Mladi musliman senzacionalno osvojio predizbore za gradonačelnika NY-a. Tko je on?

U SVEGA nekoliko godina, Zohran Mamdani prešao je put od lokalnog organizatora do političke zvijezde američke ljevice. Ovaj 33-godišnji demokratski socijalist, podrijetlom iz Ugande i Indije, noćas je šokirao političku scenu New Yorka pobijedivši bivšega guvernera Andrewa Cuoma u demokratskim predizborima za gradonačelnika New Yorka.
Njegova pobjeda nije samo osobni trijumf, ona označava rastući val progresivne politike unutar Demokratske stranke i sve veće nepovjerenje mladih birača prema političkom establišmentu.
Dijete triju kontinenata
Rođen je u Ugandi 1990. godine, a odrastao u New Yorku, kamo se s obitelji doselio kad mu je bilo sedam godina. Njegova majka je poznata indijska redateljica Mira Nair, a otac ugandski aktivist i akademik. Njegovo ime – Zohran Kwame – spaja reference na perzijsko, afričko i indijsko kulturno naslijeđe.
Mamdani često ističe svoje imigrantsko podrijetlo kao temelj političke empatije: "Odrastao sam u sustavu u kojem sam vrlo rano naučio što znači biti siromašan, nevidljiv i neshvaćen", rekao je u jednom intervjuu.
Obrazovanje je stekao na prestižnim američkim sveučilištima, ali je umjesto financijske karijere ili akademske sigurnosti izabrao organiziranje zajednice u Queensu – četvrti koju danas predstavlja u njujorškoj skupštini.
Politička karijera: od vrata do vrata
Prvi put se politički angažirao kao organizator pokreta za stanarska prava. Zajedno s drugim aktivistima iz Democratic Socialists of America (DSA), Mamdani je na terenu gradio potporu ideji da politika mora služiti interesima radnika i siromašnih, a ne korporacija i elita.
Godine 2020. izabran je u državnu skupštinu New Yorka kao kandidat DSA, pobijedivši kandidata establišmenta.
Njegova kampanja bila je vođena s malim proračunom, ali velikim angažmanom volontera. Mamdani je koristio više jezika – uključujući urdski i španjolski – kako bi se obratio raznolikoj zajednici u Astoriji u Queensu.
Demokratski socijalist i kritičar Izraela
Mamdani sebe otvoreno naziva "demokratskim socijalistom". Njegova politička platforma temelji se na borbi protiv siromaštva, rasne i klasne nejednakosti te klimatske krize. Zalaže se za besplatan javni prijevoz (ukidanje naplate za autobuse), univerzalnu skrb za djecu, zamrzavanje stanarina u subvencioniranim stanovima, pristupačnije cijene u trgovinama i progresivno oporezivanje najbogatijih.
Njegov stav o vanjskoj politici također odudara od glavne struje Demokratske stranke. Otvoreno podržava Palestince i kritizira izraelsku politiku, zbog čega je često u sukobu s proizraelskim lobijem unutar stranke.
Mamdani je ranije ovog mjeseca izazvao kontroverze zbog komentara na podcastu The Bulwark. Na pitanje o izrazu "globalizirajte intifadu", Mamdani je rekao da taj slogan vidi kao simboličan poziv na borbu za prava Palestinaca, a ne kao poziv na nasilje ili antisemitizam. Naglasio je da su "te riječi različito shvaćene" i da se protivi svakom poticanju na nasilje, ali frazu nije izričito osudio.
To je izazvalo oštre reakcije među američkim židovskim liderima, koji su poručili da Mamdani ne bi smio voditi grad s najvećom židovskom populacijom izvan Izraela ako ne može jasno odbaciti ovakve izraze. Kritičari mu zamjeraju da je riječ "intifada" u suvremenom političkom kontekstu često povezana s nasilnim napadima na civile, osobito tijekom palestinskih ustanaka protiv Izraela.
Poruka demokratskom establišmentu
Kao i njegova politička saveznica Alexandria Ocasio-Cortez, Mamdani uspješno koristi društvene mreže kako bi dopro do mlađih birača i izravno odgovarao na kritike. Njegovi videozapisi u kojima razgovara s Trumpovim biračima i pokušava razumjeti njihove razloge postali su viralni.
U kampanji koristi jednostavan, razgovorni jezik. Ne nosi kravatu. Snima videozapise s referencama na bollywood, govori urdski i španjolski, često hoda s megafonom i ruksakom. Sve je to dio autentične slike političara koji ne želi djelovati "odozgo", već "rame uz rame" s građanima.
Njegova prisutnost u javnom prostoru nije samo politička, već i kulturna poruka – o uključivosti, antirasizmu i redefiniranju američkoga identiteta.
Pobjedom nad Andrewom Cuomom u demokratskim predizborima za gradonačelnika New Yorka, Mamdani je prešao iz lokalne politike u arenu nacionalnoga značaja. Ako pobijedi na izborima u studenome, postat će prvi musliman i prvi Amerikanac indijskoga podrijetla na čelu najvećega američkog grada.
Iako još uvijek izaziva skepsu dijela demokratskoga establišmenta, podrška koju ima od iznimno popularnih demokratskih socijalista Alexandrije Ocasio-Cortez i Bernieja Sandersa te mladih birača moguće sugerira da je progresivnija politika demokrata učinkovitija u borbi protiv trumpizma i desničarskoga populizma koji je zavladao Amerikom od umjerene i liberalne struje koja predvodi stranku.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati