Napad na zgradu američkog diva u Kijevu otvara novo poglavlje rata

ZGRADA u Kijevu koju koristi američka zrakoplovna tvrtka Boeing teško je oštećena u jednom od najintenzivnijih ruskih napada od početka totalne invazije te postoje indicije da je riječ o namjernom udaru na američku tvrtku, doznaje Financial Times od šest upućenih osoba i na temelju fotografija koje su dobili na uvid.
Meta napada izvedenog s nedjelje na ponedjeljak bila je i zgrada Boeinga, potvrđuju dvojica zaposlenika tvrtke, trojica ukrajinskih dužnosnika te čelnik Američke gospodarske komore u Ukrajini (ACC). Ukrajinska državna služba za izvanredne situacije objavila je fotografije, koje je FT verificirao, na kojima se vidi velika šteta i vatrogasci kako gase požar unutar zgrade.
Boeing je jedna od najistaknutijih američkih kompanija prisutnih u Ukrajini, s operacijama koje su uglavnom usmjerene na inženjersku i tehničku podršku. Tvrtka surađuje s ukrajinskim proizvođačem zrakoplova Antonov, poznatim po velikim transportnim letjelicama, uključujući i vojne modele. Predstavnici Boeinga ove su godine s ukrajinskim ministrom obrane i čelnicima Antonova razgovarali o novim zajedničkim projektima.
Golemi ruski napad na više ukrajinskih gradova
Napad koji je obuhvatio više gradova, uključujući Kijev i Odesu, bio je među najvećima dosad: Rusija je ispalila 315 pomorskih dronova, dvije balističke i pet krstarećih raketa. Taj val napada uslijedio je nakon ukrajinskog udara dronovima duboko u ruski teritorij, pri čemu su oštećeni ruski bombarderi stacionirani čak i u blizini Arktičkog kruga.
Glasnogovornik Boeinga odbio je komentirati napad, ali je istaknuo da im je prioritet sigurnost zaposlenika. Nitko od njih nije ozlijeđen, a tvrtka je pohvalila njihovu otpornost u iznimno teškim uvjetima.
Zgrada je oštećena, ali to nije poremetilo rad tvrtke, izjavio je za FT Andrij Korjagin, zamjenik glavnog direktora Boeinga u Ukrajini. Dodao je da nema zastoja u operacijama. Drugi zaposlenik naveo je da tvrtka aktivno zapošljava – oglas od 2. lipnja pokazuje da se traži voditelj za projektiranje i certificiranje interijera zrakoplova u Kijevu.
Moguće posljedice za američko-ruske odnose
Meta ovako istaknutog američkog poduzeća na ukrajinskom tlu potencijalno bi mogla izazvati ljutnju predsjednika Donalda Trumpa, koji je, prema izvorima FT-a, sve frustriraniji ruskim potezima. Uz povećanje zračnih napada, Rusija je intenzivirala i kopnenu ofenzivu na istoku Ukrajine, dok pregovori o prekidu vatre stoje zbog nepopustljivog stava ruskog predsjednika Vladimira Putina.
"Ruski napadi na američke kompanije u Ukrajini još su jedan dokaz Putinova ignoriranja američkih nastojanja za mir", rekao je ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha za FT.
"Činjenica da Rusija gađa američka poduzeća dodatno naglašava koliko je ključno da SAD ostane angažiran – i u mirovnim procesima i u sigurnosti Ukrajine i ostatka Europe", dodaje.
Promjena ruske strategije prema zapadnim kompanijama
Napad na Boeing mogao bi ukazivati i na promjenu ruske strategije prema zapadnim kompanijama koje su povezane s obrambenim i zrakoplovnim sektorom Ukrajine.
Zapadni dužnosnici već su upozoravali na pojačanu kampanju ruskih sabotaža na teritoriju Europe – mete su često poduzeća i infrastruktura povezani s isporukom zapadne vojne pomoći Ukrajini, navodi Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) iz Washingtona.
Boeing i Antonov prošle su godine potpisali memorandum o suradnji u obrambenom sektoru. Suradnja je dodatno razmatrana u veljači na Sigurnosnoj konferenciji u Münchenu, kada su se sastali ukrajinski ministar obrane Rustem Umerov i Steve Parker, glavni operativni direktor i privremeni predsjednik Boeinga za obranu, svemir i sigurnost.
"Tema sastanka bila je suradnja u proizvodnji streljiva i zračnih sustava za napad, a posebna pažnja posvećena je mogućnosti zajedničke proizvodnje bespilotnih letjelica", priopćilo je tada ukrajinsko ministarstvo obrane.
Oštećenje zgrade Boeinga uklapa se u obrazac opetovanih ruskih napada na ukrajinsku industriju – uključujući više napada na postrojenja Antonova, energetske pogone i obrambenu proizvodnju. Ukrajinski dužnosnici tvrde da je riječ o strategiji Moskve čiji je cilj uništavanje kapaciteta Ukrajine za proizvodnju i popravak oružja.
Utjecaj rata na američke kompanije u Ukrajini
Boeing nije jedina američka kompanija pogođena ratom. Prema čelniku ACC-a Andyju Hunderu, više od 30 posto članica komore imalo je zaposlenike koji su poginuli u ruskim napadima od 2022., a gotovo polovica prijavila je štete na infrastrukturi – od razbijenih prozora do potpunog uništenja tvornica, ureda i drugih objekata.
Među pogođenima je i Coca-Colin objekt u okolici Kijeva, koji su Rusi zauzeli i uništili u prvim danima invazije. Kako kaže Hunder, vojnici su ondje naišli na zalihu viskija Jack Daniel's, popili ga i zadržali se – što je usporilo njihovo napredovanje prema glavnom gradu.
Godine 2014., u prvoj ruskoj invaziji na istok Ukrajine, ruske snage zaplijenile su objekt američke poljoprivredne korporacije Cargill. Drugi objekt Cargilla kasnije je pao u ruske ruke u južnom gradu Kahovki.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati