Piršić i Zelena lista protiv Čačićevog "suludog" plana o Plominu 3 na ugljen, Kajin traži referendum
Foto: Labin.com
ZA MINISTRA gospodarstva Radimira Čačića i HEP najveća energetska investicija u povijesti Hrvatske vrijedna 800 milijuna eura, izgradnja novog bloka TE Plomin 3, gotova je stvar. Ipak, problem se pojavio oko pitanja korištenja ugljena, budući da je u prostornim planovima Istarske županije, kako je potvrdio i zamjenik tamošnjeg župana, zacrtan plin.
"Ako je ikome ekologija na srcu u ovoj zemlji, ima sve razloge da inzistira na realizaciji ovog projekta", izjavio je jučer Čačić na konferenciji za novinare. Ipak, ne slažu se svi s njegovim tezama, a posebno ne ekološke udruge.
Vjeran Piršić tako je optužio Vladu za pokušaj provođenja "očajničkog poteza".
"To je potez očajnika, očito gospodin Čačić više ništa ne dokazuje svojim radom pa povlači neke spektakularne poteze koji su zapravo suludi. Kao prvo, projekt Plomin C je ekonomski potpuno sulud projekt i ono što smo danas čuli je zapravo obična patka, jer nije istina da će se izgradnjom dodatnog bloka rješavati problem emisije ugljičnog dioksida", zaključio je Piršić.
Tijekom gostovanja u Dnevniku 3 Damir Kajin je, pak, pozvao na raspisivanje referenduma.
"Ja osobno mislim da bi građane Labinštine trebalo na referendumu pitati jesu li za ugljen ili za plin. Daj Bože da ih se 1970-ih pitalo kada je Tito gradio TE Plomin 1 na ugljen. Pod teretom krize to ova Vlada ne kani učiniti", kazao je Kajin te dodao: "Hrvatska daje opremljenu lokaciju, tržište stranom investitoru, a što dobiva? Neće trebati osiguravati devize za kupnju energije, ali dobivamo prvenstveno onečišćenje. Vidjet ćemo kako će to na kraju završiti".
Zelena lista: Za 800 milijuna eura može se sagraditi fotonaponska elektrana
Zelena lista se priopćenjem oglasila povodom odluke o izgradnji Plomina C (III) koju je javnosti predstavio prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić.
"Prvi potpredsjednik Vlade RH Radimir Čačić je tresnuo šakom po stolu i poručio naciji da je termoelektrana na ugljen od 800 milijuna eura najisplativiji i najčišći izvor energije koji postoji, samo što mi, običan puk i zeleni gnjavatori, to nismo u stanju shvatiti. Njemu ekologija trajno leži na srcu, pa on sam najbolje zna što i kako treba učiniti. Nikakve analize i studije, nikakvi prostorni planovi, nikakvi argumenti, nikakva svjetska iskustva i nikakva zdrava pamet ni suvreman tehnička saznanja, pa ni EU-propisi i skupe kvote raspršenog CO2 neće ga omesti u nakani da se Hrvatsku konačno 'obogati' elektranom na ugljen", stoji između ostalog u priopćenju Zelene liste koja se pita tko će se javiti na natječaj za posao koji je riskantan i jednom multinacionalnom divu poput RWE-a.
Zelena lista se pita koliko će trajati izgradnja tog izvanserijskog postrojenja i koliko godina treba čekati na prve kilowate. "Koliko će zapravo koštati dovršena elektrana - i kolika će tada biti cijena ugljena na svjetskom tržištu? Može li itko predvidjeti cijenu uvoznog ugljena u uvjetima globalno kaotičnog energetskog tržišta? A stabilnost baš te cijene na svjetskom tržištu jedini je argument kojim je Čačić opravdavao svoje procjene i odluke. Krije li se iza toga neki dugoročni ugovor? Ako je nagađanje o cijeni ugljena jedini i glavni razlog, nije li zapravo riječ o pukoj burzovnoj špekulaciji s prljavom tehnologijom na našem teritoriju i uskovidnoj projekciji energetske sigurnosti cijele zemlje", pita se Zelena lista nazivaju projekt krajnje neuvjerljivim, nestručnim i neozbiljnim.
"Za usporedbu, dok cijene fotonapona stalno padaju za 10% godišnje - ugljen 'najsporije poskupljuje'! Također, po sadašnjim cijenama, za 800 milijuna eura može se sagraditi fotonaponska elektrana od 300 MWp koja ne treba ničiji uvozni ugljen - već besplatno sunce za koje ne treba plaćati CO2 kvote! A u vrijeme ljetnih suša može premostiti krizu s akumulacijama hidroelektrana. Struju proizvodi odmah, pa i u fazama gradnje", pojašnjava Zelena lista.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati