Raiffeisen Bank International u velikim problemima zbog sankcija Rusiji
JEDAN od najvećih padova na burzi ovog tjedna zabilježila je Raiffeisen Bank International (RBI) i to zbog snažne izloženosti prema Rusiji. Vrijednosnice RBI-a upola su manje nego prije mjesec dana, a danas su, tijekom dana, pale za dodatnih 4.7 posto. Iz RBA Hrvatska naglašavaju u izjavi za Index kako je njihovo poslovanje neovisno i odvojeno RBI-ja i drugih tvrtki kćeri kao i da je imovina klijenata u Hrvatskoj sigurna.
RBI je bila snažno prisutna u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza
Austrijska banka posluje u Rusiji od raspada Sovjetskog Saveza, a poslovanje u toj zemlji činilo je trećinu dobiti te banke u 2021. godini. Većina drugih banaka imala je male operacije u zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza pa je jasno kako je RBI postala iznimka.
"RBI banka razmatra odlazak iz Rusije i mogla bi biti prva europska banka koja će to učiniti nakon invazije Moskve na Kijev", piše Reuters pozivajući se na vlastite izvore. No iz te banke kažu da za sada nemaju planove o izlasku kao da ni ne razmišljaju o prodaji u Rusiji.
Vrijednosnice RBA Banke International u protekla tri mjeseca
The Wall Street Journal (WSJ) prenosi službenu obavijest RBI u kojoj stoji kako ove godine banka neće isplaćivati dividendu, a sve kako bi zadržala gotovinu nakon krize u Rusiji i Ukrajini. Trebali su isplatiti dividendu od 1.15 dolara po dionici na cjelogodišnju dobit od 380 milijuna eura.
Iz RBI-a za sada opovrgavaju tu informaciju te kažu da će konačna odluka o dividendi biti ipak donesena na jesen, kada mnoge stvari budu puno jasnije.
"Nismo otkazali dividendu. Kao što znate iz pandemije i u vrijeme kada su mnoge stvari nejasne. Dat ćemo prijedlog godišnjoj Glavnoj skupštini da prenese dividendu. U jesen, kada slika bude jasnija, odlučit ćemo o njoj i eventualno dati novi prijedlog na godišnjoj Glavnoj skupštini za isplatu te dividende. Dakle, to će ostati otvoreno. A to je sada mjera predostrožnosti zbog nedovoljne jasnoće", rekao je prvi čovjek Johann Strobl iz RBI-ja.
Austrijski ministar financija o RBI
WSJ naglašava kako je upravo primjer RBI jedan od prvih konkretnih primjera štete koju će trpjeti tvrtke sa Zapada zbog sankcija prema Rusiji. The Private Banker International u vijestima o RBI naglašava kako su i RBI i europski ogranak ruske VTB banke pod pomnim nadzorom Europske središnje banke.
"RBI je dobro pozicioniran za sve moguće opcije", rekao je pak austrijski ministar financija komentirajući pad vrijednosnica RBI te situaciju sa sankcijama Rusiji.
No upozorava se kako je u ponedjeljak Europska središnja banka izdala mišljenje kako bi Sberbank mogao brzo propasti, što je i navelo hrvatsku vladu da preko Hrvatske poštanske banke kupi tu banku, odnosno kako je rekao premijer Andrej Plenković, da je "sanira"
Može li se kriza odraziti i na RBA Hrvatska?
Razlika između slučaja Sberbanka i RBI, odnosno RBA Hrvatska je u činjenici da je u Sberbanku bio ruski vlasnik te je toj banci onemogućeno poslovanje. Kriza s RBI je posljedica snažne zastupljenosti u Rusiji koja je trenutno pod sankcijama Zapada.
"Raiffeisen banka u Hrvatskoj jedna je od 13 tvrtki kćeri austrijske RBI Grupe koje posluju na tržištima srednje i istočne Europe i naše poslovanje je neovisno i odvojeno od poslovanja RBI-ja i drugih tvrtki kćeri. 97 postovanja poslovanja naše banke odnosi se na poslove u Republici Hrvatskoj i Europskoj Uniji.
Poslujemo po hrvatskim zakonima i regulativama propisanima od strane Hrvatske Narodne banke. Također, visoko smo likvidni i visoko kapitalizirani s postotkom adekvatnosti kapitala od 23 posto. Kao zaključak, možemo sa sigurnošću potvrditi da je imovina naših klijenata u Hrvatskoj sigurna", stoji u odgovoru kojeg smo dobil iz RBA Hrvatska.
O tome može li se kriza s RBA International odraziti i na poslovanje RBA Hrvatska, uputili smo upit Hrvatskoj narodnoj banci. Odgovore ćemo objaviti kada nam i ako stignu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati