Riječki gradonačelnik: Smanjujemo broj zaposlenih u upravi, neki će dobiti otpremnine
PRORAČUN Grada Rijeke se dobro puni i podjednako dobro prazni, sve se obveze izvršavaju na vrijeme, a u drugom rebalansu proračuna predlaže se povećanje prihoda za 8.5 milijuna eura u odnosu na početni plan te rashoda za 10.2 milijuna eura.
Rekao je to riječki gradonačelnik Marko Filipović danas na kolegiju s kojeg je Gradskom vijeću na razmatranje i usvajanje upućen prijedlog drugih izmjena i dopuna ovogodišnjeg gradskog proračuna. Rebalansom se predlažu prihodi od 184.2 milijuna eura, što je 4.8 posto više u odnosu na početni plan, te rashodi od 181.8 milijuna eura, što je šest posto više.
Prihodi poslovanja povećavaju se 7.6 posto u odnosu na dosadašnji plan, prihodi od poreza za 9.9 posto, prihodi od imovine za 10.5 posto, prihodi od komunalne naknade za 0.7 posto, a prihodi od komunalnog doprinosa za 9.3 posto.
"U tijeku je reorganizacija gradske uprave"
Gradonačelnik je rekao da je na prihodnoj strani najznačajnija promjena na stavci prihoda od poreza na dohodak kod kojih se predlaže povećanje sukladno ostvarenju u dosadašnjem dijelu godine i procjeni ostvarenja do kraja godine.
Na rashodnoj strani najznačajnije promjene odnose se na osiguravanje dodatnih sredstava za povećanje rashoda za zaposlene u gradskoj upravi i u dječjim vrtićima te za djelatnike Javne vatrogasne postrojbe, a povećani su i rashodi za zaposlene u osnovnim školama i Psihijatrijskoj bolnici Lopača.
Gradonačelnik je podsjetio da je u tijeku reorganizacija gradske uprave kojom se smanjuje broj zaposlenih te će određenom broju djelatnika biti isplaćene otpremnine, a ostalima se radna mjesta usklađuju prema novom ustrojstvu gradske uprave i odluci o koeficijentima iz svibnja.
Filipović je kazao kako se nada da će u sljedeća dva tjedna uspjeti postići dogovor i sa sindikatima zaposlenika dječjih vrtića, koji su najavili štrajk.
"Za sve jedinice lokalne samouprave najpravičnije rješenje bi bilo da nadležno ministarstvo preuzme na sebe plaće djelatnika u vrtićima i pomoćnika u nastavi, kao i javne vatrogasne postrojbe, tako da budu iste na razini države. Time bi se spriječio njihov prelazak iz jedne lokalne samouprave u drugu, isključivo radi nešto veće plaće", kazao je.
"Porezna reforma ne bi smjela ići preko leđa jedinica lokalne samouprave"
Filipović je kazao da je pri izradi projekcija za 2024., kao i kod pregovora oko povećanja materijalnih prava, nepoznato što će donijeti najavljena vladina porezna reforma, tj. ukidanje prireza.
Rekao je da taj prijedlog još uvijek nitko nije vidio, ali se u medijima svako toliko iznose detalji, da se o tome raspravljalo i putem Udruge gradova te da su od vlade tražili pojašnjenje jer se negativni učinci te reforme ponajprije očekuju u velikim gradovima - Zagrebu, Rijeci, Splitu i Osijeku.
"Porezna reforma se ne bi smjela provoditi preko leđa jedinica lokalne samouprave i trebalo je prije o njoj raspraviti na lokalnoj razini. Vlada ima i druge načine za ublažavanje inflatornog udara na građane. Bez kompenzacijskih mjera Grad Rijeka će ostati bez devet milijuna eura prihoda koje neće moći nadomjestiti, a to će automatski povući smanjenje izdataka za niz projekata i programa", rekao je.
Filipović je još kazao da je gradska uprava u intenzivnoj komunikaciji s Ministarstvom oko najavljene porezne reforme dodavši da će Rijeka u lipnju biti domaćin sastanka četiri gradonačelnika velikih gradova te se nada da će do tada o najavljenoj reformi biti više informacija.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati