Povijesna odluka NATO-a. Trump: Spriječio sam rat na Kosovu, Srbi su skoro krenuli

ČELNICI 32 članice NATO-a okupili su se na povijesnom samitu u Den Haagu na kojem su potvrdili podizanje potrošnje za obranu na pet posto BDP-a do 2035. godine.
Hrvatsku je predstavio predsjednik Zoran Milanović, a u izaslanstvu su ministri vanjskih poslova i obrane Gordan Grlić Radman i Ivan Anušić.
Ključni podaci:
- Članice NATO-a obvezale se ulagati 5 % BDP-a u obranu do 2035.
- Milanović na samitu: Nisam ja NATO-ov cheerleader
- Trump: Predan sam Članku 5, zato sam ovdje
- Britanski premijer: Stav NATO-a prema Ukrajini se nije promijenio
- Šef NATO-a: Trump zaslužuje sve pohvale
- Trump i Zelenski se sastali na marginama NATO samita
- Španjolska: Naše trenutačno izdvajanje za obranu je dovoljno
- Macron: Apsurd je tražiti od Europe da troši više dok je u trgovinskom ratu
- Sastanak Trumpa i Zelenskog trajao 50 minuta
- Zelenski: Sastanak s Trumpom bio je sadržajan
- Trump: Ne vjerujem da će Iran i Izrael ponovno krenuti jedan na drugoga
- Trump o ratu u Ukrajini: Nadam se da ćemo to uskoro riješiti
- Trump o napadu Irana na američku bazu: Bili su jako ljubazni. Pitali su: "Je li 13 sati u redu?"
- Trump o Rusiji: Moguće je da imaju teritorijalne ambicije i izvan Ukrajine
- Trump: Sljedeći tjedan ćemo razgovarati s Iranom
- Trump: Mislim da se sviđam šefu NATO-a
- Šef NATO-a: Nisam Trumpa nazvao taticom
- Trump: Zaustavili smo sukob Srbije i Kosova, Srbija je htjela krenuti

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potpisao je sporazum s Vijećem Europe o uspostavi posebnog suda za "zločin agresije na Ukrajinu".
>> Opširnije
Američki predsjednik Donald Trump sudjelovao je danas na povijesnom summitu NATO-a u Haagu na kojem su članice Saveza potvrdile povećanje potrošnje za obranu na pet posto BDP-a do 2035. godine.
>> Opširnije
Hrvatska ostaje posvećena ciljevima NATO-a te će ispuniti svoju obvezu ulaganja u sigurnost i obranu, istovremeno štiteći interese hrvatskih građana, poručuje ministar Anušić
>> Opširnije
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte izjavio je da nije nazvao Trumpa "taticom", piše Reuters.
"Ono što sam rekao je da ponekad... U Europi ponekad čujem kako zemlje govore: 'Hej, Mark, hoće li SAD ostati s nama?' A ja sam rekao, to zvuči pomalo kao malo dijete koje pita svog tatu: 'Hej, ostaješ li još uvijek s obitelji?' U tom smislu sam upotrijebio riječ 'tatica'," rekao je Rutte u intervjuu za Reuters.
>> VIDEO Šef NATO-a o Trumpovom psovanju: Tatica ponekad treba koristiti oštre riječi
Također je izjavio da je povećanje izdvajanja za obranu "izvedivo".
Turski predsjednik Recep Erdogan je rekao da je s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom razgovarao o pitanju turske kupnje borbenih zrakoplova F-35 te da američki predsjednik ima "dobre namjere" po tom pitanju.
Podsjetimo, Sjedinjene Američke Države su 2020. godine uvele sankcije NATO saveznici Ankari zbog turske kupnje ruskog sustava protuzračne obrane S-400 i izbacile Tursku iz F-35 programa, u kojem je bila proizvođač i kupac.
Erdoğan je rekao da on i Trump nisu razgovarali o S-400 sustavima, jer je to "završena stvar".
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je za sastanak s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom rekao da je bio "dug i sadržajan", pojasnivši da su razgovarali o tome kako postići prekid vatre i istinski mir.
>> Opširnije
Turski predsjednik Tayyip Erdoğan izjavio je da je vodio razgovore s Britanijom i Njemačkom u vezi s borbenim zrakoplovima Eurofighter te da postoje "pozitivni pomaci" po tom pitanju.
Turska je ranije izjavila da vodi pregovore o kupnji zrakoplova Eurofighter Typhoon.
Ove zrakoplove proizvodi konzorcij Njemačke, Britanije, Italije i Španjolske, koji predstavljaju tvrtke Airbus, BAE Systems i Leonardo.
Američki predsjednik Donald Trump se vraća u Washington nakon što je sudjelovao na summitu NATO-a u Nizozemskoj, javlja BBC.
Španjolski premijer Pedro Sánchez rekao je da njegova zemlja neće izdvajati više od 2,1 posto BDP-a za naoružanje nakon čega je američki predsjednik Donald Trump poručio da je to jedina zemlja unutar NATO-a koja odbija povećati ulaganja u obranu na 5 posto.
>> Opširnije
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan upravo se obraća javnosti.
Uskoro opširnije.
Američki predsjednik Donald Trump odgovorio je na posljednje pitanje prisutnih novinara.
Upitan o laskanju glavnog tajnika NATO-a Marka Rutte, američki predsjednik Donald Trump izjavio je kako mu se možda sviđa. Rutte je, podsjetimo, ranije danas nazvao Donalda Trumpa "taticom", referirajući se na zaustavljanje sukoba između Irana i Izraela.
>> VIDEO Šef NATO-a o Trumpovom psovanju: Tatica ponekad treba koristiti oštre riječi
Na pitanje smatra li članice NATO-a svojom djecom, Trump je odgovorio kako NATO-u "treba malo pomoći".
"Sviđam mu se, mislim da mu se sviđam. Ako ne, javit ću vam. Vratit ću se i udarit ću ga jako, u redu? Vrlo nježno."
Na dodatno pitanje kako gleda na svoje saveznike u savezu - s obzirom na to da su poslušali njegove zahtjeve za većim izdvajanjima za obranu - rekao je da misli da im "treba malo pomoći".
"Jedan od gospodina je rekao, znate, pokušavamo povećati izdvajanja već 30 godina", dodao je Trump.
"Rekao je, dok ti nisi došao, to se nikada nije dogodilo. Ono što si ti napravio je nevjerojatno."
Na pitanje može li savez funkcionirati bez američke podrške, odgovorio je: "pitajte Marka", misleći na glavnog tajnika NATO-a.
Dok je napuštao pozornicu, rekao je publici da zapamte kako su SAD "najpoželjnija" zemlja na svijetu.
Ministar obrane SAD-a Pete Hegseth sada drži govor, tvrdeći da je iranski nuklearni program "uništen" nakon američkih udara. Hegseth je kritizirao američko obavještajno izvješće koje sugerira da nuklearni program možda ipak nije uništen, kako tvrde američki predsjednik Donald Trump i njegovi suradnici.
On navodi da je izvješće označeno kao "slabo povjerljivo" jer je "sav dokaz zakopan ispod planine, devastiran i uništen".
"Dakle, ako želite procijeniti što se dogodilo u Fordou, bolje vam je da uzmete veliku lopatu i kopate jako duboko, jer je iranski nuklearni program uništen, a netko, negdje, pokušava nešto procuriti i reći 'oh, to je slabo povjerljivo'."
"Zato su odmah sjeli za stol, jer su njihove nuklearne sposobnosti vraćene unatrag više nego što su mislili da je moguće, zahvaljujući hrabrosti vrhovnog zapovjednika koji je vodio naše snage, unatoč onome što lažne vijesti žele reći", dodao je.
Novinarka iz Ukrajine postavila je američkom predsjedniku Donaldu Trumpu pitanje o sustavima proturaketne obrane Patriot. Nakon što ju je predsjednik pitao je li iz Ukrajine, ona je odgovorila potvrdno i dodala da joj je suprug trenutno u zemlji i služi u vojsci.
"To je teško", rekao je Trump, opisujući novinarku kao "nevjerojatnu".
"Dakle, dopustite mi da vam kažem, oni zaista žele imati proturaketne projektile koje zovu Patriot", rekao je.
"Vidjet ćemo možemo li neke učiniti dostupnima. Znate, jako ih je teško nabaviti. Trebaju i nama... isporučivali smo ih Izraelu i oni su vrlo učinkoviti, 100% učinkoviti."
"To je jako dobro pitanje. I želim vam puno sreće. Vidim da vas to jako pogađa. Pozdravite supruga. U redu?", dodao je.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će natjerati Španjolsku da plaća više nakon što je španjolska vlada izjavila da želi da izdvajanja za obranu ostanu na 2% BDP-a.
"Oni posluju jako dobro, gospodarstvo im je jako dobro, a to gospodarstvo bi moglo biti uništeno ako se dogodi nešto loše", rekao je.
"Pregovaramo sa Španjolskom o trgovinskom sporazumu, natjerat ćemo ih da plate dvostruko više. Zapravo, ozbiljan sam u vezi toga."
Upitan o sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenski, američki predsjednik Donald Trump rekao je kako je bilo "jako lijepo".
"Bilo je zapravo jako lijepo. Znate, imali smo malo teških trenutaka. Nije mogao biti ljubazniji. Mislim da bi volio vidjeti kraj ovoga. Ja to stvarno mislim", rekao je Trump o svom sastanku sa Zelenskim na samitu.
"Razgovarat ću s Vladimirom Putinom, vidjeti možemo li to okončati."
Na pitanje je li razgovarao o prekidu vatre sa Zelenskim, odgovorio je: "Ne, ne, samo sam htio znati kako je on."
Na pitanje zanima li ga obnavljanje nuklearnih pregovora s Iranom, američki predsjednik Donald Trump rekao je da ga "ne zanima".
"Kako ja to vidim, oni su se borili, rat je gotov", rekao je.
"Mogao bih dobiti izjavu da neće ići prema nuklearnom oružju. Vjerojatno ćemo to tražiti, ali oni to ionako neće raditi."
Nakon što je nakratko dao riječ svom šefu diplomacije Marcu Rubiju - koji je rekao da su otvoreni za svakoga tko želi mir - Trump je ponovno upitan o svom stavu.
"Gledajte, razgovarat ćemo s njima idući tjedan, s Iranom. Možda potpišemo sporazum. Ne znam", rekao je.
"Za mene, ne mislim da je to toliko nužno. Mislim, imali su rat. Borili su se. Sada se vraćaju svom životu. Nije mi važno imam li sporazum ili ne."
"Jedino što bih tražio je ono što smo tražili i prije - želimo da nema nuklearnog oružja, ali mi smo uništili nuklearno", dodao je.
Odgovarajući na pitanje ima li Vladimir Putin teritorijalne ambicije izvan Ukrajine, američki predsjednik Donald Trump je rekao: "Moguće je".
"Znam jedno, volio bi to riješiti. Volio bi izaći iz ovoga, to mu je nered", rekao je.
Nabrojao je nekoliko sukoba koje je SAD "riješio", uključujući nedavni sukob Indije i Pakistana, i rekao da smatra kako su do sada trebali okončati rat između Ukrajine i Rusije.
Dodao je da misli da je ruski predsjednik "bio u zabludi" i rekao: "Zapravo sam vrlo iznenađen. Mislio sam da smo to trebali lako riješiti."
Američki predsjednik Donald Trump upravo je odgovorio na pitanje CNN-a, koje, podsjećamo, naziva "lažnim vijestima".
Na pitanje oslanja li se na izraelsku obavještajnu službu za procjenu učinka američkih napada na iranska nuklearna postrojenja, Trump je izravno odgovorio: "Ne".
"Prikupili smo dodatne obavještajne podatke i razgovarali smo s ljudima koji su vidjeli lokaciju. Lokacija je uništena, i mislimo da je sve nuklearno tamo dolje. Nisu to uspjeli iznijeti", nadodao je.
Američki predsjednik Donald Trump u svom se obraćanju javnosti kratko osvrnuo i na iranski napad na američku bazu Al-Udeid u Kataru.
"Bili su jako ljubazni, dali su nam upozorenje", rekao je Trump o napadu na američku bazu.
"Od 14 vrhunskih projektila koji su ispaljeni na bazu u Kataru, svih 14, kao što znate, oborila je naša oprema", rekao je.
"Bili su jako ljubazni. Dali su nam upozorenje. Rekli su, ispalit ćemo ih. Je li 13 sati u redu?", nastavio je.
"Svi su bili evakuirani s baze kako ne bi bili ozlijeđeni, osim topnika."
"I Iran i Izrael su umorni"
Upitan zašto je toliko uvjeren da je sukob gotov, Trump je rekao kako su i Iran i Izrael "umorni".
"Jer sam imao posla s objema stranama i obje su umorne, iscrpljene. Borile su se vrlo, vrlo žestoko i vrlo nasilno, i obje su bile zadovoljne otići kući i povući se", pojasnio je Trump.
"Može li ponovno početi? Pretpostavljam da može, možda bi moglo početi uskoro", dodao je.
"Ne vidim da će se oni ponovno baviti nuklearnim programom", rekao je o Iranu.
Američki predsjednik Donald Trump se u svojim izjavama kratko osvrnuo na rat u Ukrajini, rekavši: "Nadam se da ćemo to uskoro riješiti."
Ponovio je izjave koje je već više puta iznosio: "To se nikada nije smjelo dogoditi, nikada se ne bi dogodilo da sam ja bio predsjednik. To sam rekao tisuću puta."
Američki predsjednik istaknuo je da je ključno da povećanje NATO izdvajanja bude usmjereno na "vrlo ozbiljnu vojnu opremu, a ne birokraciju" te dodao da se nada kako će ta oprema "biti proizvedena u Americi, jer imamo najbolju vojnu opremu na svijetu".
Američki predsjednik Donald Trump, nakon sastanka s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, započeo je svoje obraćanje javnosti zahvalom Nizozemskoj na domaćinstvu NATO samita i pohvalama američkoj vojsci.
Ponovno je istaknuo američke napade na iranska nuklearna postrojenja - čiji je uspjeh doveden u pitanje - nazivajući ih "uništenjem".
"Ova nevjerojatna demonstracija američke snage utrla je put miru povijesnim sporazumom o prekidu vatre kasno u ponedjeljak", rekao je.
Nastavio je naglašavati svoju ulogu u posredovanju prekida vatre između Izraela i Irana.
"I mi to nazivamo 12-dnevnim ratom. Razgovarao sam s nekoliko ljudi. Mislim da je to jednostavno zvučalo kao pravo ime. Bio je to 12-dnevni rat", dodao je.
"I mislimo da je gotovo. Ne vjerujem da će ponovno krenuti jedan na drugoga. Mislim da neće."
Dodao je i da su Sjedinjene Američke Države "ponovno potvrdile vjerodostojnost američkog odvraćanja", koje je "jedinstveno".
Finski ministar obrane Antti Hakkanen pohvalio je planove prema kojima će šest članica NATO-a, uključujući Veliku Britaniju i Francusku, sudjelovati u kopnenim snagama koje će biti uspostavljene na sjeveru Finske.
>> Opširnije
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da su on i američki predsjednik Donald Trump tijekom današnjeg susreta na marginama NATO samita razgovarali o tome kako postići prekid vatre i pravi mir u ratu između Ukrajine i Rusije.
Ukrajinski predsjednik rekao je da je sastanak bio "sadržajan" te da su razgovarali o tome kako "zaštititi naš narod".
Sastanak ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom je završio.
Kako izvještava ukrajinski javni servis Suspilne, sastanak je trajao oko 50 minuta.
Novi NATO ciljevi za izdvajanja za obranu i sigurnost su prihvatljivi za Italiju jer državama daju "potpunu fleksibilnost" u načinu na koji će ih ostvariti, izjavila je premijerka Giorgia Meloni.
Govoreći novinarima na kraju NATO samita u Nizozemskoj, Meloni je naglasila da niti jedan euro neće biti preusmjeren s drugih proračunskih prioriteta za financiranje planiranog povećanja izdvajanja za obranu.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je da je vrijeme da se među saveznicima NATO-a ponovno uspostavi mir kada je riječ o trgovini.
Naglasio je da je Rusija glavna prijetnja Savezu te da je završna izjava svih 32 članica pokazala kako Europa jača svoju poziciju unutar NATO-a nakon što su se obvezale na povećanje izdvajanja za obranu do 2035. godine.
"Ne možemo reći da ćemo trošiti više, a onda u samoj srži NATO-a pokrenuti trgovinski rat", rekao je Macron.
"To je apsurd i zato je vrlo važno da se vratimo onome što bi trebalo biti pravilo među svim saveznicima, a to je istinski trgovinski mir i stoga smanjenje svih carinskih barijera koje postoje ili su pojačane."
Macron je rekao da je tu temu više puta otvorio u razgovorima s Trumpom te da je vrijeme da se to okonča.
Predsjednik Zoran Milanović komentirao je u Den Haagu stanje u NATO-u, cijene vojne opreme, odnos s premijerom, izbor predsjednika Vrhovnog suda i otkrio zašto nije otišao na večeru kod nizozemskog kralja.
>> Opširnije
Španjolska će ispuniti nove ciljeve sposobnosti koje su danas dogovorile članice NATO-a, ali smatra da je njezino trenutačno izdvajanje za obranu od 2 % BDP-a "dovoljno, realno i kompatibilno s državom", izjavio je premijer Pedro Sánchez novinarima nakon sastanka.
Španjolska je već ranije izjavila da ne mora ispuniti cilj od 5 % i da može ispuniti svoje obveze trošeći znatno manje.
Rutte se s time ne slaže, ali je prihvatio diplomatski kompromis sa Sánchezom kako bi samit prošao bez većih napetosti.
Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev danas je rekao da se Europska unija pretvorila u neprijatelja Rusije koji predstavlja izravnu prijetnju njezinoj sigurnosti te da se Moskva sada protivi pridruživanju Ukrajine europskom bloku.
>> Opširnije
Američki predsjednik Donald Trump i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastali su se na marginama NATO samita u Haagu, javlja Sky News.
Uskoro opširnije
Glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea novinari su pitali o njegovom nedavnom načinu izražavanja kada je govorio o američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, što je jedan novinar opisao kao "posebno laskanje".
"Je li to način na koji smatrate da morate postupati kada poslujete s predsjednikom SAD-a? Kroz laskanje i pohvale? Nije li to pomalo ponižavajuće i ne čini li vas slabima?", upitao je novinar.
"Ne, ne mislim tako. Mislim da je to više pitanje ukusa", odgovorio je Rutte.
Rutte je naveo činjenicu da zemlje NATO-a povećavaju izdvajanja za obranu.
"Zar ne zaslužuje pohvale? A što se tiče Irana, činjenica da je poduzeo odlučnu, vrlo ciljanu akciju kako bi osigurao da Iran ne može doći u posjed nuklearnih sposobnosti. Mislim da zaslužuje svaku pohvalu."
Stav NATO-a prema Ukrajini nije se promijenio, izjavio je britanski premijer Keir Starmer, unatoč tome što u današnjoj zajedničkoj izjavi saveza nije bilo osude ruske invazije na Ukrajinu.
Na pitanje političke urednice Sky Newsa Beth Rigby je li razočaran što je izjava imala manje naglaska na Ukrajinu nego prijašnje, premijer je rekao da se njegov stav nije promijenio.
"Zapravo, tijekom posljednjih nekoliko dana, rekao bih da su moji razgovori s čelnicima pokazali pravu odlučnost", rekao je te dodao kako je "sada vrijeme da ponovno izvršimo pritisak kako bismo Putina doveli za stol na bezuvjetni prekid vatre."
Rekao je kako je sada vrijeme da ruski predsjednik Vladimir Putin sjedne za stol.
"Predsjednik (Volodimir, op. a.) Zelenski već tjednima pokazuje spremnost na bezuvjetni prekid vatre. Sada je vrijeme da Putin, koji odugovlači, sjedne za stol", pojasnio je.
Zoran Milanović dao je izjavu u Hagu gdje sudjeluje na NATO summitu. "Ovdje se ni o čemu ne glasa. Nikad kraći prijedlozi nisu bili usvojeni. To je jedna stranica teksta koja se osvrće na obrambene troškove na jedan vrlo nejasan i nedefiniran način", govori predsjednik.
>> Opširnije
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte pohvalio je članice saveza što su pristale ulagati 5% svog BDP-a u obranu i sigurnost.
>> Opširnije
Američki predsjednik Donald Trump upravo kratko razgovara s novinarima zajedno s nizozemskim premijerom Dickom Schoofom.
Govoreći o procurjelim američkim obavještajnim podacima, kaže da je to "nepravedno prema pilotima" koji su "uletjeli u osinje gnijezdo".
Ističe da su piloti obavili "nevjerojatan posao".
"Treba ih cijeniti i poštovati zbog onoga što su učinili", dodaje.
Njemački kancelar Friedrich Merz izjavio je da njegova zemlja "oprema NATO znatno boljim resursima" kako bi se suprotstavila prijetnji koju Rusija predstavlja sigurnosti Europe.
Kancelar se pritom osvrnuo na američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je vršio pritisak na saveznike da povećaju vojnu potrošnju.
"NATO opremamo znatno boljim resursima - ne da bi se ikome udovoljilo, već iz našeg vlastitog jasnog razumijevanja: Rusija prijeti čitavom političkom poretku našeg kontinenta. Posebno Europa mora pojačati svoje napore kako bi osigurala vlastitu obranu", napisao je na društvenoj mreži X.
Ranije je glavni tajnik NATO-a Mark Rutte rekao da se očekivano povećanje cilja saveza za izdvajanja za obranu i sigurnost na 5% BDP-a "ne bi dogodilo" bez američkog predsjednika.
Čelnici NATO-a obvezali su se da će do 2035. svake godine izdvajati 5 posto BDP-a na obranu i sigurnost kako bi ispunili “pojedinačne i zajedničke obveze”, stoji u završnoj deklaraciji summita u Haagu koja je upravo usvojena. U deklaraciji se navodi da će članice dostavljati “godišnje planove” kojima će dokazivati “vjerodostojan i postupan put prema tom cilju”, a šira revizija napretka predviđena je za 2029.
Pet točaka deklaracije uključuje i ponovnu potvrdu “čvrste predanosti 32 članice kolektivnoj obrani kako je definirana člankom 5. Washingtonskog ugovora – napad na jednu članicu smatra se napadom na sve”.
Dokument uključuje i obećanje o daljnjoj potpori Ukrajini, uz napomenu da njezina “sigurnost pridonosi našoj”, no ne sadrži izravnu osudu Rusije.
Ipak, u posebnoj se rečenici ističe “dugoročna prijetnja koju Rusija predstavlja euroatlantskoj sigurnosti”.
DEKLARACIJA SA SUMMITA U HAAGU
Mi, šefovi država i vlada Sjevernoatlantskog saveza, okupili smo se u Haagu kako bismo ponovno potvrdili svoju predanost NATO-u, najsnažnijem savezu u povijesti, te transatlantskoj vezi. Potvrđujemo svoju čvrstu predanost kolektivnoj obrani kako je definirana člankom 5. Washingtonskog ugovora – napad na jednu članicu smatra se napadom na sve. Ostajemo ujedinjeni i odlučni u namjeri da zaštitimo naših milijardu građana, obranimo Savez te očuvamo našu slobodu i demokraciju.
Ujedinjeni pred ozbiljnim sigurnosnim prijetnjama i izazovima – osobito dugoročnoj prijetnji koju Rusija predstavlja euroatlantskoj sigurnosti te stalnoj prijetnji terorizma – saveznici se obvezuju ulagati 5 % BDP-a godišnje u ključne obrambene potrebe te troškove povezane s obranom i sigurnošću do 2035. godine, kako bi ispunili svoje pojedinačne i zajedničke obveze u skladu s člankom 3. Washingtonskog ugovora. Ta će ulaganja osigurati da raspolažemo snagama, sposobnostima, resursima, infrastrukturom, borbenom spremnošću i otpornošću potrebnima za odvraćanje i obranu, sukladno trima ključnim zadaćama Saveza: odvraćanju i obrani, prevenciji i upravljanju krizama te kooperativnoj sigurnosti.
Saveznici suglasni su da se ta obveza od 5 % sastoji od dvije osnovne kategorije ulaganja. Do 2035. najmanje 3,5 % BDP-a godišnje izdvajat će se prema dogovorenoj definiciji NATO-ovih obrambenih izdataka za temeljne obrambene potrebe i ispunjenje ciljeva sposobnosti Saveza. Saveznici će podnositi godišnje planove koji prikazuju vjerodostojan i postupan put prema tom cilju. Dodatno, do 1,5 % BDP-a godišnje izdvajat će se, između ostaloga, za zaštitu kritične infrastrukture, obranu mreža, civilnu pripravnost i otpornost, poticanje inovacija i jačanje obrambene industrijske baze. Putanja i ravnoteža tih ulaganja preispitat će se 2029. u svjetlu sigurnosnog okruženja i ažuriranih ciljeva sposobnosti. Saveznici ponovno potvrđuju svoju trajnu suverenu obvezu pružanja potpore Ukrajini, čija sigurnost pridonosi našoj, te će u skladu s tim izravne doprinose ukrajinskoj obrani i obrambenoj industriji uključivati u izračun ukupne obrambene potrošnje.
Ponovno potvrđujemo zajedničku predanost brzom širenju transatlantske obrambene industrijske suradnje te iskorištavanju novih tehnologija i inovacija za jačanje zajedničke sigurnosti. Radit ćemo na uklanjanju prepreka u trgovini naoružanjem među saveznicima i jačati partnerstva radi promicanja obrambene industrijske suradnje.
Izražavamo zahvalnost Kraljevini Nizozemskoj na velikodušnom gostoprimstvu. Radujemo se sljedećem sastanku u Turskoj 2026., a potom i u Albaniji.
Šef NATO-a Mark Rutte nazvao je američkog predsjednika Donalda Trumpa “taticom” dok je hvalio njegov način upravljanja sukobom između Irana i Izraela.
Govoreći o tim dvjema zemljama, Trump je izjavio:
“Neće se više međusobno boriti. Dosta im je. Imali su veliku svađu, kao dvoje djece na školskom igralištu. Tuku se kao ludi. Ne možete ih zaustaviti. Pustite ih da se potuku dvije-tri minute, onda ih je lakše razdvojiti.”
Referirajući se na Trumpovu psovku kojom je dan ranije opisao sukob Irana i Izraela, Rutte je rekao: “I onda tatica ponekad mora upotrijebiti oštre riječi.”
Trump je dodao: “Ponekad se mora koristiti jak jezik, s vremena na vrijeme moraš upotrijebiti određenu riječ.”
Čelnici NATO-a donijet će povijesnu, transformacijsku odluku za sigurnost svojih građana, a članak 5 o uzajamnoj obrani šalje snažnu poruku, istaknuo je u srijedu na početku samita glavni tajnik Saveza Mark Rutte.
“Na ovom sastanku donijet ćemo povijesne, transformacijske odluke kako bismo naše građane učinili sigurnijima kroz jači, pravedniji i ubojitiji NATO”, rekao je Rutte obraćajući se čelnicima 32 države članica Sjevernoatlantskog saveza na početku samita.
“Naša trajna predanost članku 5 – da je napad na jednog napad na sve – šalje snažnu poruku”, istaknuo je Rutte.
Američki predsjednik Donald Trump je uoči samita, govoreći novinarima u zrakoplovu na letu prema Den Haagu, bio prilično neodređen, rekavši da se članak 5 može interpretirati na više načina i da će na samitu reći definiciju toga članka.
Međutim, Trump je prije samog početka sastanka Sjevernoatlantskog vijeća na razini šefova država, ipak umirio saveznike u pogledu američke predanosti međusobnoj obrani, kazavši obraćajući se novinarima “uz njih smo do kraja."
Čelnici NATO-a donijet će na samitu odluku da podignu troškove za obranu na 5 posto BDP-a, od čega 3,5 posto za čisto vojne izdatke, a 1,5 posto za infrastrukturu za civilnu i vojnu uporabu.
Rutte je pohvalio Trumpa ističući da će ta odluka učiniti NATO pravednijim i da će svi snositi svoj dio odgovornosti za zajedničku sigurnost.
“Predugo je jedan saveznik, Sjedinjene Američke Države, nosio preveliki teret te obveze. I to se danas mijenja. Predsjedniče Trump, dragi Donalde, vi ste omogućili ovu promjenu”, rekao je Rutte.
Glavni tajnik je rekao da odluke Saveza uključuju i nastavak potpore Ukrajini i zauzimanje za trajan i pravedan mir. “Svi želimo da se to krvoproliće zaustavi, pozivamo Rusiju da okonča agresiju protiv Ukrajine”, rekao je Rutte.
Hrvatsko izaslanstvo na samitu predvodi predsjednik Zoran Milanović, koji se u utorak navečer zbog manjih zdravstvenih problema nije pojavio na svečanoj večeri koju su za sudionike sastanka organizirali nizozemski kralj Vilim Aleksandar i kraljica je Máxima. U izaslanstvu su i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman i ministar obrane Ivan Anušić.
Uoči današnjeg summita, američki predsjednik Donald Trump dao je izjave koje se doimaju kao dovođenje u pitanje američke predanosti članku 5. NATO-a. Taj članak kaže da se oružani napad na jednu članicu smatra napadom na sve – i da će svaka članica u tom slučaju poduzeti "one mjere koje smatra potrebnima".
Govoreći novinarima u zrakoplovu na putu prema summitu u utorak, Trump je rekao:
"Ovisi o vašoj definiciji. Postoji mnogo definicija članka 5. Znate to, zar ne? Ali predan sam tome da budemo prijatelji. Predan sam životu i sigurnosti. I dat ću vam točnu definiciju kad dođem tamo."
Na današnje izjave novinari su pitali glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea, koji je rekao: "Stvari su potpuno jasne – Sjedinjene Američke Države u potpunosti su predane NATO-u i članku 5."
Kasnije, tijekom sastanka s Rutteom i suočen s dodatnim pitanjima o članku 5., Trump je poručio: "Uz njih smo do kraja."
Novi glavni tajnik NATO-a Mark Rutte izjavio je da ostaje pri svojoj pohvali američkom predsjedniku Donaldu Trumpu zbog, kako je rekao, "odlučne akcije u Iranu", unatoč medijskim izvješćima koja dovode u pitanje stvarni učinak tih napada.
>> Opširnije
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte poručio je američkom predsjedniku Donaldu Trumpu da je upravo njegov pritisak doveo do povijesne promjene u obrambenoj politici Saveza.
>> Opširnije
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte poručio je da mu "uopće ne smeta" što je američki predsjednik Donald Trump objavio njegovu ulizivačku poruku uoči summita NATO-a u Haagu, poručivši da "stoji iza svega što je napisao".
>> Opširnije

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati