Kinezi o govoru kineske studentice na Harvardu: "Takav talent treba ostati u Americi"

GOVOR kineske studentice, u kojem je pozvala na jedinstvo u podijeljenom svijetu, održan svega nekoliko dana nakon što su Sjedinjene Američke Države najavile da će "agresivno" ukidati vize kineskim studentima, izazvao je pomiješane reakcije u SAD-u i Kini.
"Ne uzdižemo se tako da jedni drugima dokazujemo da smo u krivu. Uzdižemo se tako da jedni druge ne puštamo", poručila je Jiang Yurong u četvrtak, istoga dana kada je američki savezni sudac blokirao pokušaj Trumpove administracije da zabrani dolazak stranih studenata na Harvard.
Njezin je govor brzo postao viralan na kineskom internetu – neki su rekli da ih je duboko dirnuo, dok su drugi isticali da njezino elitno porijeklo nije reprezentativno za prosječne kineske studente, piše BBC.
Prva kineska studentica koja je govorila na Harvardu
U Sjedinjenim Državama, pojedinci su ukazivali na njezine navodne veze s Komunističkom partijom Kine. Američke vlasti, koje su pokušale ograničiti upis stranih studenata na Harvard, ranije su optužile to sveučilište da "surađuje s Komunističkom partijom Kine".
Jiang, koja je diplomirala međunarodni razvoj, prva je kineska studentica koja je govorila na diplomskoj svečanosti na Harvardu. U govoru je naglasila vrijednost međunarodne dimenzije harvardske učionice, istaknuvši kako je to iskustvo nju i njezine kolege naučilo da "plešu kroz tuđe tradicije" i "nose težinu tuđih svjetova".
"Ako još uvijek vjerujemo u zajedničku budućnost, ne zaboravimo: oni koje etiketiramo kao neprijatelje – i oni su ljudi. Uviđajući njihovu ljudskost, pronalazimo vlastitu", rekla je Jiang, koja je završne dvije godine srednje škole pohađala u Cardiffu u Walesu, a zatim preddiplomski studij na sveučilištu Duke u SAD-u.
Konzervativni profil na mreži X pod imenom @amuse kritizirao je Harvard zbog izbora govornice koju opisuje kao "predstavnicu nevladine organizacije koju financira i nadzire KP Kine", tvrdeći da njezin otac radi za organizaciju koja "funkcionira kao kvazidiplomatski agent Partije".
"Yurong Luanna Jiang, predstavnica nevladine organizacije koju financira i nadzire Komunistička partija Kine (KP Kine), održala je završni govor na Harvardu ponavljajući diplomatsku retoriku Xi Jinpinga o zajedničkoj budućnosti čovječanstva. Njezin otac, Jiang Zhiming, viši je dužnosnik te nevladine organizacije i djeluje kao kvazidiplomatski agent KP Kine. Zaklada za očuvanje bioraznolikosti i zeleni razvoj Kine (China Biodiversity Conservation and Green Development Foundation – CBCGDF) ima snažne veze s državom i Komunističkom partijom te je osnovana 1985. odlukom Državnog vijeća NR Kine", napisao je profil.
Taj profil, koji broji 639.000 pratitelja, ranije je objavljivao sadržaj u korist Donalda Trumpa – uključujući i montaže u kojima se američki predsjednik bori protiv Dartha Vadera – kao i seksualizirane prikaze bivše potpredsjednice Kamale Harris.
S druge strane, neki kineski korisnici društvenih mreža tvrde da organizaciju u kojoj radi Jiangin otac podupiru poznate američke tvrtke i zaklade. BBC nije neovisno potvrdio te tvrdnje. "Zato je i mogla dobiti stipendiju za srednju školu u Ujedinjenom Kraljevstvu, a potom i za Harvard", napisao je jedan korisnik na kineskoj društvenoj mreži Weibo.
"Takav talent treba ostati u Americi"
Drugi su, uz dozu sarkazma, pozvali da ostane u SAD-u. "Takav talent treba ostati u Americi", napisao je jedan korisnik. "Neka i dalje blista u inozemstvu i drži se dalje od nas!", poručio je drugi.
No, Jiangina vizija "zajedničke ljudskosti" mnoge je ipak snažno pogodila. "To što je mogla stati na međunarodnu pozornicu i reći ono što osjećaju kineski studenti rasplakalo me", napisao je korisnik na kineskoj društvenoj mreži Red Note.
Drugi su je branili i odgovorili kritičarima: "Možda ih nisi promijenila, ali su te čuli… Kad više ljudi poput tebe progovori, promjena će na kraju doći."
Na Harvardu trenutno studira oko 6800 stranih studenata, što čini više od 27 posto ukupne upisane populacije u prošloj akademskoj godini. Otprilike trećina tih stranih studenata dolazi iz Kine, a više od 700 ih je iz Indije.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati