Jedan od najvećih bordela na svijetu dnevno posjeti 3000 muškaraca. Plaćaju po 2 eura

KAO DJECU su ih otele bande, prodali su ih članovi vlastite obitelji, prevarili dečki i svodnici - to je stvarnost u bangladeškom selu u kojem je prostitucija jedini način života. Svakog dana više od 1500 žena i djevojčica prisiljeno je udovoljavati željama više od 3000 muškaraca za iznose oko samo dva eura u selu Daulatdiji, jednom od najvećih bordela na svijetu, piše Daily Mail.
Djevojčice se već s 14 godina, što je zakonska dob za pristanak na spolni odnos u Bangladešu, prisiljava na prostituciju, najčešće nakon što ih netko proda ili prokrijumčari, a zatim ih drže zatočenima dok ne otplate "dug".
Djevojke koje završe u Daulatdiji, selu punom baraka i uskih uličica, suočene su s doživotnim fizičkim i psihičkim patnjama kojima nijedno dijete ne bi smjelo biti izloženo. "Mi se samo želimo igrati, volimo se igrati. Voljela bih da nam netko pronađe drugo mjesto, negdje vani, gdje bismo mogle živjeti", rekla je jedna djevojčica koja živi u selu.
Njezin život, kao i živote tisuća drugih žena i djevojčica u Daulatdiji, opisuje izjava jednog klijenta: "Uzimam koju god djevojku poželim. Ne osjećam se loše zbog toga. Svi se moraju zabaviti."
Oko 3000 muškaraca svakodnevno posjeti bordel, a većinom su to vozači kamiona koji u Daulatdiju svraćaju zbog blizine željezničke stanice i trajektnog pristaništa na rijeci Padmi, jednoj od glavnih pritoka Gangesa.
"Ima mladih i starih, od 10 do 40 godina"
Na pitanje zna li njegova supruga kamo ide, jedan vozač kamiona nasmijao se i rekao za ARTE.tv 2020. godine: "Ne, ubila bi me." Drugi je rekao: "Ima ih mladih i starih. Od 10 do 40 godina. Cijene se kreću od 60 centi do 10 eura."
Prošlog mjeseca Amnesty International objavio je poruku: "Ženama iz Daulatdije: više nećemo šutjeti." Bio je to apel za zatvaranje sela i njegovu zamjenu "pravim domovima i radnim mjestima za te žene".
Objava je uslijedila nekoliko tjedana nakon što su se na internetu pojavile nove snimke iz ovog sela od pet hektara. Na njima se vidi kako muškarci hodaju uskim i prenapučenim uličicama i traže žene za seksualne usluge.
Visoka smrtnost i sve više samoubojstava žena
Okružena limenim barakama, malim trgovinama i otvorenom kanalizacijom, Daulatdia je mjesto kojem nema spasa i nije jedino takvo u zemlji. Zbog velikog broja žena i djece koje se uvlači u bangladešku seks industriju, u najmanje dva bordela, Kandapariju i Daulatdiji, morala su se izgraditi privatna groblja zbog visoke smrtnosti i sve više samoubojstava žena.
Žena koja u Daulatdiji živi već 50 godina ispričala je da je morala unajmiti trojicu ovisnika kako bi pokopala mrtvorođeno dijete svoje susjede. Za ARTE.tv je rekla: "Oni su jedini bili spremni dirati tijelo. Morala sam ih moliti."
Plitki grob prekriven je bambusom kako psi i lisice ne bi iskopali tijelo. Prijašnjih godina bile su prisiljene bacati tijela u rijeku jer im mještani nisu dopuštali zakopati ih u zemlju.
"Prodali su me kad sam imala oko osam godina"
Patnje žena i djevojčica u Daulatdiji dokumentirane su tijekom godina kad bi novinari uspjeli ući u selo i razgovarati s njima. Lokalne nevladine udruge već dvadeset godina pokušavaju poboljšati uvjete za žene i djecu. Vjeruje se da u selu živi između 500 i 1000 djece, većinom u istim sobama u kojima njihove majke rade.
Guardian je 2016. razgovarao sa ženama, djevojčicama i muškarcima o životu u selu bordelu. Jedna djevojčica tada je rekla: "Ovdje ima loših ljudi, diraju nas i rade svakakve stvari, a onda se moja mama naljuti." Jedna žena koju su kao dijete doveli u Daulatdiju ispričala je: "Ne znam odakle su me uzeli. Prodali su me kad sam imala oko osam godina.
Nisam tada puno razumjela. Danas djeca više znaju, ja nisam bila takva. Jedna žena mi je dala dvije čokolade i ja sam otišla s njom. Dovela me ovamo i prodala. Ušle smo na prednja vrata, a ona je izašla straga. Prijetili su mi pa sam morala ostati. Nisam imala izbora."
"Koju god djevojku poželim, uzmem"
Danas je ta žena otplatila dug, samostalna je seksualna radnica i šalje novac svojoj djeci izvan sela. Još uvijek se nada da će se vratiti kući: "Kad bih ponovno vidjela ženu koja me prodala, ništa joj ne bih rekla. Dala bih joj koliko god novca želi samo da me vrati u školu. To mi je dovoljno. Kad bi me tamo ostavila, sama bih pronašla put kući."
Jedna majka ispričala je da mora primati klijente pred očima svoje desetogodišnje kćeri. "Moramo preživjeti, moramo ih prehraniti, odgojiti ih kako treba i zaraditi novac. Inače ne možemo platiti njihovu školu i hranu." Klijentima, čini se, nije bitno što ženama nanose traume.
Jedan je za Guardian rekao: "Dolazim ovamo da se zabavim. Nakon napornog rada osjećam se bolje. Koju god djevojku poželim, uzmem. Ne previše svijetlu, ne previše tamnu, volim one srednje. Ne osjećam se loše. Samo uživam, to je sve. Svi trebaju malo zabave."
"Moja kći ima 11 godina. Koliko još prije nego što i nju uzmu?"
Djevojčice stare samo 10 godina počinje se pripremati za prostituciju. Studija iz 2018. koju je provela organizacija Society for Environment and Human Development (SEHD) pokazala je da je oko 80 posto od 135 ispitanih žena bilo na prevaru odvedeno ili prokrijumčareno u bordel.
Svaka žena mora svakodnevno plaćati najam svojoj madam, koja posreduje između žena i vlasnika prostora. Kad stignu, prisiljene su otplaćivati "dug" od 200 do 300 dolara. Jedna žena rekla je za BBC News: "Što prije odem odavde, to bolje. Moja kći sad ima 11 godina. Koliko još prije nego što i nju uzmu?"
"Velik broj seksualnih radnica je maloljetan"
Mnoge djevojčice koje odrastaju u Daulatdiji osjećaju da im vrijeme istječe te da će uskoro i same završiti u brutalnom svijetu prostitucije. Humanitarne organizacije navode da je velik broj seksualnih radnica maloljetan.
Daulatdia postoji više od jednog stoljeća. Osnovana je još u doba britanske kolonijalne vlasti te premještena na sadašnju lokaciju pokraj trajektnog pristaništa 1988. godine, nakon što je požar uništio stari prostor.
Tijekom pandemije posao je usporio, pa je bordel u ožujku 2020. zatražio hitnu pomoć u hrani zbog zatvaranja, no čim su mjere popustile, sve se vratilo na staro, navode nevladine organizacije. Iako je prostitucija u bordelima zakonski dopuštena, većina žena radi na ulici ili u privatnim domovima, riskirajući da ih policija privede.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati