Tko je bio Marko Radić Maka, ratni zločinac likvidiran u Mostaru?
U CENTRU Mostara iz vatrenoga oružja ubijen je bivši zapovjednik Hrvatskoga vijeća obrane u Mostaru Marko Radić Maka, a policija je uhitila bivšeg pripadnika Specijalne policije Josipa Cvitanovića zvanog Cviki, ratnog suborca Make, za kojega se sumnja da je počinio ovo ubojstvo.
Nedaleko od mostarske tržnice policija je zaustavila vozilo u kojem se nalazio ubojica te su ga nedugo nakon toga s uperenim naoružanjem izveli i zapovjedili mu da legne na pod. Stavili su mu lisičine i strpali ga u policijsku maricu.
>> U centru Mostara ubijen bivši zapovjednik HVO-a Marko Radić Maka
Pucnjevi u Radića ispaljeni su nedaleko od zgrade gdje je živio, oko 19 sati, a u blizini je i sjedište hercegovačko-neretvanskog (HNŽ) ministarstva unutarnjih poslova.
"Marko Radić je preminuo na licu mjesta", potvrdili su iz mostarske policije. Na mjesto događaja stigla je i hitna pomoć, no liječnici su mogli samo konstatirati smrt.
Josip Cvitanović zvani Cviki, koji je tijekom rata bio pripadnik Specijalne policije MUP-a Hrvatske republike Herceg-Bosne, je 2004. godine iz pištolja ubio punca, a pokušao je ubiti i svoju suprugu te njezinu sestru, no pištolj je zatajio. Za tri mjeseca izdržavanje kazne smanjio mu je pomilovanjem 2012. godine tadašnji predsjednik Federacije BiH Živko Budimir.
Tko je bio ubijeni Marko Radić Maka?
Ubijeni Marko Radić Maka je na Sudu BiH bio osuđen za ratne zločine u logoru Vojno na 27 godina zatvora, a Županijski sud u Zagrebu preinačio je tu presudu te je smanjio na 12.5 godina zatvora jer je odbacio kvalifikacije udruženog zločinačkog pothvata. Radića je Sud BiH pravomoćno osudio za ratne zločine nad Bošnjacima na području Mostara navodeći da je bio dio udruženog zločinačkog pothvata.
Pušten je na slobodu 2. prosinca 2018. godine, a kako piše Radio Sarajevo, za puštanje na slobodu mogao je zahvaliti ministru pravosuđa BiH Josipu Grubeši, dužnosniku HDZ-a BiH.
Logor Vojno, u kojem je Maka Radić bio naveden kao glavni izvršitelj, nalazio se šest kilometara od grada, u kućama i garažama.
Prema iskazu jedne svjedokinje, u sobi u kojoj je boravila 109 dana bilo je zatočeno 15 djece i 21 žena, koje su svakodnevno odvođene na silovanje. Najmlađe dijete je imalo samo osam mjeseci, a najstarija žena oko 85 godina, opisala je svjedokinja za Radio Sarajevo.
"Zločini u logoru Vojno su bili toliko monstruozni da su čak i živi ljudi zakopavani, a na desetine žena je seksualno zlostavljano", kazala je ranije Saja Ćorić, koja je i sama svjedočila u postupku protiv zločinaca u slučaju "Radić i ostali".
"Neopisive su patnje koje su bošnjački civili doživjeli u tom logoru. Tamo su se dogodili neopisivi zločini. Veliku težinu predstavlja činjenica da su tamo bili zatočeni i patili žene i djeca. Uhićeni je bio dio niza izvršitelja tih zlodjela", rekao je prije nekoliko godina Idriz Merzić iz Udruženja logoraša Mostar.
Kroz logor je, prema tvrdnjama svjedoka, prošlo više od 800 ljudi. Između 15 i 30 ih je ubijeno.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati