Znanstvenici: Ovaj egzoplanet je prevelik da bi kružio oko ovako malene zvijezde
U SVEMIRU postoji mnogo prekrasnih i čudnih planeta, no ovaj novootkriveni je uistinu neobičan. Egzoplanet TOI-5205b je plinoviti div otprilike iste veličine i mase kao Jupiter, a kruži oko crvenog patuljka TOI-5205.
Dobro, u tome nema ničega čudnog, planeti cijelo vrijeme kruže oko zvijezda. Ono što je neobično je veličina TOI-5205 u odnosu na planet, odnosno zvijezda nema najmanje četiri puta veći polumjer od TOI-5205b. Također, TOI-5205b ima jako blisku orbitu, napravi krug oko svoje zvijezde svakih 1.6 dana.
Ovo je prvi put da je oko tako malenog crvenog patuljka uočen tako veliki egzoplanet. Astronomi još uvijek nisu shvatili kako je uopće došlo do tako čudnog uparivanja, s obzirom na to da se tako nešto kosi s našim trenutnim razumijevanjem formiranja planeta, piše Science Alert.
"Zvijezda domaćin, TOI-5205, samo je četiri puta veća od Jupitera, a ipak se oko nje uspio formirati planet veličine Jupitera, što je prilično iznenađujuće", rekao je astronom Shubham Kanodia iz Instituta za znanost Carnegie.
Crveni patuljci
Crveni patuljci su najmanje zvijezde glavnog niza za koje znamo; da su još malo manje, potpale bi pod kategoriju smeđih patuljaka; koji se više i ne smatraju zvijezdama. Imaju malu masu te slabiji sjaj i toplinu; izgaraju svoje zalihe vodika tako sporo da njihov životni vijek može trajati trilijunima godina – što je, ovo je zanimljiva informacija, puno više od trenutne starosti svemira (13.8 milijardi godina).
Budući da su tako mali i slabog sjaja, crveni se patuljci ne mogu vidjeti golim okom; mada su oni najbrojnije zvijezde u Mliječnoj stazi. Međutim, od 5250 egzoplaneta, samo 240 kruži oko takvih zvijezda crvenih patuljaka, a samo oko deset ih je veličine Jupitera (ili veće).
Naše dosadašnje shvaćanje formiranja planeta ukazuje na to da su takva uparivanja zvijezde i egzoplaneta malo vjerojatna. Zvijezde nastaju iz nakupina u gustim oblacima plina i prašine. Kako te nakupine rastu, materijal oko njih spaja se u disk iz kojeg nastaje beba zvijezda. Jednom kada zvijezda postane dovoljno masivna, emitira snažne vjetrove koji otpuhuje najbliži materijal.
Proces nastanka egzoplaneta
Iz preostalog materijala u disku se zatim oblikuju objekti koji kruže oko zvijezde, a ako opstanu i dovoljno narastu, prerastaju u planete. Da bi nastao plinoviti div, potrebno je oko 10 Zemljinih masa stjenovitog diska da bi se napravila planetarna jezgra, koja zatim akumulira plin za stvaranje goleme proširene atmosfere.
Ovaj se proces mora dogoditi relativno brzo, prije nego što beba zvijezda raznese ostatke diska. Naši modeli također sugeriraju da sićušna crvena patuljasta zvijezda nije imala, odnosno nije trebala imati, dovoljno materijala u disku za ovaj proces.
"Ako u disku nema dovoljno stjenovitog materijala za formiranje početne jezgre, ne može nastati plinoviti div. Također, ako disk ispari prije nego što se formira masivna jezgra, opet se ne može formirati divovski planet. Unatoč tome imamo TOI-5205b. Na temelju našeg trenutnog razumijevanja formiranja planeta, TOI-5205b ne bi trebao postojati; to je 'zabranjeni' planet", rekao je Kanodia.
Istraživanje naziva TOI-5205b: A Short-period Jovian Planet Transiting a Mid-M Dwarf objavljeno je u časopisu The Astronomical Journal.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati