Američki razarač plovio kod spornih otoka, Kina bijesna
AMERIČKI razarač je danas plovio u blizini spornih Paracelskih otoka u Južnom kineskom moru, izazvavši ljutitu reakciju Pekinga, koji je rekao da je njegova mornarica "otjerala" brod nakon što je ilegalno ušao u teritorijalne vode. Sjedinjene Države redovito provode "operacije slobode plovidbe" u Južnom kineskom moru, osporavajući ograničenja prolaza koja nameću Kina i drugih koji polažu pravo na te vode.
Američka mornarica rekla je da je USS Benfold "potvrdio prava i slobodu plovidbe u Južnom kineskom moru u blizini Paracelskih otoka, u skladu s međunarodnim pravom".
"Nezakonito i široko polaganje pomorskih prava u Južnom kineskom moru predstavlja ozbiljnu prijetnju slobodi mora, uključujući slobodu plovidbe i prelijetanja, slobodu trgovine i neometanu trgovinu te slobodu ekonomije za priobalne nacije Južnog kineskog mora." Kina tvrdi da ne ometa slobodu plovidbe ili preleta, optužujući Sjedinjene Države za namjerno izazivanje napetosti.
Zapovjedništvo Južnog sektora kineske Narodnooslobodilačke vojske priopćilo je da su potezi američkog broda ozbiljno narušili suverenitet i sigurnost Kine ilegalnim ulaskom u kineske teritorijalne vode oko Paracela, na koje također polažu pravo Vijetnam i Tajvan.
"SAD je kreator sigurnosnih rizika u Južnom kineskom moru"
"Zapovjedništvo Južnog sektora organiziralo je pomorske i zračne snage da prate, nadziru, upozoravaju i otjeraju brod", dodaje se, pokazujući slike Benfolda snimljene s palube kineske fregate Xianning.
"Činjenice još jednom pokazuju da su Sjedinjene Države ništa drugo nego 'kreator sigurnosnih rizika u Južnom kineskom moru' i 'razarač regionalnog mira i stabilnosti.'" Kina je nametnula kontrolu nad Paracelskim otocima koja je do 1974. bila pod Južnim Vijetnamom.
U ponedjeljak se obilježila šesta godišnjica presude međunarodnog suda koji je poništio sveobuhvatna polaganja prava Kine na Južno kinesko more, rute pomorske trgovine vrijedne godišnje oko 3 bilijuna dolara. Kina nikada nije priznala presudu.
Kina polaže pravo na gotovo cijelo Južno kinesko more. Vijetnam, Filipini, Malezija, Tajvan i Bruneji imaju konkurentska i preklapajuća potraživanja. Kina je izgradila umjetne otoke na nekim od svojih posjeda u Južnom kineskom moru, uključujući zračne luke, što je izazvalo regionalnu zabrinutost zbog namjera Pekinga.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati