Prve američke "znanstvene izbjeglice" stigle u Europu

FRANCUSKO sveučilište Aix-Marseille prošlog je tjedna predstavilo osam znanstvenika iz SAD-a koji se nalaze u završnoj fazi pridruživanja programu "Sigurno mjesto za znanost". Riječ je o inicijativi namijenjenoj znanstvenicima koji su doživjeli - ili se boje - rezanja sredstava pod administracijom američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Aix-Marseille nudi alternativu: sigurnije radno okruženje i novu budućnost na sunčanoj mediteranskoj obali. Ovi znanstvenici prvi su koji formalno napuštaju američki akademski sustav kako bi se trajno preselili u Francusku – barem u okviru jednog ovakvog organiziranog programa, javlja Politico.
"Nije daleko od jednog mračnog razdoblja u našoj povijesti"
Iako su i Francuska i Europska unija pokrenule višemilijunske programe za privlačenje znanstvenika iz SAD-a otkad je Trump ponovno preuzeo dužnost u siječnju, inicijativa sveučilišta Aix-Marseille (AMU) prva je takve vrste u Francuskoj.
Govoreći iz sveučilišnog laboratorija za astrofiziku, predsjednik AMU-a Eric Berton usporedio je situaciju sa sudbinom europskih znanstvenika koji su bježali pred nacističkim progonom uoči i tijekom Drugog svjetskog rata.
"Ono što se događa danas nije daleko od jednog drugog mračnog razdoblja u našoj povijesti", rekao je Berton. Zajedno s bivšim francuskim predsjednikom Françoisom Hollandeom, Berton već neko vrijeme zagovara osnivanje formalnog statusa "znanstvene izbjeglice".
Zabrinuti zbog Trumpovih rezova, ali traže i sigurnost
Većina znanstvenika koji su prisustvovali Bertonovom govoru zatražila je anonimnost, jer još nisu potpisali ugovore s francuskim sveučilištem i ne žele ugroziti svoje položaje na američkim institucijama u slučaju da se na kraju ne presele.
Među kandidatima su, primjerice, James – klimatolog s jednog uglednog sveučilišta – i njegova supruga, stručnjakinja za vezu između pravosuđa i demokracije. "Radimo u područjima koja su meta politike i mogli bismo lako ostati bez financiranja", rekao je James.
Iako ne voli riječ izbjeglica, James je izrazio duboku zabrinutost za budućnost akademske znanosti pod Trumpovim mandatom.
Sveučilište u Marseilleu dobilo prijave sa Stanforda i Yalea
Brian Sandberg, profesor povijesti sa Sveučilišta Northern Illinois koji istražuje klimatske promjene tijekom malog ledenog doba (od 16. do 19. stoljeća), već je planirao godinu dana provesti u Marseilleu kao gostujući profesor. Tijekom radionice u ožujku doznao je za program i odmah odlučio prijaviti se.
"Cijeli znanstveni i obrazovni sustav u SAD-u danas je ozbiljno napadnut", rekao je Sandberg.
Prema podacima AMU-a, prijavilo se čak 298 istraživača s prestižnih američkih institucija, uključujući Stanford i Yale, unatoč tome što je sveučilište iz Marseillea znatno manje poznato izvan Francuske od svojih pariških kolega.
"Broj prijava govori o hitnosti situacije preko Atlantika", rekao je Berton.
Osigurano 15 milijuna eura. Traže još
Sveučilište je već osiguralo 15 milijuna eura za program, a lobira i kod francuske vlade da taj iznos udvostruči. Ako uspiju, broj primljenih znanstvenika mogao bi porasti s planiranih 20 na čak 39.
No, useljavanje u zemlju u kojoj engleski nije službeni jezik predstavlja izazov – kao i niže plaće i manji budžeti za istraživanje nego u SAD-u.
Jedna mlada biološka antropologinja, koja također želi ostati anonimna, rekla je da još čeka ugovor zbog razlike u plaći. Ipak, priznaje da joj odgovara činjenica da su troškovi života u Francuskoj niži, osobito jer je školovanje za njezino dvoje djece besplatno. "Djeca jedva čekaju da se preselimo u Marseille", rekla je.
Niže plaće, ali manje stresa
Predsjednik sveučilišta poručio je da će svi znanstvenici u sklopu programa "Sigurno mjesto za znanost" primati istu plaću kao i francuski znanstvenici – izjava koja je očito usmjerena i prema domaćoj znanstvenoj zajednici, gdje već godinama traju pritužbe na nedovoljna ulaganja u istraživanje.
Biološka antropologinja ipak kaže da bi manja plaća mogla biti prihvatljiva cijena za bolju kvalitetu života. "Bit će daleko manje stresa – i politički i akademski", zaključila je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati