EU tužitelji uhitili 9 ljudi, među njima Miljenko Pivac. Na svinjama pokrali milijune
URED europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu pokrenuo je istragu protiv devet hrvatskih državljana i jedne pravne osobe zbog sumnje da su počinili subvencijsku prevaru u vrijednosti većoj od 9 milijuna eura i krivotvorili službene isprave. Na zahtjev EPPO-a Policijska uprava međimurska danas je uhitila svih devet osumnjičenika.
Tvrtka pod istragom je Vajda d.d. iz konzorcija Pivac, a među uhićenima su bivši i sadašnji šefovi Uprave i Nadzornog odbora Vajde Miljenko Pivac, Igor Miljak, Vilim Simon i Alen Kajmović.
U akciji Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu na sjeveru Hrvatske uhićeno je danas devetero ljudi. Osim Miljenka Pivca, još je jedno zanimljivo ime među uhićenima.
>> Opširnije
"Policijski službenici Policijske uprave međimurske u koordinaciji s Uredom europskog javnog tužitelja u Zagrebu započeli su realizaciju zadnje faze kriminalističkog istraživanja subvencijske prijevare.
Tijekom jutra na području više policijskih uprava uhićeno je više osoba.
Tijekom dana provodit će se hitne dokazne radnje, a EPPO će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u ovom predmetu, o čemu će pravodobno obavijestiti javnost", priopćila je Policijska uprava međimurska.
Plenkovića su pitali o današnjim uhićenjima EPPO-a.
"Nisam znao ni što je to. Oni rade svoj posao. Ne smije nitko zloupotrebljavati nacionalna ili europska sredstva", rekao je Plenković.
Upitan je nije li obaviješten prije dva dana, kad mu je glavna EU tužiteljica Laura Kovesi došla u posjet.
"Zašto se smijete? Zašto mislite da bi razgovor između glavne EU tužiteljice i mene uključivao razgovor o konkretnim predmetima? Toga nema", rekao je.
Kazao je da su ogromne kontrole za iskorištavanje europskih sredstava i da se malverzacije događaju i u drugim zemljama.
“Mi pratimo samo naše malo dvorište. To je prekogranični sport, događa se svugdje, zato i postoje tijela kaznenog progona. Da svi rade po propisu, ne bi postojali”, kaže.
Danas uhićenog Miljenka Pivca, bivšeg člana uprave Pivac Grupe, EPPO je počeo istraživati još proljetos, kada je iz tvrtke izuzeta dokumentacija koja se ticala troškova za dobrobit svinja, piše N1.
Sada je i uhićen jer je od ožujka 2018. do lipnja 2023. kolegama iz Uprave i Nadzornog odbora podnio više zahtjeva za financiranjem u ukupnom iznosu od preko devet milijuna eura. Radilo se o novcu iz hrvatskog Programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014.-2020, konkretno, za poboljšanje dobrobiti životinja u svinjogojstvu.
Od ukupno traženih preko devet milijuna eura, tvrtki je isplaćeno više od 5.4 milijuna eura subvencija Unije. Kada je utvrdila nepravilnosti u postupanju tvrtke, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju uskratila je plaćanje tražene potpore za 2022. godinu u iznosu od 3.6 milijuna eura te je izdala nalog za vraćanje dijela nezakonito primljenih sredstava, što je rezultiralo vraćanjem približno 1.5 milijuna eura, priopćio je EPPO.
Inače, to su još u lipnju ove godine potvrdili iz Agencije.
“Nakon što su predstavnici Agencije tijekom 2022. obavili provjere na terenu, Vajdi je naloženo da vrati oko milijun i pol eura za 2019., 2020. i 2021. godinu. Za 2022. nije isplaćena potpora ovom korisniku”, potvrdili su nam iz Agencije.
Objasnili su i kako su na terenu otkrili muljaže.
“Administrativne kontrole provode se na 100-postotnom uzorku, na svim jedinstvenim zahtjevima prije odobrenja i isplate potpora korisnicima, kažu iz Agencije za plaćanja. Provjere se provode na uzorku od najmanje pet posto gospodarstava po svakoj prijavljenoj mjeri, a ako se kontrolom na terenu utvrde nesukladnosti iznad utvrđenog minimuma, uzorak kontrole se primjereno povećava”, rekli su za N1.
Još u lipnju policija je istraživala tvrtku Vajda.
Miljenko Pivac sin je pokojnog Tonćija Pivca, jednog od trojice braće Pivac koji su osnovali istoimenu kompaniju. Do ovoga ljeta bio je član Uprave MI Braća Pivac, a 1. kolovoza 2024. godine povukao se s upravljačkih funkcija. Iz kompanije su tada objavili da će Miljenko Pivac svoj angažman nastaviti kao savjetnik Uprave.
Primarno će se posvetiti internacionalizaciji poslovanja i daljnjem razvoju investicijskog portfelja Grupe, objašnjavaju iz kompanije, s obzirom na to da je ove godine Grupa ušla u vlasništvo slovenskih Celjskih mesnina, a u fazi realizacije je i investicija u pogon za preradu i proizvodnju mesnih proizvoda u Bosni i Hercegovini.
Grupa Pivac obuhvaća tri mesoprerađivačke tvrtke - PPK Karlovačku mesnu industriju, Mesnu industriju Vajda i Mesnu industriju Braća Pivac. U prošloj je godini imala konsolidirani prihod od 541 milijuna eura.
Mesna industrija Vajda iz Čakovca ušla je pod okrilje Grupe Pivac, najvećeg hrvatskog proizvođača i prerađivača mesa, 2015. godine.
Uhićeni su, kako se neslužbeno doznaje, bivši i sadašnji šefovi Uprave i Nadzornog odbora tvrtke Vajda d.d., koja je u sastavu Pivac Grupe, Miljenko Pivac, Igor Miljak, Vilim Simon i Alen Kajmović.
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu pokrenuo je istragu protiv devet hrvatskih državljana i jedne pravne osobe zbog sumnje da su počinili subvencijsku prevaru u vrijednosti većoj od 9 milijuna eura i krivotvorili službene isprave. Na zahtjev EPPO-a Policijska uprava međimurska danas je uhitila svih devet osumnjičenika.
Od ožujka 2018. do lipnja 2023. bivši i sadašnji predsjednik Uprave, u koordinaciji s predsjednikom i članom Nadzornog odbora, podnijeli su više zahtjeva za financiranjem u ukupnom iznosu većem od 9 milijuna eura, u sklopu hrvatskog Programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014.-2020, konkretno, za poboljšanje dobrobiti životinja u svinjogojstvu.
Potporom sufinanciranom sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) (85%) i državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) nadoknađuju se korisnicima izgubljeni prihod i dodatni troškovi nastali ispunjavanjem obveza koje nadilaze standardne zakonske uvjete u uzgoju i tovu svinja. Iako su znali da njihova tvrtka ne ispunjava te uvjete, osumnjičenici su podnijeli krivotvorene prijave za gospodarstva svojih kooperanata.
Tijekom godina, s ciljem lažnog prikazivanja da tvrtka ispunjava tražene uvjete, pet voditelja i kontrolora Odjela kooperacije navedenoga društva sačinjavalo je dokumentaciju u kojoj su neistinito prikazivali da kooperanti društva primjenjuju propisane obveze iz navedene Mjere u uzgoju i držanju svinja za tov, pa da stoga društvo ispunjava tražene uvjete za dodjelu potpore.
Od ukupno traženih više od 9 milijuna eura, tvrtki je isplaćeno više od 5.4 milijuna eura subvencija Unije. Naime, kada je utvrdila nepravilnosti u postupanju tvrtke, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju uskratila je plaćanje tražene potpore za 2022. godinu u iznosu od 3.6 milijuna eura te je izdala nalog za vraćanje dijela nezakonito primljenih sredstava, što je rezultiralo vraćanjem približno 1.5 milijuna eura.
EPPO je neovisni ured javnog tužitelja Europske unije. Odgovoran je za istragu, kazneni progon i podizanje optužnice za kaznena djela protiv financijskih interesa Unije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati