Rulja ubila par u Pakistanu zbog "zabranjene" veze, sve naredio plemenski starješina

PAKISTANSKA policija uhitila je više osoba zbog sumnje da su usred bijela dana ubili mladi par, i to navodno po nalogu plemenskog starješine koji je njihovu vezu smatrao "zabranjenom". Riječ je o posljednjem u nizu takozvanih "ubojstava iz časti" koja potresaju zemlju.
Zločin koji se prošlog mjeseca dogodio u jugozapadnoj pokrajini Beludžistan još je jednom bacio svjetlo na duboko ukorijenjenu praksu takvih ubojstava u dijelovima središnje i južne Azije. U tim područjima, članovi obitelji ili zajednice vjeruju da prolijevanjem krvi mogu "oprati ljagu" i vratiti čast ukaljanu nedopuštenim ponašanjem, piše CNN.
Nakon što je snimka brutalnog smaknuća postala viralna na društvenim mrežama, uhićeno je najmanje 11 osoba, potvrdio je glavni ministar Beludžistana, Safraz Bugti.
Snimka koja je zgrozila javnost
Uznemirujuća snimka prikazuje skupinu od desetak muškaraca koji u pustinjskom krajoliku okružuju nekoliko vozila. Žena s maramom na glavi polako hoda ispred jednog vozila, a muškarac je slijedi pod budnim okom okupljene gomile. "Smiješ pucati samo u mene, ni u koga drugog", čuje se kako govori na lokalnom jeziku brahvi, netom prije nego što muškarac podiže pištolj i puca u nju iz neposredne blizine.
Žena nakon prva dva hica ostaje na nogama i pada tek nakon trećeg. Na snimci se potom čuje još pucnjeva. Drugi videozapis prikazuje beživotna i okrvavljena tijela muškarca i žene kako leže jedno pored drugog. Iako CNN nije mogao neovisno potvrditi autentičnost snimke, policija je izjavila kako vjeruje da videozapis doista prikazuje ubojstvo koje je predmet istrage.
Brutalna praksa koja ne jenjava
Prema policijskom izvješću u koje je CNN imao uvid, par je ubijen jer je lokalni plemenski vođa njihovu vezu proglasio "nedozvoljenom" te je navodno osobno naredio njihovo smaknuće.
Ubojstva iz časti i dalje su zastrašujuće česta pojava u Pakistanu. Svake se godine zabilježe stotine slučajeva, no stručnjaci upozoravaju da je stvarna brojka mnogo veća zbog straha od prijavljivanja. Zločine najčešće čine članovi obitelji ili seoski starješine uvjereni da je njihova rođakinja, a ponekad i rođak, "osramotila" obitelj. Okidač za nasilje mogu biti i naizgled bezazleni razlozi, poput samostalnog odabira partnera, zahtjeva za razvodom ili prkošenja tradicionalnim rodnim ulogama.
Zbog duboko ukorijenjenih patrijarhalnih normi koje čast obitelji izjednačavaju s ponašanjem žena, ali i zbog kulturološkog prihvaćanja i slabe provedbe zakona, počinitelji ovakvih zločina često prolaze nekažnjeno.
Slučaj koji je promijenio zakon, ali ne i praksu
Posljednjih godina nekoliko je "ubojstava iz časti" dospjelo na naslovnice svjetskih medija, izazvalo međunarodnu osudu i ukazalo na tvrdokornost ovog problema. Jedan od najpoznatijih slučajeva dogodio se 2016. godine, kada je zvijezdu društvenih mreža Qandeel Baloch ubio vlastiti brat. Baloch je u konzervativnom i patrijarhalnom Pakistanu postala poznata, ali i ozloglašena, zbog svojih odvažnih, provokativnih i sve otvorenije političkih objava.
Njezino je ubojstvo potaknulo masovne prosvjede i dovelo do izmjena zakona, pa za "ubojstva iz časti" sada prijeti kazna doživotnog zatvora. Ipak, stroži zakon nije zaustavio zločine. Prema podacima Pakistanske komisije za ljudska prava (HRCP), samo prošle godine u takvim je ubojstvima život izgubilo najmanje 335 žena i 119 muškaraca.
Glavni ministar Beludžistana Bugti posljednji je slučaj nazvao "očitim kršenjem društvenih vrijednosti i ljudskog dostojanstva".

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati