Istraživači s Ruđera objavili fotografiju mora kod Šibenika, objasnili zašto je žuto

AKO STE ovih dana prošetali uz obalu i primijetili da površina mora na nekim mjestima ima čudnu žutu boju - ne trebate brinuti. Ne radi se o zagađenju ni o cvjetanju mora, već o peludi, objavili su znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković. U objavi na Facebooku su objasnili o čemu se točno radi.
"More je žuto!? Nije zagađenje – to je pelud. I da, ima važnu priču za ispričati. Proljeće na Jadranu. Šetaš uz more, sve miriše... ali površina žuti? To nisu alge ni cvjetanje mora, već pelud koju vjetar s kopna nosi sve do mora.
U šibenskom kanalu, na istraživačkoj postaji Martinska, znanstvenici IRB-a iz Zavoda za istraživanje mora i okoliša u suradnji s kolegama iz Hrvatske, Portugala i Poljske, provode prvi hrvatski projekt koji sustavno proučava ovu pojavu – POLLMAR.
Redovito uzorkuju more, zrak, kišu i pelud. Prate:
- koliko peludi dolazi u more
- kako se ponaša u slanoj vodi
- kakve tvari otpušta
- i najvažnije – kako utječe na život u moru
U laboratoriju zatim stvaraju mini-mora tzv. mikrokozmose kako bi simulirali stvarne uvjete i odgovorili na pitanja poput:
- Hoće li pelud "nahraniti" mikroalge i poremetiti lanac ishrane?
- Prenosi li skrivene onečišćujuće tvari iz zraka u more?
- Može li promijeniti kemiju mora – bez da to uopće primijetimo?
Jer kad razumijemo što se događa ispod površine, možemo donijeti bolje odluke iznad nje. Za čišće more. Pametnije odluke. I budućnost koju gradimo znanjem.
Projekt financira Hrvatska zaklada za znanost - Croatian Science Foundation, a partneri na projektu su: Biološki odsjek PMF-a u Zagrebu, PMF - Kemijski odsjek, @andrija.stampar, Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, kao i Sveučilišta u Portu, Portugal, te Instituta za znanosti o Zemlji, Sveučilište Šleskoj", objavili su znanstvenici s Ruđera.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati