Musk odlazi s čela Twittera. Izazvao je kaos, ali i razotkrio tajnu cenzuru
ELON Musk jako voli ankete na Twitteru. Baš kao što je pokrenuo anketu o svom improviziranom mirovnom planu za Ukrajinu i o povratku Donalda Trumpa na Twitter, tako je u nedjelju objavio anketu s pitanjem “treba li odstupiti s čelne pozicije (glavnog direktora) Twittera?”. Obećao je da će se pridržavati rezultata ankete.
A taj je rezultat bio jasan: 57.5 posto od nekih 17.5 milijuna korisnika Twittera koji su sudjelovali u anketi glasalo je “da”, a njih 42.5 posto “ne”. Iako je novopečeni vlasnik Twittera nakon završetka ankete prvo sugerirao da su na anketu možda utjecali botovi i više od 24 sata upadljivo šutio o prihvaćanju rezultata i ostavci, na kraju ju je potvrdio. Uvjetno rečeno.
“Dat ću ostavku na mjesto glavnog direktora (CEO) Twittera čim pronađem nekoga dovoljno blesavog da prihvati taj posao”, napisao je u srijedu u tvitu ispod ankete.
>> Musk: Odlazim s čela Twittera kad nađem nekog dovoljno ludog za ovaj posao
Izgleda da je Musk odlučio odstupiti i prije nego što je objavio anketu
No čini se da je Musk odlučio otići s mjesta direktora, nakon samo dva mjeseca na čelu tvrtke, i prije nego što je objavio anketu. CNBC javlja da već aktivno traži zamjenu, a on sam je još u studenome rekao sucu u Delawareu da planira "naći nekog drugog tko će s vremenom voditi Twitter".
Za one Muskove kritičare koji su se nadali da ovo znači Muskov odlazak iz Twittera, postalo je jasno da su se preračunali. Musk je dao do znanja da će nastaviti upravljati timovima za softver i servere i nakon što nađe novog CEO-a. A naravno, ostat će i apsolutni vlasnik Twittera koja je sad opet privatna kompanija, odnosno nije javno ponuđena na burzi.
"Nitko tko želi ovaj posao ne može zaista održati Twitter na životu", požalio se Musk koji još od preuzimanja predstavlja Twitter kao tvrtku s kritičnim financijskim, softversko-inženjerskim i političko-ideološkim problemima.
Podsjetimo, kontroverzni milijarder i donedavno najbogatiji čovjek na svijetu, čije poslovno carstvo otprije uključuje Teslu, SpaceX i druge iznimno inovativne tvrtke, dogovorio je u travnju kupnju Twittera za 44 milijarde dolara, odnosno 54.2 dolara po dionici, što mnogi smatraju nekoliko puta većom cijenom od realne.
Iako se prvo pokušao izvući i otkazati kupnju, Twitter mu je zaprijetio golemom tužbom za kršenje ugovora i morao je popustiti. Svoj motiv za kupnju, koju je konačno realizirao krajem listopada, objasnio je željom da obnovi sve ugroženiju slobodu govora na ovoj društvenoj mreži.
Dva mjeseca kaosa u Twitteru
Od trenutka kad je ušetao u zgradu Twittera u San Franciscu, noseći u rukama umivaonik kao rekvizit za njemu silno duhovitu šalu, kaos oko ove tvrtke je konstantan.
U nekoliko dana naprasno je otpustio dobar dio uprave i polovicu radne snage, a dosad je udio onih koji su dobili otkaz ili sami otišli iz tvrtke narastao na oko 70 posto nekadašnjeg broja, kako piše New York Times.
Musk je masovna otpuštanja, uključujući otkaze koje je dao zaposlenicima koji su javno osporili njegove tvrdnje o Twitteru, pravdao navodnim gubicima tvrtke od 4 milijuna dolara dnevno. Tvrtka je 10 od 12 godina otkad je osnovana bila gubitaš, ali nije bilo govora o bankrotu koji Musk sad navodno spominje zaposlenicima kao "nešto što nije isključeno".
Sredinom prošlog mjeseca je preostalim radnicima poslao ultimatum da se moraju ili obvezati na “dugotrajni i veoma intenzivni rad” kako bi “izgradili revolucionarni Twitter 2.0” - ili otići. Ovog tjedna uslijedilo je novo otpuštanje inženjera, a navodno je već otpustio i čitav tim za suzbijanje dezinformacija.
Povratak Trumpa i Petersona, suspenzija novinara
Iako je obećao osnovati novo nezavisno vijeće za nadzor i moderiranje prije nego što vrati trajno blokirane profile poput Donalda Trumpa, Jordana Petersona i Kanyea Westa te satiričnih desničarskih stranica Babylon Bee i Libs of Tik Tok, na kraju ih je vratio bez formiranja takvog tijela. Westa je, doduše, ponovo suspendirao nakon njegovih pronacističkih ispada.
Njegova retorika na Twitteru koju se, u nedostatku bolje riječi, najbolje može opisati kao trumpovska, uz naznake da će se dezinformacije i govor mržnje tolerirati više nego prije, zabrinula je brojne oglašivače i navela ih da privremeno prekinu oglašavanje na ovoj mreži.
Musk je imao i javnu svađu s Appleom zbog spekulacija da bi ovaj IT-gigant mogao povući Twitter sa svoje platforme App Store, ali ta je razmirica u međuvremenu razriješena.
U isto vrijeme je, unatoč ranijim pompoznim proglasima o zaštiti slobode govora, sam počeo sve više suzbijate glasove na Twitteru koji mu se ne dopadaju, stalno izmišljajući nova pravila. Nakon suspenzije brojnih profila koji su parodirali njega i druge javne ličnosti i tvrtke, prošlog tjedna je Twitter naprasno suspendirao i nekoliko novinara CNN-a, New York Timesa i Washington Posta.
Razlog je bio taj što su podijelili poveznice na stranicu ElonJet, na kojoj se može pratiti kretanje Muskovog privatnog aviona. Iako je to ustvari javno dostupni podatak, Musk ga je dramatično opisao kao dijeljenje “koordinata za (njegov) atentat”.
Povukao suspenziju nakon reakcije EU-a i UN-a
Pod pritiskom javnosti, političara i novinarskih organizacija, kao i Europske komisije i UN-a, i nakon još jedne ankete koju je proveo, Musk je odblokirao njihove profile nakon jednog dana, ali je onda uveo novo bizarno pravilo prema kojem se “oglašavanje”, odnosno dijeljenje poveznica na profile na konkurentskim društvenim mrežama poput Mastodona, Instagrama ili Facebooka također kažnjava suspenzijom.
Onda je i tu odluku nakon bijesnih reakcija ublažio, ali cijela stvar samo je produbila kaos i konfuziju na Twitteru. Muskove nevolje s Twitterom prelile su se i na druge njegove tvrtke, na čiju tržišnu vrijednost dobrim dijelom utječe i njegov osobni imidž i reputacija nekonvencionalnog poslovnog genija i vizionara.
Cijena dionica Tesle pala je čak 59 posto od travnja, od toga 28 posto otkad je preuzeo Twitter u listopadu. Zbog toga i zbog prodaje više od 20 milijardi dolara vlastitih dionica Tesle, kako bi financirao preuzimanje Twittera, Musk je pao s prvog na drugo mjesto na Forbesovoj listi najbogatijih.
"Cirkuska predstava naštetila je Muskovom brendu i to je veliki udar na Tesline dionice. Musk je Tesla i Tesla je Musk", ocijenio je analitičar Dan Ives iz investicijske tvrtke Wedbush Securities.
Twitter Files: Cenzura afere s laptopom Huntera Bidena
>> Muskov Twitter Files: Ultimativni dokaz cenzure u korist Bidena ili napuhani skandal?
Prava drama počela je, međutim, 3. prosinca s objavom takozvanih Twitter Files (Twitter dokumenti). Nekoliko novinara koje je Musk odabrao i poslao im internu dokumentaciju i komunikacije bivše uprave, u nastavcima objavljuje ovaj zviždačko-istraživački serijal.
Očiti cilj Twitter Filesa je dokazati višegodišnje sumnje i optužbe o navodno politički motiviranoj cenzuri konzervativnih korisnika i objava koje mogu naštetiti lijevo-liberalnoj Demokratskoj stranci i njenim predstavnicima poput aktualnog predsjednika Joea Bidena.
Čvrsto u središtu te afere, za koju Muskovi kritičari tvrde da je iskonstruirana, nalazi se također osporavana afera prije američkih predsjedničkih izbora 2020. sa zapaljivim sadržajem laptopa Huntera Bidena, sina tadašnjeg predsjedničkog protukandidata Donaldu Trumpu.
Twitter je, sumnjajući da je sadržaj laptopa hakiran i/ili manipuliran, blokirao poveznice na tada upravo objavljenu ekskluzivu New York Posta i sam Twitter profil ovih novina.
U člancima ovog konzervativnog tabloida od 14. listopada nadalje objavljene su opscene privatne fotografije i screenshotovi, iz kojih je bilo očito da se Biden mlađi drogirao i koristio usluge prostitutki, ali i detalji njegovih e-mailova koji su protumačeni kao potvrda koruptivnih poslova s tvrtkama u Kini i Ukrajini, pa čak i umiješanosti Bidena starijeg.
Laptop nije bio hakiran, kako su na Twitteru mislili
Ta se pretpostavka na kraju pokazala kao pogrešna jer je nekoliko iscrpnih forenzičkih analiza potvrdio autentičnost većine e-mailova. Potez Twittera bez presedana izazvao je lavinu bijesnih reakcija i optužbi za politički motiviranu cenzuru, pa i utjecaj na izbore.
Tadašnji direktor Twittera, Jack Dorsey, nakon dva dana poništio je odluku i ispričao se zbog nje. Ipak, profil NY Posta ostao je blokiran sve do 31. listopada jer je list odbio ukloniti poveznicu na sporni članak.
Nakon izbora 3. studenoga, Trump mjesecima nije htio priznati Bidenovu pobjedu, tvrdeći bez dokaza da su izbori ukradeni, a sve je kulminiralo napadom njegovih pristaša na zgradu Kongresa u Washingtonu u kvazipučističkom, ali uzaludnom pokušaju da se zaustavi proglašenje Bidenove pobjede.
Biden mlađi je već godinama od federalnom istragom za moguću utaju poreza. No i dalje tnema govora o tome da ta istraga obuhvaća njegovog oca. Iako bivši poslovni partner Bidena mlađeg, Tony Bobulinski, tvrdi da je bio uključen u sumnjive međunarodne poslove sina.
I dok prvi dio Twitter Filesa, koji je objavio bivši istraživački novinar Rolling Stonea, Matt Taibbi, nije otkrio previše toga što već nismo znali, moglo bi se reći da je svaki sljedeći bio sve eksplozivniji.
"Shadowban", crna lista i konačno gašenje Trumpovog profila
U drugom je dijelu Bari Weiss, bivša novinarka New York Timesa koja je i sama kritična prema mainstream medijima, navela primjere desničara i drugih kritičara establišmenta koji su završili na “crnoj listi” Twittera. Korisnicima na njoj se ograničava doseg na razne načine, bilo da algoritam ne gura njihove objave na vrh feeda, da ih se ne može pronaći u tražilici Twittera, da se njihovi tvitovi ne mogu dijeliti ili na neki drugi način.
Na njoj se našao i profesor zdravstvene politike sa Sveučilišta Stanford, Jay Bhattacharya, koji se od početka pandemije oštro protivio lockdownu, covid-potvrdama, maskama i drugim mjerama.
Weiss je istaknula da su se takve odluke donosile bez obavještavanja korisnika, a Musk je otišao još dalje, predstavljajući to kao dokaz da su "pravila primijenjena protiv desnice, ali ne i protiv ljevice". Zanimljivo je da je sam Musk nešto ranije najavio da će Twitter koristiti upravo takve alate za moderiranje “negativnog” sadržaja, odnosno govora mržnje, pod motom “sloboda govora, ne sloboda dosega”.
Kasnije je najavio i da će algoritam Twittera, koji određuje što ide na vrh, a što na dno feeda, ukalkulirati i broj korisnika s plavom kvačicom (Blue Verified) koji su blokirali dotični profil.
Muke s plavom kvačicom
Dakle, radi se o onim korisnicima koji su pristali plaćati pretplatu od 8 dolara mjesečno. Plava kvačica je prethodno naprosto bila potvrda autentičnosti profila javih osoba i organizacija. Musk je odlučio pretvoriti je u oblik pretplate, ali bez provjere identiteta, što je izazvalo već spomenutu poplavu lažnih i parodijskih profila.
U trećem dijelu Taibbi dokumentira kako je uprava Twittera došla do odluke bez presedana da blokira profil Trumpa - tada aktualnog predsjednika SAD-a. Taibbi zaključuje da je “Twitter, barem 2020., koristio širok raspon vidljivih i nevidljivih alata za obuzdavanje Trumpovog dosega, takozvanog shadowbana, mnogo prije 6. siječnja”, a tek onda su mu potpuno blokirali profil.
Redovita komunikacija FBI-a i Twittera
U šestom dijelu Twitter Filesa Taibbi je proglasio ovu tvrtku “podružnicom FBI-a”, tvrdeći da su ova američka sigurnosna služba i nedavno smijenjeni šef Twitterovog odjela za povjerenje i sigurnost, Yoel Roth, samo između siječnja 2020. i studenoga ove godine razmijenili 150 e-mailova.
Taibbi tvrdi da je, osim upita za informacije oko osumnjičenika u istragama, “iznenađujuće velik broj zahtjeva FBI-a da Twitter poduzme mjere u vezi s izbornim dezinformacijama, uključujući čak i šale na tvitovima s malim broje pratitelja”.
U sedmom dijelu je još jedan neovisni, ali konzervativcima skloni novinar, Michael Shellenberger, otkrio kako je specijalni agent FBI-a iz San Francisca Elvis Chan poslao niz dokumenata Rothu 13. listopada preko posebnog komunikacijskog kanala - dan prije nego što je New York Post objavio prvi ekskluzivni članak o laptopu Huntera Bidena.
Roth je kasnije pod prisegom priznao da ga je FBI unaprijed uvjerio da protumači priču o Hunteru Bidenu kao rusko hakiranje, poput onog iz 2016., kada je meta bila Hillary Clinton. Agent Chan, koji je priznao da 2020. nisu uočene ruske predizborne operacije tog tipa, inzistira da nitko iz FBI-a nije spominjao Twitteru Bidenov laptop prije nego što je priča objavljena.
Musk tvrdi da je FBI platio Twitteru milijune dolara za cenzuru
“Vlada je platila Twitteru milijune dolara da cenzurira informacije od javnosti”, ustvrdio je Musk. To je, kao i mnoga druga tumačenja dokumenata u Twitter Filesu, prilično diskutabilno. Naime, dotični dokument pokazuje da je FBI isplatio Twitteru 3.4 milijuna dolara za troškove odgovora na pravne zahtjeve FBI-a za dobivanje informacija od ove tvrtke.
O cijelom skandalu se na kraju oglasio i FBI priopćenjem, u kojem tvrdi da nije tražio od Twittera da blokira određene sporne objave i profile, već ih je samo obavještavao o njima, u sklopu svoje uobičajene suradnje s privatnim sektorom.
"Žalosno je što teoretičari zavjere i drugi hrane američku javnost dezinformacijama s jedinim ciljem da pokušaju diskreditirati agenciju”, dodao je FBI u odgovoru NY Postu.
U osmom dijelu je novinar Lee Fang s portala Intercept otkrio da je Twitter aktivno surađivao s američkim vojnim agencijama, uključujući Pentagon, u “tajnim propagandnim kampanjama” koje su ciljale zemlje na Bliskom istoku poput Iraka i Sirije.
A koliko god bilo teško oteti se dojmu da je bivša uprava Twittera bila pristrana prema desničarskim korisnicima, jednako je teško poreći da je Musk pristran u njihovu korist.
Njegove provokativne objave koje niže na Twitteru dok tvrtku upada u sve veću krizu mahom su na desničarskoj liniji, uz standardne argumente i dosjetke o wokenessu, kulturi otkazivanja, korona-totalitarizmu, medijskoj propagandi i cenzuri i sličnim dežurnim temama.
Analitičari: Rastuća frustracija oko ove noćne more na Twitteru
U kontekstu njegovog zbližavanja s američkom desnicom, ali i sve većih financijskih problema na Twitteru, znakovit je i njegov dolazak na finale Svjetskog nogometnog prvenstva u Kataru, gdje je viđen s bivšim Trumpovim savjetnikom i zetom Jaredom Kushnerom. Ubrzo su krenule spekulacije da je ustvari došao dogovoriti novu investiciju katarskih ili saudijskih milijardera u posrnuli Twitter.
Naime, saudijski princ Alvalid bin Talal i tvrtka Kingdom Holding Company već su drugi najveći dioničari Twittera, nakon Muska, s dionicama u vrijednosti 1.9 milijardi dolara.
Muskova ostavka na Twitteru bila bi "veliki korak naprijed", poručili su financijski analitičari Daniel Ives i John Katsingris, kao i znak da je konačno shvatio da postoji "rastuća frustracija oko ove noćne more na Twitteru koja je svakim danom sve gora".
No pitanje je li Musk to zaista shvatio i dalje je otvoreno. Svoju kupnju objašnjavao je željom da zaštiti i revitalizira Twitter kao otvoreni “zajednički digitalni gradski trg” i da tako “pomogne čovječanstvu koje voli”. Na Twitteru je proglasio da je "ptica (simbol Twittera) oslobođena". Bila bi izvanredna ironija da je na kraju pokopa nepromišljenim i neodgovornim vođenjem.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati