godinu gdje se naglašava da je opća globalizacija dovela do "sužavanja svijeta i svaki veći sigurnosni poremećaj osjeti se posvuda".
Desnica je neonacistička i smetaju im migranti i strani radnici
Odmah u startu SOA daje jasno do znanja da po pitanju nacionalne sigurnosti kojom se bavi SOA, u RH trenutačno nema ozbiljnijeg izravnog ugrožavanja nacionalne sigurnosti niti demokratskog ustavnog poretka. No, Hrvatska nije problem, problem je naš kontinent.
"Ukupna sigurnost europskog kontinenta posljednjih je godina pogoršana uz brojne sigurnosne prijetnje, izazove i rizike koje mogu imati utjecaj i na nacionalnu sigurnost RH", stoji u dijelu tog izvješća koje se bavi stanjem u svijetu te terorističkim akcijama izvan Hrvatske. No, što je s nama?
"Na ekstremno desnoj sceni i dalje je izražen trend antisistemskog ekstremizma, odnosno onoga koji želi ukidanje postojećega demokratskog ustavnog poretka RH. Pri tome postoje namjere i pokušaji paravojnog organiziranja, provedbe vojne obuke i nabave naoružanja, a s krajnjim ciljem promjene ustavnog poretka RH", tvrdi SOA.
Kako zaključuju, dio ekstremne desnice promiče neonacističku ideologiju, uz pojave animoziteta prema migrantima i stranim radnicima u RH. No, ta je prijetnja, naglašava SOA, vrlo je niska. Još je niža razina prijetnje je kod lijevih ekstremista, tvrdi SOA. Glavni pokretački faktori ekstremne ljevice su promoviranje anarhizma i antiglobalizma.
Ništa od ljevice i velikosrba
"Nakon izraelske intervencije u Gazi, izražen je i propalestinski i antiizraelski aktivizam koji ponekad može poprimiti i nasilne oblike ili širiti antisemitizam", tvrdi SOA koja dodaje da se ne treba previše ni brinuti ni oko velikosrpskog ekstremizma.
"Ili su izolirani ili se odvijaju na društvenim mrežama", kaže SOA.
Donošenjem Zakona o kibernetičkoj sigurnosti početkom 2024. godine SOA je postala središnje državno tijelo za kibernetičku sigurnost, a SOA-in Centar za kibernetičku sigurnost postao je Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost kao nacionalna koordinacijska točka provedbe Zakona te daljnjeg regulativnog uređenja zaštite kibernetičkog prostora. I evo što su zaključili.
Kibernetski napadi iz Rusije
"Proteklih godina kontinuiran je rast državno sponzoriranih kibernetičkih (APT) napada na ciljeve u RH. Tako je u 2024. godini otkriveno 38 takvih napada, što je za 7 više nego godinu ranije. Radi se o organiziranim kibernetičkim napadima kojima je primarni cilj špijunaža državnih tijela, odnosno krađa podataka od značaja za nacionalnu sigurnost", stoji u izvješću.
A tko želi naše podatke? Većinom Rusija, može se zaključiti iz izvješća SOA-e. Dvije trećine značajnih napada na ciljeve u RH provele su ruske državno-sponzorirane APT grupe, objavila je SOA.
Isto tako, većina tih kriminalnih skupina koje su ucjenjivale i tražile novac s tim podacima, također dolazi iz Rusije. U ovom slučaju SOA je navela primjer otetih podataka iz KBC-a Zagreb, a prijetnja se u tom slučaju nije ostvarila.
"Centar za kibernetičku sigurnost SOA-e proveo je forenzičku istragu i dao sigurnosne preporuke kojima je spriječena veća eskalacija napada, a eksfiltrirani (ukradeni) podaci su uspješno pronađeni i vraćeni KBC-u", pohvalila se SOA.
Ni k od korupcije
SOA kaže i da na gospodarsku sigurnost RH utječu globalna gospodarska kretanja, a da nova američka državna administracija nastoji ujednačiti svoju vanjskotrgovinsku bilancu najavom uvođenja trgovinskih ograničenja i carina državama s kojima ima deficit u trgovinskoj razmjeni, kao i vratiti industrijsku proizvodnju u SAD.
Kako smo napisali u uvodu, najsiromašniji sadržajem je dio koji se bavi gospodarskim kriminalom i korupcijom. Naime, SOA u sklopu svog operativnog rada dolazi do saznanja koja mogu ukazivati na kaznena djela gospodarskog kriminala i korupcije, o čemu je dužna izvijestiti Državno odvjetništvo (DORH), a po potrebi i druga državna tijela poput MUP-a.
Po izvješću koje su objavili, čini se da nisu imali takav slučaj da bi nekoga prijavili. SOA može pomoći svojim informacijama DORH-u i europskim tužiteljima, no ne navode je li bilo takvih slučajeva. SOA je sudionik nacionalnog sustava suzbijanja pranja novca i financiranja terorizma, no i u tom dijelu samo nabrajaju ovlasti, bez naznaka da su ih nekada i koristili.
Masovni prosvjedi u Srbiji
Za razliku od korupcije SOA-u su, barem prema izvješću, više zanimali prosvjedi u Srbiji. Tako naglašavaju da se Srbija u proteklom razdoblju suočila s više valova protuvladinih prosvjeda u kojima su prosvjednici zahtijevali demokratizaciju društva, depolitizaciju državnih institucija, jačanje slobode medija te suzbijanje korupcije.
Najmasovnije prosvjede pokrenuli su studenti nakon što je u studenom 2024. u Novom Sadu u padu obnovljene nadstrešnice željezničkog kolodvora poginulo 16 osoba. Republika Hrvatska je u tom kontekstu osobito označena kao "trajni antisrpski faktor" te kao država koja organizira studentske prosvjede i neprijateljski djeluje prema Srbiji, primijetili su iz SOA-e.
Naglasili su da je režim Aleksandra Vučića, koristeći sigurnosni sustav i medije pod svojom kontrolom, pokušavao diskreditirati studentske prosvjede konstruiranjem teza da su prosvjede organizirale hrvatske i druge strane službe, s ciljem "rušenja Vučića i Srbije".
Hrvatski špijuni i rakija
SOA navodi primjer Informera, medija bliskog režimu, koji je u realnom vremenu objavljivao fotografije, osobne podatke i kretanje studenata iz RH tijekom njihovog turističkog boravka u Beogradu u prosincu 2023., istovremeno ih proglašavajući "hrvatskim špijunima", čime im je bila izravno ugrožena osobna sigurnost.
Hrvatskim studentima je na povratku u RH nepoznata osoba u službenim prostorijama na graničnom prijelazu uručila kutiju s rakijom i porukom u kojoj je pisalo da "pozdrave kolege iz SOA-e". Uz hrvatske studente, i drugi građani RH doživljavali su slične neugodnosti tijekom boravka u Srbiji, a pojedini su privedeni i protjerani iz Srbije ili im je zabranjen ulazak u Srbiju.
SOA također naglašava kako Srbija i Rusija i formalno jačaju obavještajnu suradnju, a to je najbolje vidljivo na studentskim prosvjedima u toj zemlji.
Rusi i Srbi zajedno protiv obojene revolucije
"U ožujku 2025. Vlada Republike Srbije se tijekom studentskih prosvjeda zahvalila Ruskoj Federaciji na pomoći 'u ponovnom uspostavljanju reda i stabilnosti u državi'", tvrdi SOA navodeći da se tadašnji potpredsjednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin sastao s tajnikom Vijeća sigurnosti Ruske Federacije Sergejem Šojguom.
"Vulin je istaknuo kako ruske specijalne službe pomažu srbijanskim vlastima u suzbijanju prosvjeda te da su srbijanske i ruske službe već ranije službeno dogovorile suradnju u borbi protiv 'obojenih revolucija'", ističe se u tom izvješću.
Kako objašnjava SOA, srpske vlasti studentske prosvjede označavaju kao "obojenu revoluciju koju financiraju i organiziraju zapadne obavještajne službe", a primjer suradnje srbijanskih i ruskih sigurnosnih službi, po SOA-i, jest i slučaj kada je srbijanska sigurnosno-obavještajna agencija BIA objavila izvještaj ruske sigurnosne službe FSB o upotrebi tzv. zvučnog topa tijekom velikog studentskog prosvjeda u Beogradu 15. ožujka 2025.
Naime, FSB je u svom izvješću negirao korištenje zvučnog topa. Naglasimo na kraju kako SOA-om trenutno rukovodi zamjenik ravnatelja Hrvoje Omrčanin koji je potpisnik tog dokumenta.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati