Oprezan početak tjedna na Wall Streetu, azijske burze rastu

NA WALL Streetu su danas burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer su ulagači oprezni dok čekaju vijesti o tome kako se odvijaju trgovinski pregovori između SAD-a i Kine.
Dow Jones indeks ostao je gotovo nepromijenjen, na 42.761 bodu, dok je S&P 500 ojačao 0,09 posto, na 6.005 bodova, a Nasdaq indeks 0,31 posto, na 19.591 bod.
Londanski sastanak u fokusu
U fokusu ulagača bio je jučer sastanak između vodećih američkih i kineskih trgovinskih predstavnika u Londonu, koji je uslijedio nakon prošlotjednog telefonskog razgovora između predsjednika SAD-a i Kine Donalda Trumpa i Xi Jinpinga.
Nakon pojačanih tenzija, kada je Trump u travnju uveo velike carine na uvoz kineskih proizvoda, prošlog su mjeseca trgovinski predstavnici u razgovorima u Švicarskoj dogovorili da će pregovarati.
To je smanjilo tenzije između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava, no zasad još nema vijesti o napretku u pregovorima.
Tržište optimistično unatoč nejasnoćama
"Tržište svaki dijalog s Pekingom smatra napretkom, bez obzira vodi li do opipljivih rezultata. Tržište će jednostavno vjerovati američkoj vladi dok se ne dokaže suprotno", kaže Jake Dollarhide, direktor u tvrtki Longbow Asset Management.
Jučerašnji blagi rast S&P 500 i Nasdaq indeksa uglavnom se zahvaljuje rastu cijena dionica nekoliko tehnoloških divova. Među ostalim, cijene Amazona i Alphabeta porasle su više od 1 posto.
Europske burze u padu
Na europskim su burzama cijene dionica jučer blago pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,06 posto, na 8.832 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,54 posto, na 24.174 boda, a pariški CAC 0,17 posto, na 7.791 bod.
Azijske burze rastu
Na azijskim burzama cijene dionica danas su porasle, dok se na valutnim tržištima jedva bilježe neke promjene, dok investitori nestrpljivo čekaju rezultat trgovinskih pregovora između predstavnika SAD-a i Kine, koji su se produljili na drugi dan.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bez japanskih oko 6,30 sati bio je u plusu 0,5 posto. Istodobno, tokijski Nikkei porastao je 0,91 posto, a i sve ostale azijske burze bile su u plusu.
Spor oko rijetkih metala i čipova
Vodeći ekonomski dužnosnici dvaju najvećih svjetskih gospodarstava nastoje smiriti žestok spor koji se uz nametanje carina proširio i na ograničavanje kineskog izvoza rijetkih metala potrebnih za poluvodiče.
Nedostatak detalja s tih pregovora, unatoč pozitivnim naznakama nekih dužnosnika i Trumpa, devizne trgovce u radno vrijeme azijskih burzi držao je na oprezu te su nerado poduzimali veće poteze.
Američki dolar tako je oslabio 0,12 posto, na 144,57 jena, dok je prema euru pojeftinio 0,22 posto, na 1,1425 dolara.
Dolar na najnižoj razini u šest tjedana
Posljedično, dolarov indeks, koji mjeri izvedbu američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, stagnirao je na 98,986 bodova, nedaleko najniže razine u šest tjedana, koju je dotaknuo prošlog tjedna. Taj indeks je ove godine pao za 8,7 posto, jer investitori bježe iz američke imovine zabrinuti zbog utjecaja carina i trgovinskih napetosti na američko gospodarstvo i rast.
"Produžetak pregovora i neki pozitivni komentari američkih dužnosnika mogli bi dati kratkoročno olakšanje tržištima, no vjerojatno neće biti optimizma bez stvarnog strukturnog napretka. Za razliku od pregovora u Ženevi, gdje je dogovor o smanjivanju carina donio lake pobjede, londonski pregovori sada se bave trnovitijim pitanjima poput kontrole izvoza čipova, rijetkih metala i studentskih viza. To su dugoročna, strateška pitanja i ne rješavaju se lako u nekoliko dana", rekao je Charu Chanana, glavni investicijski strateg u Saxu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati