Gdje bi Iran mogao napasti SAD?

IRAN je najavio brzu osvetu nakon što su SAD izvele udare na iranski nuklearni program. "Svaki američki građanin ili vojnik u regiji sada je meta", rekao je komentator na iranskoj državnoj televiziji.
Iranski čelnici već su danima i tjednima prije napada upozoravali da će, ako do njega dođe, uslijediti odmazda. "Sve američke baze su nam u dometu i napast ćemo ih bez zadrške", poručio je ministar obrane Aziz Nasirzadeh 11. lipnja. Ovo su neke od američkih baza i rasporeda trupa u regiji koje bi mogle biti izložene napadima.
Američki vojnici pod prijetnjom
Na Bliskom istoku trenutačno je raspoređeno više desetaka tisuća američkih vojnika. Zračna baza al-Asad, oko 240 kilometara zapadno od Bagdada, kojom zajednički upravljaju iračko i američko zrakoplovstvo, najveće je američko vojno uporište u Iraku, a ondje su stacionirane tisuće američkih vojnika. Iran i njegovi saveznici bazu su posljednjih godina više puta napadali, piše Washington Post.
Nakon što su SAD u siječnju 2020. ubile visokog iranskog generala Kasema Sulejmanija, Iran je ispalio 16 projektila na baze s američkim vojnicima u Iraku. Jedanaest ih je pogodilo al-Asad, ranivši desetke američkih vojnika i ostavivši duboke kratere. Prema tadašnjim procjenama, napad je bio namijenjen izazivanju žrtava. Istodobno je Iran raketirao i bazu u Irbilu, u iračkom Kurdistanu.
Milicije pod iranskim utjecajem napale su al-Asad i prošlog kolovoza, koristeći projektile i dronove.
Trumpova administracija objavila je da smanjuje broj američkih baza u Siriji s osam na jednu – Tanf, koja se nalazi na strateški važnom jugu Sirije, u blizini granica s Irakom i Jordanom. Nije poznato kada će povlačenje biti dovršeno.
U siječnju 2024., u napadu dronom na američko uporište Tower 22 u Jordanu, dvadesetak kilometara južno od Tanfa, poginula su trojica američkih vojnika, a deseci su ozlijeđeni. Bio je to najsmrtonosniji napad na američke snage od pada Kabula 2021.
Najveće američko vojno prisustvo u Perzijskom zaljevu
Najveće američko vojno prisustvo u Perzijskom zaljevu uključuje bazu Naval Support Activity u Bahreinu, sjedište 5. flote američke mornarice u kojoj je stacionirano oko 8300 vojnika, te katarsku bazu al-Udeid, koja je najveće američko vojno postrojenje na Bliskom istoku. Al-Udeid, 30-ak kilometara jugozapadno od Dohe, služi kao zapovjedno središte Središnjeg zapovjedništva američke vojske (CENTCOM) i može primiti više od 10.000 vojnika.
Druge baze s američkim trupama u Perzijskom zaljevu uključuju kamp Buehring i zračnu bazu Ali al-Salem u Kuvajtu te bazu al-Dhafra u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, u kojoj je smještena 380. ekspedicijska zračna postrojba američkog ratnog zrakoplovstva.
Prema navodima jednog europskog dužnosnika upućenog u situaciju, iranski su dužnosnici još prije američkog udara upozorili Katar da bi američke baze u zaljevu mogle postati legitimne mete.
Napadima bi mogle biti izložene i američke ambasade i diplomatska predstavništva u regiji. SAD su već evakuirale dio osoblja i članova njihovih obitelji iz ambasada u Iraku i Izraelu. Milicije koje financira Teheran također bi mogle ugroziti američke vojnike i interese u regiji.
"Za to već postoje operativni planovi," rekao je u četvrtak Abu Ali al-Askari, sigurnosni dužnosnik iračke šijitske milicije Kataib Hezbollah koju podržava Iran. "Američke baze diljem regije sigurno će se pretvoriti u streljane... a ne zaboravimo ni iznenađenja koja bi mogla čekati njihove avione na nebu."
Na pitanje o pripremama za moguću iransku odmazdu, Pentagon je Washington Post u četvrtak uputio na izjavu ministra obrane Petea Hegsetha od ponedjeljka, u kojoj najavljuje "razmještaj dodatnih sposobnosti" na Bliskom istoku. "Zaštita američkih snaga naš je glavni prioritet, a ova pojačanja namijenjena su jačanju naše obrambene pozicije u regiji," napisao je Hegseth na X-u.
"Američke snage zadržavaju obrambeni raspored i to se nije promijenilo," dodao je u ponedjeljak glasnogovornik Pentagona Sean Parnell, što je Pentagon posebno istaknuo.
Air France i KLM u srijedu su kasno navečer otkazali letove iz i prema zračnoj luci u Dubaiju. Air France je kao razlog naveo "sigurnosnu situaciju u regiji", bez naznake kada bi se letovi mogli ponovno uspostaviti.
Može li Iran napasti američko tlo?
Iako Iran raspolaže širokim spektrom balističkih i krstarećih projektila, nijedan – uključujući one koji su još u razvoju – nema domet kojim bi mogao doseći teritorij SAD-a, navodi se u analizi Projekta obrane od projektila Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS). Iransko ratno zrakoplovstvo također nema sposobnosti za napad na SAD.
Zato bi glavna američka briga bila moguća odmazda protiv njihovih snaga raspoređenih u regiji.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati