Čileanka prije 42 godine rodila sina, doktori lagali da je umro. Sad ga je upoznala
PRIJE 42 godine djelatnici bolnice uzeli su sina Marije Angelice Gonzalez iz njezinih ruku odmah nakon rođenja i kasnije joj rekli da je umro. Međutim, sada se susrela s njim u svom domu u Valdiviji u Čileu. "Jako te volim", kazao je Jimmy Lippert Thyden svojoj majci na španjolskom dok su se grlili u suzama.
Njegovo putovanje u potrazi za biološkom obitelji koju nikada nije poznavao počelo je u travnju nakon što je pročitao vijesti o djeci rođenoj u Čileu koja su se ponovo ujedinila sa svojim obiteljima uz pomoć neprofitne organizacije Nos Buscamos, piše Associated Press.
"Djeca su ukradena iz siromašnih obitelji"
Organizacija je otkrila da je Thyden prerano rođen u bolnici u Santiagu, glavnom gradu Čilea, i smješten u inkubator. Majci je rečeno da napusti bolnicu, ali kada se vratila po svoje dijete, poručili su joj da je njezin sin umro i da je tijelo uklonjeno.
"Papirologija koju imam za usvajanje govori mi da nemam živih rođaka. Tek sam u posljednjih nekoliko mjeseci doznao da imam mamu, četiri brata i sestru", naglasio je Thyden, koji radi kao odvjetnik u Virginiji. Nos Buscamos procjenjuje da su deseci tisuća beba oduzeti čileanskim obiteljima 1970-ih i 1980-ih.
Organizacija je do te brojke došla na temelju izvješća Istražne policije Čilea koja je pregledavala papirnate putovnice čileanske djece koja su napustila zemlju i nikad se nisu vratila. "Prava priča je bila da su ta djeca ukradena iz siromašnih obitelji, od jadnih žena koje nisu znale. Nisu znale kako se obraniti", istaknula je Constanza del Rio, osnivačica i direktorica Nos Buscamosa.
Tijekom diktature ubijene tisuće ljudi
Trgovina djecom koincidirala je s mnogim drugim kršenjima ljudskih prava koja su se dogodila tijekom 17-godišnje vladavine generala Augusta Pinocheta, koji je 11. rujna 1973. predvodio čileanski državni udar kojim je svrgnut marksistički predsjednik Salvador Allende. Tijekom diktature ubijeno je najmanje 3095 ljudi, a deseci tisuća su mučeni ili zatvoreni iz političkih razloga.
Nos Buscamos već dvije godine surađuje s genealoškom platformom MyHeritage, koja nudi besplatne komplete za testiranje DNA kod kuće. Komplete se distribuira posvojenoj djeci i potencijalnim žrtvama trgovine djecom u Čileu. Thydenov test DNA potvrdio je da je on 100% Čileanac i povezao ga je s rođakom koji također koristi platformu MyHeritage.
Thyden je rođaku poslao svoje papire za usvajanje, koji su uključivali adresu njegove biološke majke i vrlo uobičajeno ime u Čileu: Maria Angelica Gonzalez. Ispostavilo se da je rođakova sestrična imala Mariju Angelicu Gonzalez s majčine strane i pomogla mu je da uspostavi vezu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati