Prodavači lude, a i Crkva je zaokružila cijene: "Samo da nestane više kuna..."
NAKON od uvođenja eura obišli smo trgovine po Splitu, gdje smo porazgovarali s prodavačima i kupcima. Kako javljaju korisnici društvenih mreža te udruge za zaštitu potrošača, cijene određenih artikala zbilja su povišene u odnosu na one od prije Nove godine. Značajan porast osjeti se u pekarnicama i kafićima.
U prodavaonici pekarskih proizvoda na splitskom pazaru razgovarali smo s prodavačicom koja nije zadovoljna što mora istovremeno raditi s dvije valute.
"Lako je kupcima, sve im je igra, doživljavaju nas kao mjenjačnicu. Moram dobro pogledati svaku kovanicu kako ne bih pogriješila u povratu novca jer ću inače razliku morati nadoknaditi iz svojih prihoda", objasnila je prodavačica Marija u pekarnici.
Prodavači strahuju da ne pogriješe, inače im ide iz džepa
Kaže da se ni kupci ne snalaze najbolje. "Imala sam gospođu koja je kazala da je gledala na vijestima da centi puno vrijede pa je tražila da joj vratim i pet centi, što bi zapravo bilo 37.7 lipa", pojašnjava prodavačica. U pekarnici je, za utorak ujutro, bila uobičajena gužva, iako su cijene povišene.
Pizzeta košta 15.07 kuna, odnosno zaokružena je na dva eura. Štruca bijelog kruha je euro i pol. Čokoladna krafna je 6.78 kuna, mali motani burek je 1.20 eura, odnosno 9.04 kune, četvrtina tepsije bureka od sira je 2 eura, a kroasan s marelicom 1.10 eura.
Na štandovima duž pazara neki još drže cijene u kunama. Tek oni poduzetniji, i u strahu od inspektora, drže dvojne cijene. Susreli smo i prodavačicu naranči koja je izbjegavala primiti cente od kupca, uvjeravajući ga da oni nemaju neku monetarnu vrijednost.
U ljekarni cijene ostale iste, žale se vozači autobusa
U blizini je bila i ljekarna pa smo provjerili kakva je tamo situacija. Cijene su preračunate doslovno u lipu i u cent. Ni ondje prodavačice nisu zadovoljne.
"Već nam je drugi dan otkad radimo i s kunama i s eurima, stvarno je katastrofa, jedva čekamo da prođe 15. siječnja, kad će biti samo jedna valuta, jer je ovo neizdrživo, pogotovo kad je gužva”, požalila se farmaceutkinja od koje nismo uspjeli dobiti konkretniju izjavu jer je zbilja nastojala posluživati više kupaca istovremeno.
Mišljenja se izražavaju i na društvenim mrežama. U popularnoj Facebook grupi čovjek se predstavio kao vozač autobusa gradskog prijevoznika i napisao da ni njemu nije lako.
"Vozim Prometov bus. Došla mi žena, daje dva eura, karta 1.73. Vraćam joj 20 centi i kažem da nemam sedam centi i da joj mogu vratiti 50 lipa. Napravila mi šou i skandal. Jadni svi mi koji radimo s ljudima. Posebno je teško radnicima na blagajni. Treba izdržat do 16.1., ako dotad ne prolupamo svi”, napisao je.
Svi čekaju da se kuna izbaci iz opticaja
U mesnici koju smo posjetili cijene nisu zaokružili. Bravetina je 45 kuna i, kako piše, 5.97 eura, a juneća jetra kila 15 kuna i, kako piše, 1.99 eura. Kako nam ništa zapravo nije trebalo, uzeli smo tek pola kile kostiju za juhu. Mesar je lijepo objasnio: "To vam je ha… nešto manje od 10 kuna, bar ja mislin. Dajte vi meni od 10 kuna novčanicu, a ja ću vama 10 centi, valjda će to bit to...", nagađao je.
Posjetili smo i velike trgovačke lance. Iako mnogi govore da su povisili cijene, u to se nismo uvjerili. Poskupjeli su tek rijetki, pojedini artikli. Ali je li to stvar, kako kažu vlasnici tih lanaca, isključivo dobavljača ili je to, kako tvrde kupci, do zaokruživanja cijena, nezahvalno je nagađati.
Drogerije i parfumerije u inozemnom vlasništvu također se čine poštenima. U dm-u čak pišu ispod cijena od kojeg mjeseca i godine pojedini proizvodi nisu poskupjeli.
Kava na Rivi poskupjela, a i Crkva prešla na eure
Kava na splitskoj Rivi je došla do 2 eura, a po kvartovskim kafićima je od euro do euro i pol. Kazne za prometne prekršaje smanjile su se zbog dolaska eura. Njemačke marke zamijenjene su trenutnom valutom.
I Crkva se prebacila na eure. Pravilnikom o financijskom sustavu Crkve u RH prije dva mjeseca određeno je da misni prilog sada iznosi sedam eura, što znači da je sad 52.71 kunu, a prije je bio pedeset kuna. Crkva je i zaokružila i povisila cijene. Krsni, vjenčani i smrtni list, koji su koštali 30 kuna, od Nove godine su osam eura, odnosno dvostruko više.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati