Tehnološki div između Amerike i Kine

DIV U PROIZVODNJI čipova Nvidia ponovno se našao u središtu napetosti između SAD-a i Kine, ovaj put zbog umjetne inteligencije i kontrole izvoza, izvještava BBC. Danas je izvršni direktor Nvidije Jensen Huang otputovao u Peking kako bi se sastao s visokim kineskim dužnosnicima, samo nekoliko dana nakon što je SAD uveo nove izvozne restrikcije na njezine čipove.
Tvrtka sa sjedištem u Kaliforniji sada će trebati posebne dozvole za izvoz svog H20 AI čipa u Kinu, što je američko ministarstvo trgovine opravdalo zaštitom nacionalne i ekonomske sigurnosti. Iz Nvidije su poručili da su ih savezna tijela obavijestila kako će to pravilo ostati na snazi na neodređeno vrijeme.
Nvidia je nakratko prestigla Apple
Što je Nvidia? Nvidia razvija napredne čipove, odnosno poluvodiče, koji se koriste u generativnoj umjetnoj inteligenciji. Riječ je o vrsti umjetne inteligencije koja može stvarati novi sadržaj na temelju korisničkih upita, poput ChatGPT-a.
U posljednjih nekoliko godina globalna potražnja za AI čipovima naglo je porasla, čime je Nvidia postala jedna od najvrednijih kompanija na svijetu. U studenom je nakratko prestigla Apple po tržišnoj kapitalizaciji.
Zbog toga što se njezini čipovi smatraju ključnima za razvoj generativne umjetne inteligencije, američke administracije pažljivo prate odnose Nvidije s Kinom. Washington se nada da će nove izvozne kontrole usporiti kineski razvoj naprednih AI čipova, osobito njihovu vojnu primjenu i time osigurati prednost SAD-u u tehnološkoj utrci s Pekingom.
Ograničenja je uvodio i Biden
Ograničenja prodaje Nvidijinih čipova Kini nisu nova. Već 2022. administracija Joea Bidena uvela je kontrole izvoza naprednih poluvodiča u Kinu. Nvidijin H20 čip osmišljen je upravo kako bi zadovoljio te tadašnje restrikcije. Snažniji čip Nvidije, model H100, već je bio zabranjen za kinesko tržište.
Međutim, nedavni uspon kineske tvrtke za generativnu umjetnu inteligenciju DeepSeek izazvao je nove zabrinutosti u SAD-u. DeepSeek tvrdi da može raditi jednako učinkovito kao aplikacije poput ChatGPT-a i uz slabije čipove. To je povećalo potražnju za Nvidijinim H20 čipovima među velikim kineskim tehnološkim tvrtkama poput Tencenta, Alibabe i ByteDancea, vlasnika TikToka.
Te tvrtke već su imale naručene čipove, no kako ne postoji prijelazno razdoblje za prilagodbu na nove mjere, Nvidia očekuje gubitke od čak 5,5 milijardi dolara zbog narudžbi koje sada ne može ispuniti.
"Kina će ubrzati razvoj svojih čipova"
Chim Lee, viši analitičar Economist Intelligence Unita u Pekingu, rekao je za BBC da kineske tvrtke poput Huaweija razvijaju alternativne AI čipove.
Iako se trenutačno smatraju inferiornima u odnosu na Nvidijine, Lee tvrdi da bi američka ograničenja mogla potaknuti Kinu da ubrza vlastiti razvoj. "To će sigurno predstavljati izazov za kinesku AI industriju, ali neće bitno usporiti razvoj i primjenu umjetne inteligencije u Kini", dodao je Lee.
Kina je ključno tržište za Nvidiju. Drugo najveće svjetsko gospodarstvo prošle je godine činilo 13% ukupne prodaje te kompanije, iako je to i dalje znatno manje od SAD-a, koji je činio gotovo polovicu prihoda. Vrijeme posjeta Jensena Huanga Kini tumači se kao pokušaj da ojača Nvidijino poslovanje na kineskom tržištu unatoč najnovijim američkim ograničenjima.
U planu je i sastanak s osnivačem DeepSeeka
Financial Times je danas izvijestio da Huang tijekom posjeta Kini planira sastanak i s osnivačem DeepSeeka, Liangom Wenfengom. Neovisno o tome, visoki kineski dužnosnik He Lifeng rekao je Huangu da kinesko tržište ima ogroman investicijski i potrošački potencijal, objavila je državna novinska agencija Xinhua.
Ograničenja koja SAD uvodi dio su šire strategije kojom američka administracija nastoji smanjiti rizike u opskrbnim lancima za napredne tehnologije, preusmjeriti ih izvan Kine i vratiti veću proizvodnju poluvodiča na američko tlo.
Grade se pogoni u Arizoni
Nvidia je ovaj tjedan najavila planove za izgradnju infrastrukture za AI servere u SAD-u vrijedne do 500 milijardi dolara. Američki predsjednik Donald Trump kasnije je izjavio da je upravo njegova reizborna pobjeda potaknula tu odluku.
U ožujku je tajvanski div TSMC, koji proizvodi Nvidijine čipove, objavio da će uložiti dodatnih 100 milijardi dolara u pogone za naprednu proizvodnju u američkoj saveznoj državi Arizoni.
Gary Ng, viši ekonomist u banci Natixis, rekao je za BBC da najnoviji događaji pokazuju kako se globalna tehnološka scena sve više dijeli na dva sustav, jedan predvođen SAD-om, a drugi Kinom. "Tehnologija će u tom smislu postati manje globalna i podložnija sve strožim ograničenjima", zaključio je Ng.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati