Sjećate se zvijezde koja treba eksplodirati? Sada se deformirala
VEĆ NEKO vrijeme divovska zvijezda Betelgez svojim čudnim ponašanjem plijeni našu pozornost. Nedavno je drastično potamnjela, odnosno smanjio se njezin sjaj, iz njenog smjera su došli gravitacijski valovi, a sada je snimljeno kako se i deformirala.
Inače, Betelgez (Betelgeuse, Betelguex, Betelgeuze) velika je zvijezda u zviježđu Orion. Stara je oko 9 milijuna godina, a od nas je udaljena oko 700 svjetlosnih godina. Kategorizirana je kao crveni superdiv koji je od našeg Sunca sjajniji 55.000 puta. Toliko je velika da je njezin polumjer jednak udaljenosti Marsa od našeg Sunca ili možda čak i Jupitera (slika dolje).
Sada je na samo 36% svog uobičajenog sjaja
Ova divovska zvijezda počela je tamniti krajem prošle godine. Prije nekih tjedan dana bila je na samo 36% svog uobičajenog sjaja. Astronom Miguel Montarges i njegovi kolege s katoličkog sveučilišta u Leuvenu, Belgija, pomoću Vrlo velikog teleskopa (VLT) promatraju ovu zvijezdu od prosinca prošle godine. Među prvim rezultatima njihova rada bila je nova oštra slika površine Betelgeza, snimljena krajem 2019. (slika dolje).
No, posebno je zanimljivo to da je isti tim znanstvenika Betelgez snimao i u siječnju 2019., prije nego što je zvijezda počela gubiti sjaj, te sada imamo dvije snimke pomoću kojih možemo vidjeti da je nakon zatamnjenja zvijezda promijenila svoj oblik, odnosno da se deformirala (slika dolje).
Hoće li doći do supernove?
Mada bi mnogi željeli da ovi simptomi ukazuju na skorašnju eksploziju zvijezde, jer nas u tom slučaju čeka nebeski spektakl za pamćenje, astronomi ipak vjeruju da će do supernove doći nešto kasnije, a da je promjenu oblika i sjaja uzrokovalo nešto sasvim drugo, piše ESO.
"Imamo dvije hipoteze koje mogu objasniti što se događa: hlađenje površine zbog snažne aktivnosti zvijezde ili izbacivanje prašine u našem smjeru", rekao je Montarges.
Treba napomenuti da znanstvenici ne znaju kada će točno Betelgez eksplodirati, to bi se moglo dogoditi u bilo kojem trenutku u sljedećih 100.000 godina, no mala je vjerojatnost da će se do eksplozije doći za našeg života. Ovo zatamnjenje vjerojatno je normalna varijabilnost te zvijezde i ona bi se uskoro mogla vratiti svom prijašnjem sjaju.
I da, ova deformacija oblika zvijezde i njeno zatamnjenje dogodilo se prije više stotina godina, s obzirom na to da je ona toliko udaljena da njenoj svjetlosti treba oko 700 godina da doputuje do nas. Ali astronomi promatraju i analiziraju sam događaj, nepovezano s time koliko je vremena trebalo svjetlosti da dođe do naših očiju ili teleskopa.
Jesmo li u opasnosti ako Betelgez ipak uskoro eksplodira?
No, što bi se dogodilo ako bi Betelgez ubrzo eksplodirao, odnosno da do nas ovih dana stigne svjetlost eksplozije koja se dogodila prije 700 godina? Betelgez bi u tom slučaju mogao tijekom nekoliko tjedana ili čak mjeseci snažno zasjati na našem nebu i možda čak zasjeniti i sjaj Mjeseca.
Srećom po nas, nalazimo se izvan "zone smrti" koja se prostire unutar 50 svjetlosnih godina od eksplozije te do nas neće stići nikakva količina smrtonosnog zračenja. Supernova Betelgez bi u tom slučaju jednostavno bila znanstveno zanimljiv događaj i izuzetno fascinantan nebeski spektakl.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati