Sjeverna Koreja rasporedila misteriozne objekte nalik balonima uz potopljeni razarač

NOVE satelitske snimke otkrivaju da je Sjeverna Koreja rasporedila objekte nalik balonima oko svog oštećenog ratnog broda od 5000 tona, koji još od prošlotjednog neuspjelog porinuća leži nagnut i djelomično potopljen. Iako svrha tih objekata nije poznata, stručnjaci su za CNN izjavili da bi mogli služiti za stabilizaciju broda ili kao zaštita od izviđačkih dronova.
Riječ je o najnovijem sjevernokorejskom razaraču, koji je trebao biti simbol pomorske modernizacije zemlje. Umjesto toga, kvar na mehanizmu za porinuće 21. svibnja doveo je do toga da krma prerano sklizne u more, zdrobi dio trupa i ostavi pramac zaglavljen na navozu, izvijestila je državna agencija KCNA – u rijetkom priznanju neuspjeha.
Vođa Kim Jong-un, koji je svjedočio neuspjelom porinuću u gradu Chongjinu, nazvao je incident "kriminalnim činom" i naredio da se brod, koji još nema ime, popravi do kraja lipnja, kada je zakazana plenarna sjednica Radničke partije. Nazvao je to "pitanjem nacionalne časti".
>> Razarač neuspješno porinut pred Kim Jong-unom, on pobjesnio
Četiri osobe uhićene
Nakon toga, vlasti su krenule u sanaciju štete i kažnjavanje odgovornih. Uhićene su četiri osobe, među njima i glavni inženjer brodogradilišta. Analitičari vjeruju da se baloni koriste kao dio napora da se brod brzo osposobi.
"Izgleda da su ti objekti postavljeni ne kako bi brod ponovno plutao, već kako bi se spriječilo daljnje potapanje", izjavio je Yu Yong-weon, zastupnik u južnokorejskoj Narodnoj skupštini i vojni analitičar.
Umirovljeni američki mornarički kapetan Carl Schuster dodao je da, ako se doista radi o balonima, oni mogu imati dvostruku svrhu – spriječiti izviđanje dronovima niskog i srednjeg dometa ili rasteretiti dio broda koji se još uvijek oslanja na kopno. "Upravo je taj dio vjerojatno najteže oštećen i najviše napregnut, dok se prednji dio nalazi izvan vode", rekao je.
Nick Childs iz Međunarodnog instituta za strateške studije upozorio je da bi se, ako se baloni koriste za podizanje broda, šteta mogla dodatno pogoršati. "Vrlo je vjerojatno da je brod ionako već pod velikim opterećenjem", rekao je. "Podizanje s gornje strane moglo bi dodatno pogoršati situaciju."
Raspoređeno desetak objekata
Prema satelitskim snimkama koje je objavila tvrtka Maxar Technologies, od 23. svibnja oko broda je raspoređeno više od desetak bijelih objekata nalik balonima. Zbog oblika i stražnjih stabilizatora, stručnjaci pretpostavljaju da bi mogli biti manja verzija aerostata – balona koji podsjećaju na cepeline. Kao i cepelini, i aerostati koriste plin lakši od zraka kako bi postigli uzgon.
Na snimkama se ne vide klasični plutajući jastuci koji bi podupirali trup, što bi SAD, primjerice, koristio u sličnoj situaciji, kaže Schuster. Dodao je kako je moguće da sjevernokorejska brodogradnja nije dovoljno razvijena za takvu tehnologiju.
Državni mediji ranije su tvrdili da je šteta manja nego što se isprva mislilo te da trup nije probijen, iako je ogreban s jedne strane i u krmu je ušla morska voda. Procijenjeno je da bi popravci mogli potrajati deset dana – no analitičari su skeptični.
Schuster je za CNN izjavio da bi popravci mogli potrajati i do šest mjeseci, ovisno o razini oštećenja trupa, količini vode koja je ušla u brod i stvaranju "solne kore" na metalnim spojevima. Položaj broda dodatno otežava cijeli zahvat. "Kad vam je brod napola u vodi, a napola na kopnu, to je najgora moguća situacija", kaže Decker Eveleth iz američkog obrambenog instituta CNA.
Dodao je da bi cijela operacija bila jednostavnija da je brod potpuno potonuo ili da je ostao na suhom. "Ali ovako – pola na kopnu, pola u vodi – ako pokušate izvući potopljeni dio, riskirate iskrivljenje i pucanje kobilice", rekao je, misleći na nosivu strukturu broda. "A ako kobilica pukne, brod je za otpis."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati