Ruski oligarh: Treba ukinuti mirovine. Neka rađaju djecu koja će se brinuti za njih

RUSKI oligarh i političar Konstantin Malofejev izazvao je burne reakcije u ruskoj javnosti prijedlogom da se ukinu mirovine za građane rođene nakon 1995. godine. Prema njegovoj ideji, to bi potaknulo porast nataliteta jer bi današnja mlađa generacija, umjesto da se oslanja na državu u starosti, imala djecu koja bi se o njima brinula.
"Zašto ne bismo objavili da će za deset godina prestati naplata doprinosa u Socijalni fond i da građani, primjerice rođeni 1995., uopće neće dobivati državnu mirovinu? Već prikupljeni doprinosi iz njihovih plaća bili bi im vraćeni. Neka onda sa svojih 30 godina odluče hoće li štedjeti ili imati djecu koja ih neće napustiti u starosti", napisao je Malofejev na svom Telegram kanalu.
Šef Odbora za rad: To je pogrešno
Jaroslav Nilov, predsjednik Odbora Državne dume za rad, socijalnu politiku i pitanja veterana, se usprotivio inicijativi. Poručio je da parlament ne raspravlja o takvim prijedlozima i podsjetio da aktualni mirovinski sustav već funkcionira na principu solidarnosti – radnici današnjice uplaćuju doprinose iz kojih se isplaćuju sadašnje mirovine.
"Imamo različite vrste mirovina – osigurane, vojne, državne, socijalne. Smatram da je ideja o ukidanju mirovina jednostavno pogrešna", rekao je Nilov.
Usred rasprava, oglasio se i predsjednik Ustavnog odbora Vijeća Federacije Andrej Klišas, koji je podsjetio da je pravo na mirovinu zajamčeno Ustavom Rusije.
Tko je Malofejev? Financirao separatiste i Dodika
Konstantin Malofejev je ruski političar i oligarh, poznatiji kao "pravoslavni oligarh" zbog svoje manifestirane religioznosti. Malofejeva su EU i SAD sankcionirali zbog umiješanosti u rusku aneksiju Krima 2014. godine. Ukrajina ga je optužila za financiranje ilegalnih proruskih paravojnih skupina.
Mediji iz BiH su 2018. godine pisali da je Malofejev, koji slovi za osobu blisku predsjedniku Rusije Vladimiru Putinu, bio uključen u operaciju čija je svrha osiguranje financijske potpore vlastima Republike Srpske, koje kontrolira Milorad Dodik.
Ispostavilo se kako je Malofejev osoba kojoj je zabranjen ulazak u BiH, a on se s tom činjenicom suočio 30. svibnja, kada su mu pripadnici granične policije zabranili ulazak u zemlju u koju je planirao ući preko banjolučke zračne luke kamo je doputovao privatnim zrakoplovom.
Portal Klix tvrdi da je imao uvid u dokument o protjerivanju Malofejeva i navodi kako u njemu stoji da on predstavlja "prijetnju BiH, javnom poretku, javnom redu i miru, javnom zdravlju BiH ili međunarodnim odnosima BiH".
Dodik je navodno pokušao osobno intervenirati ne bi li državni policajci ipak pustili Malofejeva iz zrakoplova, no od te intervencije nije bilo ništa pa je propao i planirani sastanak, odnosno dogovor o transakciji.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati