Mala kineska tvrtka kupuje Trumpovu kriptovalutu u vrijednosti od 300 milijuna dolara

MALA tehnološka tvrtka koja je povezana s Kinom i TikTokom objavila je ovaj tjedan neobičnu vijest. Osigurala je financiranje za kupnju memecoina $TRUMP u vrijednosti do 300 milijuna dolara. GD Culture Group kotira na američkoj burzi i ima kinesku podružnicu, ali i samo osam zaposlenika. Prošle godine nije ostvarila nikakav prihod kroz e-trgovinu koju vodi na TikToku, aplikaciji za dijeljenje videozapisa u kineskom vlasništvu.
U ponedjeljak je GD Culture Group postala još jedna tvrtka sa stranim vezama koja je prihvatila kripto iskorak američkog predsjednika Donalda Trumpa, objavio je New York Times. Profit završava izravno na računima obitelji Trump i stvara sukobe interesa koji zabrinjavaju etičke stručnjake. Memecoini poput $TRUMP vrsta su kriptovalute temeljene na slavnim osobama i tradicionalno nemaju nikakvu uporabnu vrijednost osim spekulativne.
U svojoj izjavi GD Culture Group navodi da će potrošiti 300 milijuna dolara na bitcoin i $TRUMP, koristeći prihode od prodaje dionica neimenovanom subjektu u Britanskim Djevičanskim Otocima, popularnom poreznom utočištu. Taj investicijski plan potvrdila je u prijavi regulatornoj agenciji za vrijednosne papire kasno u utorak, piše The New York Times.
"Ovo je potpuno neprihvatljivo i otvara cijeli niz etičkih, pravnih i ustavnih pitanja"
Ova transakcija otvorila bi etička pisanja jer omogućava bogaćenje Trumpove obitelji istodobno dok američki predsjednik pokušava postići dogovor kojim bi TikTok mogao nastaviti poslovati u Sjedinjenim Američkim Državama, umjesto da se suoči sa zabranom koju je odobrio Kongres.
Ova objava također pokazuje kako su investitori diljem svijeta, uključujući neke koji praktički nemaju javni trag, prigrlili predsjednikove kripto pothvate kako bi poboljšali vlastite poslovne izglede.
Samo isticanje povezanosti s Trumpovim poslovanjem može brzo koristiti nekoj tvrtki. Dionice GD Culture Groupa, koje su bile u problemima, porasle su za 12 posto u ponedjeljak, da bi već sljedeći dan taj dobitak nestao.
"Nema sumnje. Ove strane tvrtke i vlade očito žele steći naklonost predsjednika", rekao je bivši kongresnik Charles Dent, republikanac iz Pennsylvanije koji je bio predsjednik Etičkog odbora Zastupničkog doma Kongresa: "Ovo je potpuno neprihvatljivo i otvara cijeli niz etičkih, pravnih i ustavnih pitanja koja se moraju riješiti."
Investitori iz stranih zemalja pohrlili su kupovati $TRUMP coin otkako se pojavio na tržištu u siječnju. Neki su izričito naveli da se nadaju kako će putem svojih kupnji utjecati na predsjednika Trumpa. GD Culture Group nije bila toliko jasna oko svojih namjera. U svojoj izjavi tvrtka je navela da želi "ojačati bilancu visokoučinkovitim digitalnim ulaganjima".
Tko je stvarni investitor?
Nije jasno hoće li tvrtka uopće provesti tu objavu u djelo, niti koliko je od tih 300 milijuna dolara doista primila od neidentificiranog investitora. U travnju se pokazalo da je tvrtka u opasnosti od gubitka kotacije na Nasdaqu jer nije ispunila određene financijske uvjete.
No svaka takva poslovna odluka GD Culture Groupa bila bi prvi poznati primjer tvrtke povezane s Kinom koja kupuje Trumpov memecoin. U svojim financijskim izvješćima tvrtka je napomenula da bi njezina podružnica, Shanghai Xianzhui, mogla biti pod utjecajem zahtjeva kineske vlade, iako takva formulacija nije neobična za kineske tvrtke.
"Kineska vlada može intervenirati ili utjecati na njezino poslovanje u bilo kojem trenutku", navodi tvrtka u godišnjem izvješću podnesenom u ožujku. Posljednjih tjedana obitelj Trump suočava se s brojnim kritikama u Washingtonu zbog svojih poslovnih veza sa stranim zemljama.
Na sjednici Senata u utorak senator Christopher Murphy, demokrat iz Connecticuta, proveo je 20 minuta govoreći o različitim izvorima stranog novca u Trumpovu poslovanju, uključujući memecoin, posao s nekretninama koji uključuje vladu Katara te poseban kripto dogovor od dvije milijarde dolara s tvrtkom koju podupiru Ujedinjeni Arapski Emirati.
"Kad bi gradonačelnik malog grada prodavao sastanke u gradskoj vijećnici za tisuću dolara, istjerali bi ga iz grada, a upravo to Donald Trump radi na Bliskom istoku i diljem svijeta", rekao je Murphy.
Stranim investitorima zabranjene su donacije političkim kampanjama
Trump je počeo prodavati $TRUMP coin tri dana prije svoje inauguracije, kao jedan od nekoliko kripto pothvata koje su on i njegovi sinovi pokrenuli. Cijena coina nakratko je naglo porasla, a zatim jednako brzo pala, što je investitore koštalo milijarde dolara.
Trump i njegovi poslovni partneri najavili su u travnju da će 220 najvećih kupaca coina biti pozvano na večeru s predsjednikom, što je izazvalo još jedan val trgovanja i dodatno bogaćenje obitelji Trump. Analiza koju su proveli The New York Times i kripto forenzička tvrtka Nansen otkrila je da su mnogi kupci coina bili iz inozemstva, iz zemalja poput Meksika, Singapura i Australije.
Prema američkom zakonu, stranim investitorima zabranjeno je donirati političkoj kampanji ili inauguracijskom fondu predsjednika SAD-a. No Trumpovi kripto pothvati otvorili su novi put stranim kupcima da ga financijski podupru.
U travnju je brodarska tvrtka sa sjedištem u Meksiku, Fr8Tech, najavila da će potrošiti 20 milijuna dolara na Trumpov memecoin kao način "zagovaranja pravedne, uravnotežene i slobodne trgovine između Meksika i SAD-a".
Izjava GD Culture Groupa nije spominjala nikakve političke ciljeve. Xiaojian Wang, glavni izvršni direktor, rekao je da tvrtka prihvaća "industrijsku transformaciju" kroz kriptovalute i poduzima korake kako bi "ojačala našu financijsku osnovu".
Zajamčena anonimnost na Britanskim Djevičanskim Otocima
Nije jasno kako je točno GD Culture Group osigurala financiranje za kupnju kriptovaluta vrijednih stotine milijuna dolara. U svojoj izjavi tvrtka nije otkrila nikakve informacije o subjektu u Britanskim Djevičanskim Otocima koji je pristao kupiti njezine dionice.
U prijavi burzovnom regulatornom tijelu u utorak, GD Culture Group potvrdila je svoje planove za kupnju $TRUMP, ali opet nije navela nikakve informacije o subjektu koji financira tu kupnju. Povijesno gledano, Britanski Djevičanski Otoci omiljena su jurisdikcija za strane investitore koji žele zadržati anonimnost jer je ondje lako osnovati fiktivnu tvrtku.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati