Cijene plina oštro pale, kaže međunarodna agencija
OŠTAR pad cijena prirodnog plina i solidne razine popunjenosti plinskih skladišta smanjit će u ovoj godini pritisak na cijene plina na globalnim tržištima, objavila je danas Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Cijene ukapljenog prirodnog plina na europskim i azijskim spot tržištima spustile su se krajem prvog tromjesečja 2023. ispod razina na kojima su bile u ljeto 2021. godine iako su i dalje "znatno iznad" povijesnog prosjeka, objavila je agencija u svom Izvješću o tržištu plina.
Po ugovorima za terminske isporuke plina na nizozemskoj burzi Dutch Title Transfer Facility, referentnima u Europi, trenutno se megavat sat plina prodaje po cijeni ispod 40 eura, nakon što je u lanjskom kolovozu dosegnuo rekordnih otprilike 343 eura.
LNG sad čini dvije trećine europskog uvoza plina
Skladišta su, pak, ovu zimu završila s razinama zaliha iznad petogodišnjeg prosjeka jer su zbog oštrog pada cijena plina potrebe za povlačenjem tog energenta iz skladišta bile smanjene, objavila je agencija.
U Europi je potrošnja plina u sezoni grijanja 2022./23 pala za rekordnih 16 posto ili 55 milijardi kubičnih metara. "Očekuje se da će to smanjiti potražnju za utiskivanjem plina tijekom ljeta 2023. i potencijalno ublažiti tržišne fundamente", dodaje se.
U izvješću se navodi da EU sada treba tek polovinu količina plina koje su utisnute u skladišta tijekom lanjskoga ljeta kako bi dosegnula ciljanu razinu popunjenosti skladišta od 90 posto do početka sezone grijanja 2023./24.
Inače, LNG sada čini dvije trećine europskog uvoza plina, a LNG je pritom zadovoljavao otprilike jednu trećinu potražnje tijekom sezone grijanja 2022./23.
Europski uvoz LNG-a porastao je 25 posto ili 20 milijardi kubnih metara tijekom prošle sezone grijanja, pri čemu je SAD isporučio više od 45 posto povećane ponude.
"To nije jamstvo da se neće pojaviti nestabilnost"
"Poboljšani izgledi tržišta plina u 2023. nisu jamstvo da se ubuduće nestabilnost neće pojaviti i ne bi trebalo odvraćati pozornost od mjera za ublažavanje potencijalnih rizika", upozorila je IEA.
Očekuje se da će opskrba u 2023. biti ograničena zbog neizvjesnosti uslijed vremenskih uvjeta, manje dostupnosti ukapljenog prirodnog plina i daljnjeg smanjenja izvoza iz Rusije, priopćila je agencija.
Agencija očekuje da će u ovoj godini globalna opskrba LNG-om porasti svega 4 posto, a to nije dostatno da nadoknadi očekivani pad opskrbe ruskim plinom.
Procjenjuje se da će SAD, koji je postao najveći europski dobavljač ukapljenog plina, u 2023. namiriti više od polovine svjetskog povećanja opskrbe, objavila je ta agencija.
Freeport, drugo po veličini američko postrojenje za izvoz LNG-a, ponovno je započelo s radom nakon što je u lipnju 2022. zbog požara bilo zatvoreno. To postrojenje može preraditi do 2.1 milijardu kubičnih stopa prirodnog plina dnevno i godišnje izvoziti 15 milijuna tona LNG-a.
S druge strane, IEA očekuje da će globalna potražnja za prirodnim plinom u ovoj godini ostati "stabilna" budući da se potrošnja smanjuje u Europi i Sjevernoj Americi. No u Aziji se procjenjuje da će potražnja za plinom porasti oko 3 posto, predvođena potrebama Kine i Indije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati