Dodikovi zastupnici napuštanjem sjednice spriječili smjene svojih kadrova

DOM NARODA parlamenta BiH ostaje u blokadi jer su zastupnici koje kontrolira čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik u ponedjeljak srušili kvorum na sjednici na kojoj se trebalo odlučivati o smjenama kadrova njihove stranke u tijelima izvršne i zakonodavne vlasti, čime se produžava višemjesečna paraliza države.
Hitna sjednica Doma naroda parlamenta BiH sazvana je na zahtjev skupine hrvatskih, srpskih i bošnjačkih delegata koji su predložili smjenu Nikole Špirića iz Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) s pozicije predsjedatelja tog tijela, kao i potvrdu smjene SNSD-ovih ministara vanjske trgovine i financija Staše Košarca i Srđana Amidžića koju je još 25. veljače izglasao Zastupnički dom.
Proceduralna taktika rušenja kvoruma kao uobičajeni alat blokade
SNSD u klubu Srba u Domu naroda ima tri od pet zastupnika, a prema poslovniku o radu tog tijela za kvorum je nužno sudjelovanje najmanje po tri zastupnika iz kluba svakog konstitutivnog naroda.
Ranije su to koristili bošnjački zastupnici kako bi blokirali sjednice na čijem su dnevnom redu bile točke koje su oni smatrali neprihvatljivima, a u ponedjeljak se istom taktikom poslužio SNSD čiji je zastupnik Sredoje Nović kazao kako oni sazivanje ove hitne sjednice ne prihvaćaju jer je smatraju pokušajem da manjina upravlja većinom.
"Ne možemo dati pravo nikome u ovom domu da manjina upravlja većinom. Mi to sigurno nećemo prihvatiti bez obzira tko se s kim udružuje. To bi bila izdaja izbornih rezultata", kazao je Nović koji je potom zajedno s preostala dva SNSD-ova zastupnika napustio dvoranu.
Pokušaj formiranja nove vladajuće koalicije bez Dodikove stranke
Smjenu Špirića i dvojice ministara iz SNSD-a već tjednima traže članovi stranaka koje pokušavaju uspostaviti novu vladajuću koaliciju u BiH iz koje bi bio izbačen SNSD. Do ovoga je došlo nakon što je čelnik te stranke Dodik, koji je u veljači nepravomoćno osuđen na jednogodišnju zatvorsku kaznu, potaknuo donošenje neustavnih zakona u Republici Srpskoj s ciljem onemogućavanja djelovanja državnih pravosudnih i policijskih tijela u tom entitetu.
Bio je to povod strankama koje čine bošnjačko-građanski blok u koaliciji uspostavljenoj nakon izbora 2022. godine da donesu odluku o raskidu suradnje sa SNSD-om. Kao potencijalne nove partnere izabrali su Srpsku demokratsku stranku (SDS) i Partiju demokratskog progresa (PDP) koje su sada u oporbi.
HDZ BiH uvjetuje podršku novoj koaliciji izmjenama izbornog zakona
Pozvali su HDZ BiH da im se u tom pridruži, no čelnik ove stranke Dragan Čović uspostavu bilo kakve nove koalicije uvjetuje izglasavanjem izmjena izbornog zakona kojima bi se osiguralo da Hrvati mogu birati svog člana Predsjedništva BiH.
Takav je prijedlog Domu naroda ranije uputila HDZ-ova zastupnica Marina Pendeš, no o njemu zbog stalnih blokada i naizmjeničnog rušenja kvoruma za kojim posežu bošnjački, odnosno srpski zastupnici još nije bilo rasprave iako je uvršten u dnevni red redovite sjednice.
Spor oko HDZ-ovog prijedloga izmjena izbornog zakona
HDZ-ov prijedlog svodi se na uspostavu novog mehanizma po kojem bi član Predsjedništva BiH iz reda Hrvata postao onaj kandidat koji uz opću većinu glasova iz Federacije BiH dobije i najveći broj glasova iz pet županija u kojima su Hrvati apsolutna ili relativna većina.
Bošnjačke su stranke taj prijedlog ocijenile neprihvatljivim i neustavnim uz obrazloženje kako se time ne mogu provesti presude Europskog suda za ljudska prava kojima je utvrđena diskriminacija građana BiH u izbornom procesu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati