Novi Zeland zamrznuo slanje milijuna dolara pacifičkoj državici koja surađuje s Kinom

NOVI Zeland obustavio je isplatu milijuna dolara pomoći Cookovim Otocima zbog "širine i sadržaja" sporazuma koji je pacifička državica sklopila s Kinom.
Novozelandski premijer Christopher Luxon, koji je u svom prvom službenom posjetu Kini, poručio je da Cookovi Otoci nisu bili transparentni i otvoreni u vezi sa svojim sveobuhvatnim strateškim partnerstvom s Kinom. "Obustavili smo dio pomoći dok ne dobijemo odgovor na ta pitanja", rekao je Luxon u Šangaju.
Odnosi između pacifičkih otočnih državica te njihovih regionalnih podupiratelja Australije i Novog Zelanda narušeni su posljednjih godina dok se Peking bori za povećanje svog utjecaja u regiji. Cookovi Otoci imaju samoupravu, ali dijele vojsku i putovnice s Novim Zelandom.
Peking brani svoje partnerstvo s Cookovim Otocima
Premijer Cookovih Otoka Mark Brown kazao je zastupnicima u parlamentu da financiranje "nije zaustavljeno, nego pauzirano" te umanjio značaj zamrznutog iznosa. Novi Zeland je najveći financijer Cookovih Otoka. Zasad će se obustaviti financiranje od 18,2 milijuna novozelandskih dolara (11 milijuna američkih dolara).
Peking, koji je u veljači priopćio da sporazumi nisu usmjereni protiv Novog Zelanda, brani svoje partnerstvo s Cookovim Otocima, zemljom od 15 otoka i 15.000 stanovnika.
"I Novi Zeland i Cookovi Otoci važni su partneri Kine. Suradnja Kine i Cookovih Otoka nije usmjerena protiv treće strane, niti bi je trebala ometati ili ograničavati bilo koja treća strana", naveo je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Guo Jiakun.
U izvješću podnesenom Parlamentu Cookovih Otoka ovog tjedna, Odbor za javne račune izrazio je zabrinutost zbog smanjenja financiranja. Novac je bio namijenjen za "podršku ključnom sektoru", što znači da bi se njime financirao zdravstveni, obrazovni i turistički sektor Cookovih Otoka.
Sporazumi ne predviđaju sigurnosnu suradnju
Zamrznuta sredstva predstavljaju dio od 200 milijuna novozelandskih dolara koje je Novi Zeland usmjerio Cookovim Otocima tijekom protekle tri godine u sklopu gotovo 60 godina starog sporazuma o slobodnom pridruživanju. Sporazum zahtijeva konzultacije čelnika Cookovih Otoka s Novim Zelandom o sporazumima s drugim zemljama koji bi mogli utjecati na Novi Zeland.
Cookovi Otoci imaju veliku i unosnu isključivu ekonomsku zonu, a Brownova vlada istražuje mogućnosti za aktivnosti rudarenja u dubokom moru. Stanovnici Cookovih Otoka mogu slobodno živjeti i raditi na Novom Zelandu, što je izazvalo uzbunu oko nacionalne sigurnosti kad se saznalo za sporazume s Kinom.
Sporazumi ne predviđaju sigurnosnu suradnju između Pekinga i Cookovih Otoka, ali obećavaju više financiranja iz Kine za infrastrukturne projekte i obrazovne stipendije. Nisu svi dokumenti koje je Brown potpisao javno objavljeni.
"Sporazumi ne zamjenjuju naše dugogodišnje odnose s Novim Zelandom, Australijom i drugima, već ih nadopunjuju, osiguravajući nam diversificirani portfelj partnerstava", izjavio je Brown još u veljači. Vijest o sporazumima izazvala je prosvjede u Avarui, glavnom gradu Cookovih Otoka. Predvodili su ih oporbeni zastupnici.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati